Jak przechować kwiaty z balkonu i tarasu do wiosny

Katarzyna Józefowicz
Wiele roślin zdobiących balkony i tarasy z powodzeniem można przechować do następnego sezonu. Ale trzeba im zapewnić odpowiednie gatunki.
Wiele roślin zdobiących balkony i tarasy z powodzeniem można przechować do następnego sezonu. Ale trzeba im zapewnić odpowiednie gatunki. Altinka_Bibliotechnaya
Nad tym jak przezimować kwiaty balkonowe musimy zastanowić się już na początku okresu przymrozków. Kwiaty balkonowe są często bardziej wrażliwe na mrozy niż ich ogrodowi kuzyni. Wynika to zarówno ze specyfiki gatunków, jak i faktu, że ziemia w skrzynkach łatwiej przemarza, niż gleba w ogrodzie.

Przechowujemy rośliny balkonowe

Oczywiście nie wszystkie rośliny balkonowe można przezimować. Część z nich jest po prostu jednoroczna i te na wiosnę musimy uzyskać z nasion lub nabyć w postaci sadzonek. Do takich jednorocznych roślin balkonowych na pewno należą: aksamitki, maciejki, celozje, petunie, groszki pachnące, jednoroczne werbeny czy begonie stale kwitnące.

Jednak są też takie, które po odpowiednim przechowaniu, wiosną znów będą zdobić nasze tarasy i balkony. Te zabieramy z balkonów jeszcze przed zapowiadanymi przymrozkami. Bo choć niektóre z nich zniosą bez szwanku niewielkie i krótkotrwałe spadki temperatury (np. werbeny, pelargonie rabatowe) to inne mogą zostać poważnie uszkodzone.

 

Popularne pelargonie z powodzeniem można przechować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Trzeba je podlewać, ale bardzo skąpo.
Popularne pelargonie z powodzeniem można przechować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Trzeba je podlewać, ale bardzo skąpo. Antranias - pixabay.com

Jak przechować rośliny balkonowe

Rośliny balkonowe wymagają często różnych warunków zimowania. Rośliny mają różne zapotrzebowanie na światło, temperaturę czy wilgotność. Oto warunki zimowania korzystne dla różnych roślin:

 • warunki:
  temperatura 6-10 °C, skąpe podlewanie, zaprzestanie nawożenia, dostęp do znacznej ilości światła
  tak zimują:
  fuksje, bugenwille, starce popielate, lantany, oleandry, cytryny, wawrzyny, heliotropy peruwiańskie, złocienie krzewiaste.
 • warunki:
  temperatura 10-15 °C, widne pomieszczenie, niezbyt obfite podlewania
  tak zimują: kocanki włochate, pelargonie (chociaż mogą przebywać też temp. 8°C), osteospermum, bakopy (sutery), koleusy, sundaville, kaktusy, pomarańcze, kumkwaty, hibiskusy.

Jeszcze inne należy przetrzymać do wiosny w mieszkaniu, w temperaturze pokojowej (np. kolorowe bluszcze lub rośliny pochodzące z rejonów tropikalnych, które nie przechodzą okresu zimowego spoczynku).

Jeśli mamy do czynienia z roślinami o zdrewniałych pędach, całkowicie zrzucających liście na zimę (np. datury), wtedy możemy przechować je w ciemnym pomieszczeniu o temp. 2-6 °C.

Gatunki mocno rozkrzewione przed okresem spoczynku dobrze jest skrócić o 1/3 lub nawet o połowę (np. fuksje, lantany, bugenwille). Zabieg ten pomoże w wytworzeniu się nowych pędów i lepszemu rozkrzewieniu rośliny wiosną.

Jakie rośliny można przezimować jako bulwy

Na naszych balkonach gości tez grupa roślin, których części podziemne możemy przez okres zimy przechować w wilgotnym torfie, w chłodnych (6-9°C) i ciemnych pomieszczeniach. Jednak temperatura przechowywania jest zależna od gatunku i tak np. begonie potrzebują nieco wyższej temperatury ok. 8-9°C, a daliom wystarcza ok. 5 °C.

Taki rodzaj zimowania jest możliwy u roślin posiadających grube kłącza, cebule, karpy lub bulwy: begonie bulwiaste, kanny, krokosmie, dalie, jaskry azjatyckie.

Begonie bulwiaste, kanny, dalie można przechować w postaci bulw i kłączy (w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu).
Begonie bulwiaste, kanny, dalie można przechować w postaci bulw i kłączy (w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu). Congerdesign - pixabay.com

Przechowywanie roślin balkonowych - jak o nie zadbać w tym czasie

Przechowywanie roślin do wiosny jest dość trudne. Zagrażają im bowiem choroby grzybowe, zagniwanie oraz wysychanie. Dzieje się tak, kiedy nie zapewnimy roślinom odpowiedniej wilgotności (wysychają bulwy np. begonii, jaskrów azjatyckich) lub zbytnio nawilżymy podłoże w pojemnikach i torf, w którym przechowujemy kłącza. Profilaktycznie należy również wietrzyć pomieszczenie z przechowywanymi roślinami. Jednak należy robić to w dni kiedy panującą na zewnątrz temperatura jest dodatnia.

W celu przechowania kwiatów, możemy wykorzystać widne klatki schodowe, piwnice lub werandy. Jeśli nie możemy zapewnić różnych temperatur dla poszczególnych gatunków, poprzestańmy na 5-10 °C. Taki zakres jest tolerowany przez większość roślin, z wyjątkiem bardziej ciepłolubnych, jak koleusy czy pomarańcze.

Ważne jest przestrzeganie zasady, że im więcej w pomieszczeniu jest światła, tym temperatura powinna być wyższa i odwrotnie. Mimo że przezimowanie roślin to dość kłopotliwy proces, to jednak zawsze warto próbować, szczególnie jeśli mamy do czynienia z cenniejszymi gatunkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl