Chwasty w ogrodzie - jak się ich pozbyć, albo wykorzystać

Ewa Brodowska
Wiele roślin, które nazywany chwastami, jest w istocie całkiem pożytecznych. Tyle tylko, że nie zawsze rosną, tam gdzie nam pasuje i konkurują z roślinami, które uprawiamy.
Wiele roślin, które nazywany chwastami, jest w istocie całkiem pożytecznych. Tyle tylko, że nie zawsze rosną, tam gdzie nam pasuje i konkurują z roślinami, które uprawiamy. Cecilie17 - pixabay.com
Większość chwastów jest dość uciążliwa zarówno dla upraw warzywnych jak i ozdobnych. Rośliny te zabierają składniki z podłoża i stanowią dużą konkurencję dla wielu warzyw, owoców i kwiatów. Ich występowanie na terenie ogrodu może prowadzić do zmniejszenia oraz przerzedzenia upraw.

W wielu ogrodach walka z niektórymi odmianami chwastów jest bardzo czasochłonna i wymaga skomplikowanych zabiegów. Jednak nie wszystkie rośliny, określane jako „chwasty” mają tylko niekorzystne działanie.

Przegląd najczęściej występujących chwastów

Perz

Perz jest intensywnie zieloną byliną, osiągającą wysokość do półtora metra. Najintensywniej wzrasta w glebach lekkich i przepuszczalnych. Jego pędy są schronieniem wielu gatunków szkodników, a w stanie rozkładu, wydzielają do gleby niekorzystne substancje o toksycznym działaniu. Z tego powodu perz usuwamy wraz ze wszystkimi podziemnymi korzeniami. Najlepiej usuwać je po głębokim przekopaniu i spulchnieniu gleby.

Podagrycznik

Podagrycznik jest silnie rozrastającym się chwastem, osiągającym do jednego metra wysokości. Często wzrasta w miejscach osłoniętych przed silnym działaniem słońca, jego rozwojowi sprzyja wilgotna gleba. Podagrycznik jest trudny do usunięcia, ponieważ jego korzenie są łamliwe i szybko się odbudowują. Aby usunąć tę roślinę należy systematycznie przekopywać glebę i delikatnie wybierać z niej wszystkie podziemne rozłogi. Aby zapobiec ponownemu rozwojowi, powinniśmy zmniejszyć wilgotność gleby i w miarę możliwości doprowadzić do niej jak najwięcej promieni słonecznych.

Babka zwyczajna

to niewielka bylina, osiągająca wysokość 5-30 centymetrów. Najczęściej wzrasta w ciężkich, żyznych glebach. Jej korzenie nie sięgają zbyt głęboko, dlatego można w szybki sposób usunąć ją z ogrodu poprzez wykopanie rozłogów. Babka zwyczajna rozmnaża się poprzez nasiona, dlatego aby zapobiec jej rozwojowi, powinniśmy oczyszczać glebę przed ich wytworzeniem.

Mniszek lekarski, czyli mlecz

Mniszek lekarski jest wieloletnią rośliną, osiągającą wysokość 30 centymetrów. Wiosną wytwarza żółte kwiaty, z których kształtują się białawe, wiatropylne nasiona. Mniszek lekarski wzrasta na terenach niezagospodarowanych, sprzyja mu każdy rodzaj, bogatej w azot gleby. Należy usuwać go w całości z korzeniami, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia. Korzenie mniszka podważamy widłami tak, aby wyszły w całości z gleby. Aby zapobiec ponownemu wzrostowi mniszka, musimy regularnie pielić glebę.

Jaskier

Jaskier jest zieloną, jednoroczną rośliną o intensywnie żółtych kwiatach. Nie ma zbytnich wymagań i intensywnie wzrasta w każdym rodzaju gleby. Najlepiej zwalczymy je poprzez zmęczenie – czyli systematyczne (przynajmniej trzykrotne) przekopywanie gleby w odstępach 1-2 tygodni.

Podbiał pospolity

Podbiał pospolity należy do rodziny astrowatych, jego sztywne pędy osiągają do 30 cm wysokości. Najintensywniej wzrasta w niewyrównanych glebach gliniastych, osuwiskach i przy zbiornikach wody. Podbiał możemy usunąć poprzez zmęczenie rozłogów. Aby zapobiec jego ponownemu rozwojowi, powinniśmy wyrównać podłoże i lekko je osuszyć.

Szczaw kędzierzawy

Szczaw ma zdrewniałe, sztywne pędy, wyrastające do wysokości 120 centymetrów. Wzrasta w miejscach nasłonecznionych w każdym rodzaju gleby. Rozmnaża się poprzez rozpylenie nasion, od czerwca aż do lipca. Usuwanie tego chwastu powinno odbywać się przed rozpoczęciem jego kwitnienia, najlepiej wczesną wiosną. Najefektywniejszym sposobem jest przekopanie gleby.

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek jest niewielkim, trudnym do usunięcia chwastem, rozmnażającym się przez nasiona oraz rozrost korzeni. Jego pędy są niewielkie i osiągają wysokość 20 centymetrów, jednak korzenie mogą wnikać znaczenie głębiej w glebę. Bluszczykowi odpowiada gleba żyzna i bogata w składniki mineralne oraz w azot, jego usuniecie polega na częstym oraz głębokim przekopywaniu gleby, a także na dokładnym usuwaniu rozłogów. Zastosowanie preparatów chemicznych powinno być ostatecznością. Aby zapobiec ponownemu rozwojowi bluszczyku, powinniśmy zmniejszyć częstotliwość nawożenia gleby.

Bluszczyk kurdybanek to nie tylko chwast, ale też zioło. Podpowiadamy, jakie ma właściwości

Pokrzywa

Pokrzywa może osiągać nawet 1, 5 metra wysokości. Dobrze wzrasta w miejscach delikatnie zacienionych, oraz w glebie żyznej, zasobnej w azot. Pokrzywę możemy usunąć poprzez zmęczenie, czyli systematyczne przekopywanie gleby. Aby zapobiec jej ponownemu rozwojowi powinniśmy zmniejszyć zawartość azotu w glebie.

Pozytywne działanie chwastów

Niektóre rośliny powszechnie uznawane za chwasty, mogą być bardzo pożyteczne. Pokrzywy wabią do ogrodu barwne motyle i stanowią schronienie dla ich larw, ponadto znajdują szerokie zastosowanie lecznicze. Również mniszek lekarski stosowany jest w ziołolecznictwie. Herbata z liści mniszka działa moczopędnie i poprawia trawienie, dodatkowo ma pozytywny wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu. Można też wykorzystać go w kuchni.

Na uwagę zasługuje także podbiał, którego pędy są źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych. Jego liście używane są do tworzenia oczyszczających cerę maseczek, które dodatkowo usuwają młodzieńczy trądzik. Napar z liści podbiału jest doskonałym środkiem wykrztuśnym i łagodzącym dolegliwości układu oddechowego. Podobne zastosowanie ma babka zwyczajna. Natomiast bluszczyk kurdybanek, podagrycznik (szczególnie jego ozdobne odmiany o biało-zielonych liściach), można wykorzystać jako rośliny ozdobne – zadarniające.

Zatem, może zamiast toczyć ciągłą wojnę z chwastami, polubimy niektóre z nich?

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl