Grusze w ogrodzie – uprawa, przycinanie, nawożenie, kiedy i jak sadzić grusze

Katarzyna Józefowicz
Grusze mają swoje wymagania, ale warto je mieć w ogrodzie.
Grusze mają swoje wymagania, ale warto je mieć w ogrodzie. _Alicja_ - pixabay.com
Smakowite, soczyste i słodkie gruszki to jedne z naszych ulubionych owoców. Niestety, ich uprawa w ogrodzie to niełatwe zadanie, gdyż grusze są dość wymagające. Podpowiadamy, jak o nie zadbać.

Grusze niezbyt dobrze znoszą mróz, łatwo zapadają na choroby (np. rdzę gruszy) i źle znoszą suszę. Niewłaściwie pielęgnowane, mogą przez kilka lat nie wydać owoców lub wydać ich niewiele. Zdarza się też, że całe drzewa zamierają, umęczone suszą, mrozem i chorobami. Zanim więc zdecydujemy się na uprawę gruszy, powinniśmy dobrze poznać jej wymagania.

Sprawdź: Dlaczego warto jeść gruszki

Wybierz dobre miejsce dla grusz

Grusze najczęściej oferowane są w formie szczepionej na podkładce, którą najczęściej jest pigwa. Ma ona wiele zalet, ale też pewne wady, do których należy między innymi dość słaby system korzeniowy, z powodu którego drzewa szybciej wyczerpują z gleby składniki pokarmowe i są bardziej narażone na suszę oraz zalanie.

Dlatego też pod uprawę gruszy należy przeznaczyć żyzną, próchniczą, dobrze uprawioną, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH (te drzewa nie lubią podłoży zawierających związki wapnia).

Drzewa są też dość wrażliwe na niskie temperatury. W czasie mroźnych zim może przemarzać ich system korzeniowy (szczególnie u odmian szczepionych na pigwie), a wiosenne, kilkustopniowe przymrozki mogą niszczyć ich pąki. Z tego względu grusze najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju, unikając sadzenia ich na terenach otwartych i w zastoiskach mrozowych oraz wybierając dla nich stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru.

Czym nawozić grusze

Oprócz właściwego stanowiska o powodzeniu uprawy gruszy decydują też zabiegi pielęgnacyjne. Pierwszym z nich jest nawożenie. Grusze osiągają spore rozmiary, dlatego szybko zaczyna brakować im składników odżywczych oraz ważnych mikroelementów (m.in. cynku, wpływającego na jakość owoców, a także żelaza, boru i miedzi).

Z tego względu w okresie wegetacyjnym należy systematycznie zasilać je nawozami wieloskładnikowymi, rozpoczynając wczesną wiosną i kończąc z początkiem lipca (np. YaraMila Complex, Target - nawóz do drzew i krzewów owocowych z mikroskładnikami).

Sadzonki grusz są dostępne jesienią, jednak te drzewa lepiej sadzić wiosną (ze względu na ryzyko przemarznięcia młodych drzewek).
Sadzonki grusz są dostępne jesienią, jednak te drzewa lepiej sadzić wiosną (ze względu na ryzyko przemarznięcia młodych drzewek). MakaSlika - pixabay.com

Jak i kiedy przycinać grusze

Drugim ważnym zabiegiem w uprawie gruszy jest odpowiednie cięcie. Pierwszy zabieg wykonuje się zaraz po posadzeniu drzewka, nadając mu odpowiednią wysokość (drzewko przycina się na żądaną wysokość np. na 80-100 cm i usuwa z niego wszystkie pędy do wysokości 60 cm).

Wiosną w drugim roku skraca się o 1/3 pędy boczne, a przewodnik przycina na ok. 40-50 cm powyżej konarów. W dwóch kolejnych latach stopniowo formuje się koronę, wybierając kolejne pędy na konary.

W czwartym roku usuwa się przewodnik nad ostatnim konarem, co kończy proces formowania drzewka. W kolejnych latach jednym z ważniejszych zabiegów będzie już głównie wycinanie pionowych, silnie ulistnionych pędów jednorocznych (tzw. wilków), które na gruszy tworzą się obficie i zacieniają niższe gałęzie.

Co roku warto też usuwać część najstarszych krótkopędów, gdyż w kolejnych latach będą tworzyć mniejsze owoce.

Pamiętaj o podlewaniu grusz

Następna ważna sprawa to nawadnianie. Grusze są bardzo wrażliwe na susze, dlatego w okresach bezdeszczowych należy je systematycznie podlewać.

Kiedy i jak sadzić grusze

Na kondycję gruszy ma też wpływ termin jej sadzenia. W szkółkach najwięcej drzewek dostępnych jest jesienią, jednak dla grusz ten termin rozpoczęcia uprawy jest dość ryzykowny, gdyż zimą młode drzewka mogą przemarznąć, dlatego lepiej kupować je i sadzić wiosną, wybierając egzemplarze zdrowe i dorodne.

Jeśli planujemy posadzić ich w ogrodzie kilka, musimy zapewnić roślinom odpowiednio dużo przestrzeni, dostosowując rozstaw do wymagań danej odmiany lub podkładki (drzewa szczepione na pigwie sadzi się gęściej bo co ok. 1-15 m, natomiast szczepione na gruszy kaukaskiej co 1,5-2,5 m). Dobrze byłoby też posadzić obok siebie kilka dobrze zapylających się odmian, co zwiększy ich plonowanie.

Jeśli chcemy, żeby grusze były zdrowe, nie sadźmy ich w pobliżu jałowców.
Jeśli chcemy, żeby grusze były zdrowe, nie sadźmy ich w pobliżu jałowców. Helger11 - pixabay.com

Unikaj sadzenia grusz w pobliżu jałowców

Jeśli istnieje taka możliwość, warto też unikać sadzenia grusz w sąsiedztwie jałowców, gdyż wtedy wzrasta ryzyko wystąpienia na nich uciążliwej i wyniszczającej choroby czyli rdzy gruszy, powodowanej przez grzyba dwudomowego, bytującego właśnie na tych dwóch gatunkach roślin.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl