Ogrodowa altanka to idealne miejsce wypoczynku, pozwalające na spokojny relaks, popołudniową drzemkę lub miłe spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. Czas spędzony w altance będzie jeszcze przyjemniejszy, jeśli otoczymy ją pięknymi roślinami.
Czego nie sadzić przy altanie
Nie możemy jednak posadzić w jej pobliżu wszystkiego, co nam się podoba, bo może się okazać, że źle dobrane rośliny z czasem nadmiernie się rozrosną, zaczną drażnić nas swoim zapachem lub staną się dla nas zagrożeniem. Może się też okazać, że posadzone na niewłaściwym stanowisku będą marnieć w oczach i szybko stracą swoją urodę.
Dlatego też przy altance nie sadźmy:
- roślin trujących, np. wawrzynka wilczełyko,
- parzących, np. dyptamu jesionolistnego,
- kłujących, np. róży pomarszczonej, ognika.
Unikajmy gatunków o intensywnym lub przykrym zapachu (np. czarny bez). Zawsze też wybierajmy rośliny odpowiednie na dane stanowisko (inne na słońce, inne do cienia).
Pnącza do cienia i słońca
Przy altance doskonale sprawdzą się między innymi pnącza, których długie, ulistnione pędy oplotą konstrukcję, dając dodatkowy cień i osłonę przed wiatrem. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrać je odpowiednio do stanowiska – tego, czy jest nasłonecznione czy raczej zacienione. Pnącza do cienia to m.in.:
- bluszcz pospolity,
- hortensja pnąca,
- przywarka.
Natomiast pnącza do słońca to m.in.:
- powojniki,
- wiciokrzewy,
- róże pnące.
Ważna jest też wielkości altanki, gdyż niektóre pnącza rosną tak silnie, że mogą uszkodzić elementy konstrukcji lub zdominować inne rośliny (np. wisteria, milin, kokornak).
Pnącza kwitnące, pachnące i o ładnych liściach
Poza warunkami, zastanówmy się czego oczekujemy od samych roślin – czy zależy nam na kwiatach, zapachu, czy też wolimy np. dekoracyjne liście. Oczywiście możemy posadzić rośliny o różnych walorach. Są też takie, które mają i ładne, i pachnące kwiaty (np. niektóre gatunki wiciokrzewu).
Chcąc podziwiać piękne kwiaty, wybierzmy takie pnącza jak:
- powojniki (piękne, ale kapryśne powojniki wielkokwiatowe lub mniej okazałe, ale łatwiejsze w uprawie powojniki botaniczne jak np. powojnik prosty czy jesienny),
- wiciokrzew Browna,
- pnące róże,
- rdest Auberta (bardzo ekspansywny),
- hortensję pnącą,
- milin amerykański,
- wisterie (tylko na duże altany z solidną konstrukcją),
- groszek szerokolistny,
- kielisznik bluszczowaty (niezbyt mrozoodporny)
- akebię pięciolistkową (oryginalne kwiaty, pojawiające się wiosną).
- wiciokrzewy (np. wiciokrzew pomorski, wiciokrzew przewiercień),
- pachnące róże pnące
- winorośl pachnąca (kwiaty pojawiają się wiosną).
Z kolei urodę liści będziemy mogli podziwiać u:
- winnika zmiennego (np. pstrej odm. „Elegans”),
- aktinidii pstrolistnej,
- winobluszczu pięciolistkowego (liście przebarwiają się jesienią na ogniste kolory, a u odm. „Yellow Wall” na żółto),
- winorośli japońskiej,
- przywarki japońskiej (np. odm. „Burst of light”),
- bluszczu pospolitego – jego dadatkową zaletą jest to, że nie zrzuca liści na zimę.
Ciekawe mogą być też pnącza jednoroczne lub uprawiane w naszym kraju jako jednoroczne jak np. kobea pnąca, wilec purpurowy, nasturcja pnąca i kanaryjska, fasolnik egipski czy mina.
Byliny, które warto posadzić przy altanie
Obok altanki oprócz pnączy warto posadzić też pięknie kwitnące byliny np. liliowce, rudbekie, szałwie omszone, krwawniki pospolite, tawułki Arendsa, jeżówki purpurowe, liatry kłosowe, lobelie szkarłatne, bodziszki np. korzeniasty lub wspaniały, pysznogłówki, lawendę wąskolistną, niższe odmiany dzielżanów, nachyłków wielokwiatowych i floksów wiechowatych).
Pamiętajmy też o roślinach o ozdobnych liściach, takich jak: funkie, żurawki, przywrotniki, trzmielinę Fortune’a.
Jednoroczne kwiaty wokół altanki
Rabatę bylinową możemy uzupełnić długo kwitnącymi roślinami jednorocznymi i sezonowymi, takimi jak np. aksamitki, szałwie błyszczące, żeniszki meksykańskie, lobelie przylądkowe, heliotropy, pelargonie rabatowe (na słońce) oraz begonie stale kwitnące i bulwiaste czy niecierpki (do cienia).
Nie powinniśmy też zapominać o pięknie pachnącej maciejce czy tytoniu oskrzydlonym.
Jakie krzewy posadzić przy altance
Obok altanki ładnie zaprezentują się także nieduże, ale atrakcyjne krzewy (np. hortensje ogrodowe i bukietowe, tawuły japońskie, pięciorniki krzewiaste, niskie berberysy, krzewuszki cudowne i bukszpany) oraz niewysokie trawy ozdobne (np. hakonechloa wysmukła, rozplenica japońska, ostnica cieniutka).
Pamiętajmy też o ziołach
W pobliżu miejsca wypoczynku nie powinno też zabraknąć aromatycznych ziół i to zarówno tych wieloletnich (np. tymianek, mięta, szałwia) jak i jednorocznych (np. bazylia, majeranek, cząber). Nie tylko będą roztaczać wokół siebie przyjemny, orzeźwiający aromat, ale też mogą się przydać do przyrządzenia letnich sałatek, deserów i napojów.