Jak uprawiać boczniaki w ogrodzie. Poradnik krok po kroku

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy uprawiać boczniaki, wystarczy kupić specjalne podłoże przerośnięte grzybnią. W dobrych warunkach po 2-3 tygodniach będziemy zbierać grzyby.
Jeśli chcemy uprawiać boczniaki, wystarczy kupić specjalne podłoże przerośnięte grzybnią. W dobrych warunkach po 2-3 tygodniach będziemy zbierać grzyby. Bora22 - pixabay.com
Grzyby prosto z ogrodu to marzenie wielu. Na szczęście są takie gatunki, które możemy uprawiać. Należą do nich boczniaki ostrygowate. Podpowiadamy, jak wyhodować te grzyby.

Uprawa boczniaków – to łatwe

Każdy miłośnik grzybów z pewnością chciałby posiadać je we własnym ogrodzie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż leśne gatunki niezbyt dobrze radzą sobie poza swoim naturalnym środowiskiem i ciężko jest je uprawiać. Są jednak grzyby, które z powodzeniem możemy samodzielnie wyhodować i bez przeszkód cieszyć się ich smakiem. Należą do nich między innymi bardzo smaczne i wartościowe boczniki ostrygowate, które rosną szybko i nie sprawiają większych problemów.

Wprawdzie do niedawna uprawa boczniaków była trudna i pracochłonna, gdyż trzeba było samodzielnie przygotować dla nich odpowiednie podłożę, odkazić je, szczepić w nim grzybnię i czekać, aż szczep się przyjmie i rozrośnie, co w sumie mogło trwać nawet 2 miesiące. Obecnie jednak uprawa boczniaków stała się znacznie łatwiejsza i mniej skomplikowana, gdyż na rynku pojawiły się gotowe podłoża (do nabycia w centrach ogrodniczych lub w Internecie w postaci sprasowanych, słomianych beli tzw. balotów, umieszczonych w perforowanych workach foliowych), całkowicie przerośnięte grzybnią, dzięki czemu już po 2-3 tygodniach od ich zakupu, możemy cieszyć się pierwszymi zbiorami.

Jakie miejsce wybrać pod uprawę boczniaków

Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku zapewniania grzybom odpowiednich warunków siedliskowych, gdyż tylko wtedy będą długo i obficie plonować (od wiosny do jesieni). Przed rozpoczęciem uprawy, trzeba wybrać dla grzybów odpowiednie stanowisko.

Przerośnięty grzybnią słomiany balot należy ustawić bezpośrednio na ziemi w miejscu zacienionym i osłoniętym przed silnym deszczem oraz wysuszającym wiatrem. Grzyby umieszczone na słońcu i narażone na niekorzystne warunki pogodowe, mogą cierpieć z powodu gorąca, suszy lub ulewnego deszczu, dlatego dobrze jest osłonić je niskim tunelikiem lub zbudować nad nimi zadaszenie.

Dobrym miejscem pod ich uprawę będzie zaciszne stanowisko w pobliżu północnej ściany budynku, gęstych zarośli lub żywopłotu. Baloty z grzybnią można również ustawić w chłodnym, przewiewnym, jasnym i wilgotnym pomieszczeniu (np. na werandzie, w altance, w garażu), gdzie boczniaki także będą czuły się całkiem dobrze. Nie należy natomiast przeznaczać pod ich uprawę miejsc bardzo ciepłych i dusznych, takich jak np. w ogrzewana szklarnia czy oranżeria.

Boczniaki ostrygowate można spotkać także dziko rosnące w Polsce.
Boczniaki ostrygowate można spotkać także dziko rosnące w Polsce. Jerzy Opioła (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

Co jeszcze trzeba zapewnić boczniakom

Oprócz odpowiedniego stanowiska, grzyby potrzebują też stałej wilgotności podłoża i powietrza. Wiosną i jesienią utrzymanie właściwego nawilżenia grzybni umieszczonej w ogrodzie nie powinno być zbyt trudne gdyż w tym czasie nie brakuje zwykle opadów, latem jednak sytuacja mocno się komplikuje. Wysokie temperatury i brak deszczu powodują wysuszenie podłoża i zahamowanie rozwoju owocników, dlatego w tym czasie bele z grzybnią należy systematycznie, ale umiarkowanie nawadniać, unikając przy tym moczenia grzybowych kapeluszy (łatwo pokrywają się nalotem i pleśnieją).

Baloty dobrze jest też umieścić nad pojemnikiem z wodą (balot nie może dotykać wody) lub systematycznie zwilżać wokół nich posadzkę. Jest to ważny zabieg, gdyż w suchym powietrzu owocniki słabo się rozwijają i mogą zasuszać brzegi kapeluszy.

Zbiory boczniaków

Plony z jednego balotu słomy możemy zbierać kilka razy w sezonie, jednak po każdym wysypie grzybnia musi chwilę odpocząć (ok. 2-3 tygodnie, w czasie których należy cały czas utrzymywać wilgotne podłoże w balotach), zanim wyda kolejny plon. Grzyby zbieramy całymi kępami, gdy większość owocników ma już dobrze rozwinięty brzeg kapelusza. Boczniaki można spożywać od razu po zbiorze (po usmażeniu lub ugotowaniu), przechować przez kilka dni w lodówce lub po zblanszowaniu zamrozić.

Na te błędy uważaj

Pomimo że uprawa boczniaków na słomianych balotach nie jest trudna, może się zdarzyć, że plony będą bardzo słabe. Przyczyną takiej sytuacji są zwykle popełniane przez nas błędy uprawowe. Czego nie należy robić? Oto lista podstawowych błędów:

  • nie zdejmuj folii ochronnej ze słomianych balotów,
  • nie rób dodatkowych otworów w folii,
  • nie umieszczaj grzybni w zbyt ciepłym lub nasłonecznionym miejscu,
  • nie zalewaj grzybni, ani jej nie przesuszaj,
  • zapewnij dostęp światła i świeżego powietrza do rozwijającej się grzybni,
  • nie umieszczaj słomianego balotu na dłuższy czas w wodzie.

Dowiedz się: Jaki wpływ na nasze zdrowie mają grzyby

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl