Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym

Izabella Sieńko-Holewa
Sezon grzewczy to duże wyzwanie dla naszych kwiatów. Dlatego trzeba o nie odpowiednio zadbać.
Sezon grzewczy to duże wyzwanie dla naszych kwiatów. Dlatego trzeba o nie odpowiednio zadbać. Putevodnik - pixabay.com
Jesienią i zimą bywa, że kwiaty stojące na parapecie mają zeschnięte, brązowe końce liści. Przyczyną jest gorące i suche powietrze znad kaloryfera. Uderza ono w delikatną, spodnią stronę liści.

Pomyśl o roślinach doniczkowych na parapecie

W mieszkaniach często ustawiamy rośliny doniczkowe na parapetach, pod którymi znajdują się kaloryfery. Niestety w sezonie grzewczym rośliny mogą na tym ucierpieć. Dlatego trzeba pomyśleć o tym, jak złagodzić niekorzystne warunki. Po pierwsze gorące i suche powietrze unoszące się znad grzejnika bardzo źle wpływa na rośliny, wysuszając gwałtownie ich liście. Oczywiście najlepiej byłoby przestawić rośliny w inne widne miejsce. Ale jeśli nie możemy tego zrobić, to pewnym rozwiązaniem tego problemu jest położenie na parapecie cienkiej płyty, szerszej od niego o 7-10 cm, która ochroni rośliny przed bezpośrednim działaniem gorącego powietrza.
Drugi powód to wietrzenie mieszkania zimą - jeśli otworzymy okno, na parapecie którego stoją kwiaty, będą one narażone na bardzo dużą różnicę temperatur. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy możemy zrezygnować z otwierania jednego okna i to właśnie na jego parapecie ustawić rośliny doniczkowe.

Podlewanie kwiatów doniczkowych w sezonie grzewczym

Centralne ogrzewanie wysusza powietrze nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów, ale i w całym mieszkaniu, warto więc zastanowić się nad sposobem jego nawilżania. Najprościej codziennie zraszać kwiaty. Metoda ta jest jednak krótkotrwała (woda szybko odparowuje z liści) i skuteczna tylko w przypadku roślin, które nie wymagają wysokiej wilgotności otoczenia. Niektóre gatunki (np. fiołki afrykańskie, syningia i skrętniki) nie lubią moczenia liści – często pozostają na nich brązowe plamy po wodzie. Aby na wilżyć powietrze wokół takich roślin, najlepiej nasypać żwirku lub keramzytu do dużego płaskiego pojemnika, np. kuwety, i do połowy wysokości wypełnić wodą. Doniczki ustawiamy na żwirku tak, by ich nie zanurzyć. Woda będzie powoli parować i nawilży powietrze wokół roślin.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl