Chamedora wytworna. Jak uprawiać tę palmę w doniczce? Nie jest bardzo wymagająca, a czasem nawet kwitnie!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Chamedora nie jest zbyt wymagająca, a wygląda bardzo ładnie.
Chamedora nie jest zbyt wymagająca, a wygląda bardzo ładnie. Katarzyna Laszczak
Chamedora to palma, która jest stosunkowo łatwa w uprawie. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba jej zapewnić i jak o nią zadbać.

Spis treści

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans), zwana też chamedorą wyniosłą, a także palmą koralową to roślina, która jest uprawiana w domach od XIX wieku. W Anglii była bardzo popularna w epoce wiktoriańskiej i dobrze sobie radziła w warunkach, które dla palm teoretycznie nie są sprzyjające (po angielsku bywa nazywana "salonową palmą" - "parlour palm"). Chamedora równie dobrze rośnie we współczesnych mieszkaniach, szczególnie jeśli odrobinę się postaramy, żeby zapewnić jej korzystne warunki.

Chamedora wyniosła. Co to za roślina i jak wygląda?

Chamedora jest rośliną doniczkową średniej wielkości. W naturze (pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Meksyku i Gwatemali) dorasta do 3 m wysokości, w uprawie doniczkowej jest to około 1 metra. Trzeba jednak pamiętać, że jej liście będą rozłożyste i roślina będzie potrzebować miejsca wokół siebie.

Chamedora ma przez kilka lat krzaczasty pokrój. Z czasem jednak wykształca rodzaj pieńka (to łodyga z pozostałością opadłych z czasem liści) i pokrojem zaczyna przypominać drzewko z koroną liści. To właśnie one są ozdobą chamedory. Są one pierzaste, w żywo zielonym kolorze.

Co ciekawe, w domach ta palma dość chętnie zakwita. Kwiaty najczęściej pojawiają się wiosną (ale mogą o różnych porach roku) i to nawet u młodych roślin. Kwiaty chamedory są drobne, kuliste, mają żółtawy kolor i lekki zapach. Wyrastają po kilkadziesiąt na osobnych pędach. Na roślinach żeńskich (chamedory są dwupienne) mogą pojawić się też owoce, które przypominają pomarańczowe koraliki. To właśnie od nich pochodzi nazwa „palma koralowa”.

Jak uprawiać chamedorę i jakie warunki trzeba jej zapewnić

Chamedora nie jest przesadnie wymagająca. Najlepiej i najszybciej będzie w jasnym miejscu, ale z rozproszonym światłem. Poradzi sobie również w cieniu, ale będzie wolniej rosła (jeśli nie mamy za dużo miejsca i nie zależy nam na dużym okazie, można to wykorzystać). Tej rośliny nie należy stawiać w bezpośrednio nasłonecznionych miejscach (np. na południowym oknie), bo choć palmy kojarzą się ze słońcem, to ten gatunek rośnie w cieniu innych drzew.

Chamedorom odpowiada pokojowa temperatura. Zimą mogą mieć nieco chłodniej (ok. 18ºC), ale nie wymagają obniżenia temperatury i okresu spoczynku. Te palmy są wrażliwe na zimno - nie zniosą temperatury niższej niż 13ºC. Uważajmy też na zimne przeciągi.

Jak dbać o chamedorę?

Liście chamedory trzeba oczyszczać z kurzu. Wystarczy je przecierać wilgotną szmatką. Roślinie można też zrobić prysznic (szczególnie jeśli mamy miękką wodę). Liście delikatnie spłukujemy wodą o pokojowej temperaturze (doniczkę z ziemią zabezpieczmy folią, żeby nie moczyć podłoża). Jeśli zaschnie jakiś liść, najlepiej ściąć go u podstawy (nie przycinajmy fragmentów liści).

Przesadzanie chamedory

Chamedorę przesadzamy w miarę potrzeb, najczęściej nie trzeba tego robić tego co sezon, ale wiele zależy od tempa wzrostu palmy. Robimy to, kiedy korzenie wypełnią starą doniczkę. Chamedory przesadzamy wiosną, najlepiej do wspomnianego podłoża dla palm. W doniczce musi być otwór, żeby woda spływała, przyda się także warstwa drenażu (żwir lub keramzyt na dnie doniczki). Starsze i większe rośliny najlepiej sadzić w cięższych, ceramicznych donicach, bo inaczej mogą się przewracać.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl