Co to jest zegar z kwiatów
Pewnie wszyscy miłośnicy ogrodów i kwiatów wiedzą, że różne rośliny otwierają i zamykają kwiaty w ciągu dnia. To zjawisko jest wykorzystywane do tworzenia zegarów z kwiatów. Takie zegary z kwiatów powstawały już w ogrodach starożytnej Grecji i Rzymu, a moda na nie powróciła w XVIII wieku, kiedy Linneusz, zasłużony przyrodnik i botanik, stworzył pierwszy „profesjonalny” zegar kwiatowy. Oczywiście taki zegar nie „chodzi” przez całą dobę i nie wskazuje czasu co do minuty, ale po kwiatach można się zorientować w porze dnia.
Stworzenie zegara z kwiatów może być ciekawym pomysłem na aranżację rabaty kwiatowej. Wprawdzie nie wszystkie gatunki kwiatów wskazujących godziny są bardzo efektowne, ale samo działanie zegara wynagrodzi ich niedostatki i zadziwi wszystkich odwiedzających nasz ogród. Aranżując zegar z kwiatów najlepiej posadzić grupy roślin, wskazujących poszczególne godziny obok siebie, najlepiej w odpowiedniej kolejności, wyznaczającej godziny.
Godziny otwierania się kwiatów
W letnie dni najwcześniej, bo już ok. 4 rano otwierają się kwiaty dzikiej róży i cykorii. W dalsze kolejności „budzą się”:
- maki – godzina 5
- goździki, barwinki, mlecz – godzina 6
- dzwonki, dziurawce i lilie wodne – godzina 7
- nagietki – godzina 8-9
- przypołudnik - godzina 10
- tytoń pachnący – godzina 20
- dzikie storczyki – godzina 21
Godziny zamykania się kwiatów
Godziny popołudniowe wyznacza zamykanie się kwiatów:
- dzwonki – 13-14 godzina
- maki i mlecze – 14-15 godzina
- cykorie – 15-16 godzina
- nagietki – 16-17 godzina
- goździki, barwinki – 17 godzina
- jaskry – 18-19 godzina
- dzikie róże – 19-20.
Dokładne godziny mogą się oczywiście zmieniać w ciągu lata, ale kolejność „budzenia się” i „zasypiania” kwiatów pozostaje ta sama. Zegar z kwiatów to też świetna zabawa dla dzieci, ucząca przy tym obserwacji przyrody i zachodzących w niej zjawisk.