Fuksja na balkonie. Jak dbać o fuksję i jak ją przezimować

Katarzyna Józefowicz
Fuksja ma zachwycające kwiaty. Dlatego warto ją mieć na balkonie, tym bardziej, że może przetrwać dłużej niż jeden sezon.
Fuksja ma zachwycające kwiaty. Dlatego warto ją mieć na balkonie, tym bardziej, że może przetrwać dłużej niż jeden sezon. Bebyloomer - pixabay.com
Fuksja zachwyca kolorowymi kwiatami. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach, więc może zdobić nasz balkon lub taras, w dodatku dłużej niż przez jeden sezon.

Fuksja na balkonie – w stojących i wiszących donicach

Oryginalne, wielobarwne kwiaty fuksji to jeden z piękniejszych akcentów dekoracyjnych balkonu lub tarasu. Rośliny doskonale nadają się do uprawy w doniczkach i w odpowiednich warunkach wspaniale kwitną przez całe lato. W zależności od odmiany, mają wzniesione, sztywne, rozgałęzione pędy i nieduże, ale bardzo liczne kwiaty lub długie, wiotkie, przewieszające się pędy, zwieńczone licznymi, dużymi, pękatymi kwiatami.

Te pierwsze można uprawiać w stojących doniczkach na parapetach, stojakach lub stolikach, drugie natomiast lepiej sadzić w wiszących donicach, z których ich ukwiecone pędy będą mogły spływać w dół barwnymi kaskadami. Spośród licznych gatunków należących do rodzaju fuksja, w uprawie spotyka się głównie ich mieszańce, określane jako fuksje mieszańcowe lub ogrodowe.

Fuksja ma swoje wymagania. Jak o nią zadbać

Jeśli jednak chcemy cieszyć się niezwykłą urodą fuksji, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawowe, gdyż inaczej będzie słabo kwitnąć i często chorować.

Przy nadmiernej wilgotności podłoża fuksja może być porażana przez choroby grzybowe (np. mączniaki), a w czasie suszy paść ofiarą przędziorków. Aby uniknąć podobnych problemów, trzeba poznać wymagania rośliny i zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Fuksja kocha ciepło, ale nie lubi ostrego słońca, dlatego najlepiej umieścić ją w jasnym półcieniu, w miejscu ciepłym i osłoniętym od silnych wiatrów (wiatr może strącać kwiaty).

Fuksja preferują też przepuszczalne, żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (6,0-6,5). Trzeba też pamiętać, że nie znosi suszy, ani wody zalegającej wokół korzeni, dlatego należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie.

Ze względu na obfite kwitnienie i intensywny wzrost, w okresie wegetacji fuksje warto również systematycznie zasilać, wykorzystując do tego celu nawozy dla roślin kwitnących, które zawierają spore ilości potasu (np. Substral BURZA KWIATÓW, Planton K).

Fuksja niejedno ma imię – atrakcyjne odmiany fuksji

Fuksje posiadają całe mnóstwo pięknych i oryginalnych odmian, różniących się miedzy sobą wysokością, pokrojem, kolorem liści oraz barwą, kształtem i wielkością kwiatów.

Najbardziej atrakcyjne wytwarzają duże, pękate, dwubarwne kwiaty, zwisające z pędów jak kolorowe pompony:

  • „Dollar Princess” – kwiaty duże, różowo-fioletowe,
  • „Flamenco Dancer” – kwiaty pełne, płatki ciemnoróżowe, okwiat kremowy,
  • „Snow Cape” – kwiaty duże, pełne, płatki fantazyjnie pofalowane, okwiat czerwony, płatki białe,
  • „Hanna” – kwiaty duże, okwiat ciemnoróżowy, płatki białe,
  • „Deep Purple” – kwiaty duże, pełne, okwiat biały, płatki fioletowe.
  • „Lambada” – odmiana stojąca, kwiaty fioletowo-różowe,
  • „Cherry” - odmiana stojąca, kwiaty czerwono-różowe,
  • „Jollies Avignon” – kwiaty białe, półpełne, pokrój wzniesiony.

Niektóre odmiany można też spotkać w postaci atrakcyjnych drzewek, gdyż doskonale nadają się do szczepienia i prowadzenia w formie piennej.

Fuksje mogą być również szczepione na pniu - wyglądają wtedy jak małe drzewka.
Fuksje mogą być również szczepione na pniu - wyglądają wtedy jak małe drzewka. Magdalena Kmita-Kulesza

Fuksja z sezonu na sezon. Jak ją przezimować

Fuksje uprawiane w doniczkach to rośliny wieloletnie, jednak w naszym klimacie nie mogą przebywać na zewnątrz przez cały rok, gdyż nie tolerują zimna i już przy kilkustopniowych przymrozkach zamierają.

Jeśli więc chcemy cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami w kolejnym sezonie, jesienią musimy mocno skrócić im pędy (nawet do kilku centymetrów) i przenieść razem z doniczką do chłodnego pomieszczenia (temp. ok. 8-10° C), gdzie będą mogły przejść okres spoczynku.

W tym czasie nie wolno ich nawozić, ani nadmiernie podlewać, pilnując jedynie, aby ziemia w doniczce całkiem nie wyschła. Wiosną, po minięciu przymrozków, rośliny można ponownie wystawić na balkon lub taras.

Fuksja samotnie i w kompozycjach

Duże, rozłożyste odmiany fuksji o zwisających pędach warto wtedy potraktować jako solitery i umieścić w wiszących donicach, gdzie będą prezentować się najlepiej, natomiast niższe, o wzniesionym pokroju można wykorzystać do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, gdyż dobrze wyglądają w zestawieniu z bluszczami, kocankami włochatymi, plektrantusem (komarzycą), begonią bulwiastą, niecierpkiem, bakopą, czy wilczomleczem „Diamond Frost”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl