Najbardziej kolorowe grzyby z polskich lasów. Niektóre są jadalne!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Grzyby miewają zaskakujące kolory. Bywają fioletowe, zielone, niebieskie itd.
Grzyby miewają zaskakujące kolory. Bywają fioletowe, zielone, niebieskie itd. Antranias (pixabay.com)
Grzyby zadziwiają bogactwem kolorów i kształtów. Przedstawiamy grzyby w nietypowych kolorach, które można spotkać w polskich lasach.

Leśne grzyby, szczególnie jadalne, najczęściej kojarzymy ze stonowanymi odcieniami brązu. I rzeczywiście, spora ich część właśnie ta wygląda. Choć i tutaj możemy spotkać się z intensywniejszymi barwami. Wystarczy wspomnieć intensywnie pomarańczowe kapelusze koźlarzy czerwonych. Jeszcze bardziej kolorowe są borowiki ceglastopore, u których aksamitny, brązowy kapelusz ożywia bordowe rurki oraz ceglastoczerwony wzór na trzonie.

Z drugiej strony świetnie kojarzymy muchomory czerwone. Ich intensywnie czerwone kapelusze, pokryte białymi kropkami to najbardziej typowy wizerunek muchomora. Te grzyby są trujące, jednak warto docenić ich urok, a także i to, że są częścią runa leśnego. Nie należy ich niszczyć! Dotyczy to zresztą wszystkich grzybów.

Pięknymi kolorami wyróżniają się muchomory czerwone. Kiedyś używano ich do trucia much, stąd nazwa "muchomor".
Pięknymi kolorami wyróżniają się muchomory czerwone. Kiedyś używano ich do trucia much, stąd nazwa "muchomor". Adege (pixabay.com)

Jednak poza tymi, dość znanymi gatunkami, w polskich lasach i na łąkach, można spotkać grzyby we wszystkich kolorach tęczy – niebieskie, zielone, fioletowe, czerwone, żółte, a także czarne i białe. Niektóre z nich są jadalne, ale uwaga – nigdy nie należy zbierać i jeść grzybów, których nie znamy, a które identyfikujemy tylko na podstawie poglądowych zdjęć!

Jednak spacerując po lesie lub łące warto zwracać uwagę na różne grzyby. Szybko dostrzeżemy, że jest ich bardzo dużo i prezentują całe bogactwo kolorów i kształtów. Oto najbardziej kolorowe grzyby, które można spotkać w polskich lasach.

Pierścieniak grynszpanowy i niebieskobiały

Jednym z ciekawiej ubarwionych grzybów jest pierścieniak grynszpanowy. Jego kapelusz jest wyraźnie niebieskozielony, z białymi łuseczkami. Kolor jest szczególnie intensywny, kiedy jest wilgotno. Uchodzi za grzyb jadalny (po zdjęciu skórki z kapelusza). Bardzo podobny do niego, ale niejadalny, jest pierścieniak niebieskobiały, który ma bardziej niebieski kolor (bez zielonkawego zabarwienia). Obydwa grzyby są dość pospolite w Polsce, a można je spotkać nie tylko w lasach, ale też na łąkach, w parkach i ogrodach. Rosną od sierpnia/września do listopada.

Pierścieniak białoniebieski i grynszpanowy rosną dość powszechnie w Polsce.
Pierścieniak białoniebieski i grynszpanowy rosną dość powszechnie w Polsce. Jerzy Opioła (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)

 Licencja CC BY-SA 4.0

Lakówka ametystowa

To niewielki grzyb o pięknym ametystowym odcieniu fioletu. W tym kolorze jest zarówno kapelusz, jak i blaszki oraz trzon. To grzyb jadalny, ale o mało wyrazistym smaku. Lubi ziemie bogate w azot, dlatego rośnie nie tylko w lasach, ale także w parkach i ogrodach. Może występować w gruncie lub na butwiejącym drewnie.

Lakówka ametystowa wygląda dość niepozornie, ale wyróżnia się fioletowym kolorem.
Lakówka ametystowa wygląda dość niepozornie, ale wyróżnia się fioletowym kolorem. H.Krisp (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

Licencja CC BY-SA 3.0

Zasłonak fioletowy

Wyraźnie fioletowy kolor ma też zasłonak fioletowy (młode grzyby mogą być bardziej niebieskawe, z metalicznym połyskiem). Bywa dość duży – jego kapelusz dorasta do 15 cm średnicy. Spotyka się go w Polsce (szczególnie w górach), jednak rzadko. To gatunek narażony na wyginięcie, więc nie należy go zbierać (jest niejadalny), ani niszczyć! Pojawia się od sierpnia do października, chętnie rośnie pod brzozami i bukami.

 

W liściastych lasach można napotkać urodziwego zasłonaka fioletowego.
W liściastych lasach można napotkać urodziwego zasłonaka fioletowego. Jerzy Opioła (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

 Licencja CC BY-SA 3.0

Goździeniec fioletowy

Niesamowity kolor i kształt ma goździeniec fioletowy. Może się kojarzyć z miniaturą koralowca, z tym, że spotkamy go nie w morzu, a w mchu pod drzewami (najczęściej liściastymi). Ma różowofioletowy kolor i osiąga kilka centymetrów wielkości. W Polsce jest rzadko spotykany (to niestety gatunek wymierający), ale można go wypatrzyć w górach. Nie należy go zrywać. To grzyb niejadalny.

 

Ten piękny grzyb występuje niestety coraz rzadziej, ale wciąż można go spotkać.
Ten piękny grzyb występuje niestety coraz rzadziej, ale wciąż można go spotkać. Dan Molter (edited by Noodle snacks, CC BY-SA 3.0) (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

 Licencja CC BY-SA 3.0

Wilgotnica papuzia

Niezwykle prezentuje się także wilgotnica papuzia. Ten niewielki grzybek ma intensywnie zielony kapelusz i mocno śluzowatą powierzchnię. Z czasem nieco jaśnieje i staje się żółtozielony. Tę zieleń można uznać za kolor maskujący, bo ten gatunek rośnie przede wszystkim w trawie - na łąkach, pastwiskach, obrzeżach lasów, ale też trawnikach. Pojawia się od maja do października. Nie jest jadalny.

 

Te grzyby wyglądają raczej jak ilustracja z bajki, ale są prawdziwe.
Te grzyby wyglądają raczej jak ilustracja z bajki, ale są prawdziwe. Rosemary Winnall (wikimedia.commons CC BY-SA 2.5)

 Licencja CC BY-SA 2.5

Gołąbek błotny

Intensywnie czerwony kolor mają nie tylko muchomory, ale też niektóre gołąbki. Błyszczący, czerwony kapelusz (bez białych kropek) oraz śnieżnobiałą nóżkę ma np. gołąbek błotny. Rośnie on pospolicie w Polsce, szczególnie w lasach iglastych i na podmokłych terenach. Ma łagodny smak i jest jadalny. Jednak łatwo pomylić go z gołąbkiem wymiotnym (mało przyjemna nazwa mówi wiele o jego właściwościach – to silnie trujący grzyb), a nawet muchomorem czerwonym.

 

Piękne biało-czerowne kolory ma m.in. gołąbek błotny, ale też trujący - gołąbek wymiotny.
Piękne biało-czerowne kolory ma m.in. gołąbek błotny, ale też trujący - gołąbek wymiotny. Bff (wikimedia.commons CC BY-SA 4.))

 Licencja CC BY-SA 4.0

Czarka szkarłatna

Piękny kolor i oryginalny kształt ma czarka szkarłatna. Bardzo nietypowy jest również termin jej występowania – ten grzyb rośnie od grudnia od maja. Jest nieduży (do 5 cm średnicy) i ma kształt miseczki. Jej wnętrze ma intensywnie czerwony kolor (jeśli jest sucho, to bardziej pomarańczowy). Ten grzyb rośnie w Polsce, ale jest dość rzadki (do 2014 r. był pod ochroną). Teoretycznie jest jadalny, ale nie ma ciekawego smaku. Można go spotkać w lasach liściastych.

 

W odróżnieniu od większości grzybów, czarki rosną zimą i wiosną.
W odróżnieniu od większości grzybów, czarki rosną zimą i wiosną. Jordi Corbera (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

Licencja CC BY-SA 3.0

Pięknoróg największy

Intensywny kolor i nietypową formę ma też pięknoróg największy. Może on się kojarzyć z mocno rozgałęzionym porożem o żółtopomarańczowym kolorze. Nie jest duży (najczęściej dorasta do ok. 6 cm), ale najczęściej rośnie w skupiskach. W Polsce występuje dość często, a można go spotkać od czerwca do listopada. Rośnie na drewnie drzew iglastych. To grzyb niejadalny. Podobna do niego jest koralówka (gałęziak), w szczególności koralówka żółta i złocista, ale mają one bardziej krzaczkowatą budowę i są większe).

W Polsce występuje kilka gatunków tych grzybów, ale najbardziej wyraziste kolory ma pięknoróg największy.
W Polsce występuje kilka gatunków tych grzybów, ale najbardziej wyraziste kolory ma pięknoróg największy. Jerzy Opioła (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)

Licencja CC BY-SA 4.0

Lejkowiec dęty

Dość nietypowy kolor ma lejkowiec dęty. Ten grzyb w młodości jest brązowoczarny, ale z czasem owocniki przybierają kolor czarny. W Polsce występuje coraz rzadziej, ale można go spotkać, szczególnie w lasach liściastych i mieszanych. Pojawia się od sierpnia do listopada. Teoretycznie to grzyb jadalny, ale nie ma wyrazistego smaku.

Tego grzyba lepiej nie zbierać - wprawdzie oficjalnie nie jest pod ochroną, ale występuje coraz rzadziej.
Tego grzyba lepiej nie zbierać - wprawdzie oficjalnie nie jest pod ochroną, ale występuje coraz rzadziej. Jerzy Opioła (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)

Licencja CC BY-SA 4.0

Mleczaj biel i chrząstka

Z kolei mlecznobiały kolor mają mleczaje, w szczególności biel i chrząstka. Są one bardzo do siebie podobne. To duże grzyby (do 25 cm średnicy kapelusza) i często spotykane. Najczęściej rosną w większych grupach, nawet przy suchej pogodzie. Można je spotkać od sierpnia nawet do mrozów. Występują przede wszystkim w lasach mieszanych. To grzyby uważane za niejadalne, nie są jednak trujące.

Podpowiadamy: Jak najlepiej suszyć grzyby i które do tego się nadają

Mleczaje są nie tylko białe z zewnątrz, ale wydzielają też białe mleczko.
Mleczaje są nie tylko białe z zewnątrz, ale wydzielają też białe mleczko. Jckowal (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

 Licencja CC BY-SA 3.0

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl