Orzechy włoskie kojarzą się nam zwykle z pokrytym twardą, brązową skorupką owalnym owocem, wypełnionym pomarszczonym, smakowitym miąższem. Takie orzechy wykorzystujemy najczęściej jako smaczną, zdrową przekąskę, ale wartościowe mogą być też w innej postaci.
Zielone orzechy na zdrowotną nalewkę
Zielone, niedojrzale orzechy uznajemy za niejadalne, jednak dawniej miały dużą wartość i były nie mniej cenne od dojrzałych owoców. Nasze babcie traktowały je jako znakomity surowiec na zdrowotną nalewkę, pomocną przy problemach trawiennych i kłopotach żołądkowych.
Panująca obecnie moda na zdrowy styl życia przywróciła na szczęście zielone orzechy do łask i sprawiła, że znów zaczęliśmy doceniać ich prozdrowotne właściwości. Nie można oczywiście zerwać niedojrzałych owoców z drzewa i zjeść ich na surowo, gdyż są nie tylko potwornie gorzkie i niesmaczne, ale też mogą nam zaszkodzić. Jeśli jednak po zbiorze przygotujemy z nich leczniczą nalewkę („orzechówkę”), będziemy mieć z niej duży pożytek.
Jak zrobić orzechówkę – przepis nr 1
Przepisów na nalewkę możemy szukać w starych książkach kulinarnych i zielarskich, ale też we współczesnych czasopismach tematycznych i w Internecie. Jeden z przepisów zakłada przygotowanie nalewki z miękkich owoców, zebranych w lipcu i pozbawionych skóry.
Takie niedojrzałe, miękkie, zielone orzechy należy drobno pokroić i pozostawić na powietrzu przez około dobę (orzechy należy kroić w rękawicach ochronnych, gdyż silnie barwią skórę na brązowy kolor).
Następnie trzeba wsypać je do szklanego naczynia, dodać ulubione przyprawy (np. cynamon, imbir), 1 litr 45% wódki oraz 0,1 litra spirytusu, szczelnie zamknąć i ustawić w słonecznym miejscu na ok. 4 miesiące.
Po tym czasie nalewkę należy przecedzić przez sito lub gazę i wymieszać z syropem cukrowym, przygotowanym z 0,1 litra wody i 10 dkg cukru.
Gotowy płyn można przelać do butelek, zamknąć i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na kolejne pół roku.
Nalewka z zielonych orzechów – przepis nr 2
Inny, bardziej popularny przepis zakłada wykorzystanie do przygotowania nalewki całych owoców wraz z zieloną skórką. Zielone orzechy zbiera się z drzewa na początku lipca, drobno kroi razem z zieloną łupinką, wsypuje do szklanego naczynia, zalewa 1 litrem wódki, zamyka i odstawia na miesiąc.
Następnie filtruje się uzyskany, brunatny płyn i zlewa do oddzielnego, szklanego naczynia, a orzechy z łupinkami zasypuje 3 łyżkami cukru i odstawia na kolejne 2 tygodnie.
Następnie powstały syrop przecedza się przez sito, łączy z wcześniej odlanym, brązowym płynem, przelewa do butelek, zmyka i odstawia w ciemne miejsce.
Taką nalewkę w razie potrzeby podaje się w małych kieliszkach lub na krople (ok. 40 kropli na ¼ szklanki przegotowanej wody).
Jakie właściwości ma orzechówka i na co pomaga
Nalewka orzechowa z zielonych owoców ma szereg dobroczynnych właściwości. Pomaga zwalczyć bóle żołądka, wzdęcia, lekkie zatrucia i niestrawność, gdyż działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwkrwotocznie, odtruwająco i przeciwbiegunkowo. Pomaga też oczyścić organizm z toksyn, a także zwalczyć pasożyty układu pokarmowego.
Inne przetwory z zielonych orzechów
Z zielonych orzechów można również przygotować likier orzechowy, a także inne przetwory. W czasopismach kulinarnych, starych i nowszych książkach oraz na stronach Internetowych, znajdziemy różne ciekawe przepisy i pomysły na wykorzystanie zielonych orzechów (np. zielone orzechy w słodkiej zalewie, konfitura z młodych orzechów włoskich, syrop z zielonych orzechów i miodu), warto więc eksperymentować i poszukać czegoś, co zaskoczy naszych przyjaciół i rodzinę, a nawet nas samych.
Zielone orzechy jako domowy kosmetyk
Kiedy nadchodzi czas zbioru zielonych orzechów, warto też spróbować wykorzystać je do celów kosmetycznych. Z rozdrobnionych, zielonych łupinek można przygotować maseczkę na włosy, a po dodaniu do nich orzechowych liści - płukankę. Barwią one jasne włosy na lekko brązowy, orzechowy kolor, a w przypadku ciemnych - wzmacniają ich kolor. Pomagają także walczyć z łupieżem (zielone orzechy wykazują m.in. właściwości przeciwgrzybiczne).
Wywar z liści i zielonych łupin orzecha włoskiego możemy też wykorzystać do przemywania skóry przy różnego rodzaju problemach zdrowotnych (m.in. owrzodzenia, liszaje, trądzik, drobne infekcje skórne, stany zapalne).
Pamiętajmy jednak, że zielone orzechy zafarbują one skórę i włosy na brązowo. Ze skóry można usunąć ten kolor sokiem z cytryny. Do wszelkich prac z zielonymi orzechami używajmy rękawiczek.