Co zrobić, gdy storczyk przekwitnie. Przycinanie pędu i pięlęgnacja

Katarzyna Józefowicz
Storczyki są piękne, kiedy kwitną. Często jednak nie wiemy, jak się o nie zatroszczyć, gdy przekwitną.
Storczyki są piękne, kiedy kwitną. Często jednak nie wiemy, jak się o nie zatroszczyć, gdy przekwitną. Zoosnow - pixabay.com
Storczyki kochamy za ich kwiaty. Jednak nie kwitną one przez cały rok. Co zrobić ze storczykiem, kiedy przekwitnie? Czy należy go przyciąć? Jak pielęgnować? Wyjaśniamy.

Nie zaniedbuj storczyka, gdy przekwitnie

Efektowny i wspaniale kwitnący storczyk to doskonała ozdoba każdego wnętrza. Kiedy jednak nasz ulubieniec przekwita, pozostają po nim jedynie nieduże, zielone i niezbyt atrakcyjne liście. W tym okresie roślinę trudno uznać za szczególnie atrakcyjną, dlatego zwykle nie bardzo wiemy, co z nią zrobić. Przekwitniętego storczyka przenosimy więc z eksponowanego stanowiska w mniej widoczne miejsce i przestajemy się nim interesować.

Jest to jednak duży błąd, gdyż jeśli chcemy doczekać się kolejnych kwiatów, nie możemy o roślinie tak po prostu zapomnieć, bo bez naszej troski zmarnieje, uschnie i więcej już nie zakwitnie. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować przekwitniętego storczyka, aby cieszył nas swoimi kwiatami przez wiele kolejnych sezonów i to nawet 2-3 razy w roku.

Czy, jak i kiedy przyciąć pęd kwiatowy storczyka

Pierwszym błędem jaki popełniamy kiedy nasz storczyk przekwita, jest usunięcie zielonego pędu. Najpopularniejszy i najczęściej uprawiany storczyk czyli falenopsis, nie powinien być jednak tak potraktowany, gdyż dopóki sam nie zasuszy swojego pędu, może na nim zawiązać kolejne pąki kwiatowe lub pędy i powtórzyć kwitnienie.

Jeśli wiec zbyt wcześnie usuniemy pęd, pozbawimy się szans na ponowne pojawienie się wspaniałych kwiatów. Kiedy po zrzuceniu kwiatów pęd nadal jest jędrny i zielony, należy go pozostawić i obserwować. Gdy zauważymy, że roślina zawiązuje na jego końcu nowe pąki, zostawmy go w całości i spokojnie poczekajmy na kwiaty.

Jeśli jednak na szczycie pędu kolejnych pączków nie widać, za to pojawiają się one na zgrubieniach pędu, przycinamy pęd ponad rozwijającym się oczkiem, pobudzając w ten sposób zawiązek do wzrostu i rozwoju.

Kiedy storczyk definitywnie zakończy już swoje kwitnienie i zasuszy pęd kwiatowy, wtedy należy go obciąć (tuż nad liśćmi).

Po kwitnieniu storczyk musi wypocząć

Po obcięciu zasuszonego pędu, storczyk trzeba przenieść w chłodniejsze i lekko ocienione miejsce (z temperaturą ok. 16 do 20°C), gdzie będzie mógł odpocząć i spokojnie przygotować się do kolejnego kwitnienia.

Optymalne warunki dla odpoczywającego storczyka znajdziemy na zachodnim parapecie w pobliżu rozszczelnionego okna. Musimy jednak pamiętać, że roślina jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego podczas mrozów okno powinno być zamknięte. Kiedy wyczerpany długim i obfitym kwitnieniem storczyk przechodzi w stan spoczynku, na ok. 2-3 tyg. zaprzestajemy jego podlewania i nawożenia, dzięki czemu nie będzie stymulowany do dalszego wzrostu i rozwoju.

Po tym czasie zaczynamy roślinę podlewać nieco częściej (nie częściej jednak niż raz na 10 dni), ale bardzo umiarkowanie, pilnując, aby podłoże w doniczce nigdy nie było mokre, a jedynie lekko wilgotne. Do czasu wznowienia wegetacji (jej sygnałem jest pojawianie się nowych, młodych liści i zielonych korzeni), storczyka nie nawozimy.

Przymusowe wakacje dla storczyka?

Okres spoczynku u falenopsisa trwa zwykle ok. 2-3 miesiące i najczęściej przypada na okres jesienno-zimowy. Ponieważ jednak kwitnące rośliny, są obecnie dostępne na rynku o różnych porach roku, w stan spoczynku musimy niekiedy wprowadzić storczyka sami, nawet kosztem kolejnego kwitnienia. Wynika to z faktu, że stymulowane przez hodowców, mogą powtórzyć kwitnienie zaraz po zrzuceniu poprzednich kwiatów, co jednak bardzo je osłabia.

Dlatego dobrze jest czasami usunąć kolejny pęd kwiatowy, gdyż pozbawiony czasu na niezbędną regenerację, storczyk będzie kwitł coraz słabiej i coraz rzadziej, stopniowo tracąc siły i kondycję.

Ciągle kwitnący storczyk to duża radość, ale też duże obciążenie dla rośliny.
Ciągle kwitnący storczyk to duża radość, ale też duże obciążenie dla rośliny. JACLOU_DL - pixabay.com

Storczyk pełen sił i kwiatów

Kiedy jednak zapewnimy roślinie wszystko, czego potrzebuje, powinna bez problemu wznowić wegetację i wypuścić kolejne pędy kwiatostanowe. Jeśli nasz storczyk mimo zdrowego wyglądu długo nie kwitnie, musimy mu w tym nieco pomóc, poddając go przechłodzeniu.

W tym celu pod koniec lata (najlepiej w drugiej połowie sierpnia) wynieśmy go na balkon lub taras, umieśćmy na półcienistym stanowisku i zostawmy go tam do czasu, aż temperatury na zewnątrz zaczną zbliżać się do poziomu 10°C. Rośliny nie tolerują chłodów i są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego w tym czasie należy jak najszybciej przenieść je z powrotem do mieszkania. Wtedy jednak nasz storczyk powinien już mieć ładne, zielone i upragnione przez nas pędy oraz dorodne, duże pączki kwiatowe. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl