Jak uprawiać fiołki doniczkowe

Izabella Sieńko-Holewa
Fiołki afrykańskie kwitną niemal przez cały rok. Nie mają dużych wymagań i łatwo je rozmnożyć.
Fiołki afrykańskie kwitną niemal przez cały rok. Nie mają dużych wymagań i łatwo je rozmnożyć. Walkingbirda96 - pixabay.com
Fiołki afrykańskie nie są trudne w uprawie, za to bardzo wdzięczne - w odpowiednich warunkach mogą kwitnąć prawie przez cały rok. Mają też różnobarwne kwiaty, więc kilka doniczek z nimi może być bardzo atrakcyjną kompozycją.

Fiołki afrykańskie, czyli saintpaulia fiołkowa

Saintpaulia (sępolia), inaczej zwana fiołkiem afrykańskim, jest jedną z najbardziej wdzięcznych w uprawie roślin pokojowych. Ma bardzo charakterystyczny wygląd. Grube, owłosione liście tworzą rozetę wokół kwiatów. Te mogą mieć bardzo różne kolory: od białego do ciemnego fioletu. Są też odmiany o płatkach dwubarwnych oraz pełnych lub z karbowanymi brzegami. Można również spotkać fiołki o pstrych liściach.

Jakie warunki lubią fiołki afrykańskie

Fiołki afrykańskie zawiązują pąki kwiatowe prawie przez cały rok, jednak żeby dobrze kwitły muszą mieć odpowiednie warunki. Lubią jasne pomieszczenia, ale ostre słońce powoduje żółknięcie liści, dlatego jeśli już musimy ustawiać fiołki na parapecie okna, wybierzmy to, które wychodzi na wschód lub północ. Pamiętajmy jednak, że półcień często hamuje ich kwitnienie. Długie ogonki liściowe i brak pąków to oznaka, że roślinie jest za ciemno.
Fiołki są ciepłolubne i gdy temperatura spadnie poniżej 15 st. C, łatwo chorują. Nie lubią też, gdy podczas wietrzenia pokoju owiewa je zimne powietrze.

Warto wiedzieć, że prawidłowa nazwa "fiołków afrykańskich" to sępolia fiołkowa (od nazwiska jej odkrywcy Waltera von Saint Paul-Il
Warto wiedzieć, że prawidłowa nazwa "fiołków afrykańskich" to sępolia fiołkowa (od nazwiska jej odkrywcy Waltera von Saint Paul-Illaire). ElenaGalana - pixabay.com

Podlewanie i nawożenie fiołków afrykańskich

Korzenie fiołków afrykańskich są bardzo wrażliwe i dlatego należy podlewać je letnią, miękką wodą. Najlepiej tuż przy ziemi lub na podstawkę, gdyż na zmoczonych liściach pojawiają się żółte plamy. Z tego powodu nie powinno się ich także zraszać, a kurz lepiej strącać pędzelkiem. W sezonie grzewczym obok doniczki można postawić naczynie z wodą, żeby nawilżała powietrze wokół roślin.

Ponieważ fiołki intensywnie kwitną, potrzebują dużo składników mineralnych, dlatego trzeba je regularnie nawozić. Od maja do września zasilamy je co dwa tygodnie płynnym nawozem dla kwiatów kwitnących. Jeśli zimą nie kwitną, przerywamy nawożenie.

Przesadzanie i rozmnażanie fiołków afrykańskich

Fiołki wprawdzie dobrze rosną w ciasnych doniczkach, jednak co dwa lata warto je przesadzić. Podłoże powinno być lekkie i średnio żyzne. Wystarczy kupić im zwykłą ziemię ogrodniczą z torfem i piaskiem.
Poza tym zwracajmy uwagę, czy  roślina nie rozrosła się - w jednej doniczce powinna być jedna rozeta roślin. Jeśli pojawiły się dodatkowe rozetki boczne, trzeba je usunąć - możemy je przesadzić do osobnych doniczek. To jeden sposób na rozmnożenie fiołków afrykańskich. Innym jest pozyskanie sadzonki z liścia. Wystarczy obciąć liść wraz z ogonkiem i włożyć do naczynia z wodą - po jakiś dwóch tygodniach powinny pojawić się korzenie i mamy sadzonkę, którą możemy posadzić w doniczce. Odcięty liść można też zanurzyć w ukorzeniaczu i od razu posadzić w ziemi, ale wtedy nie mamy możliwości podejrzeć, czy i kiedy wypuści korzenie. Trzeba też uważać na dostarczenie odpowiedniej ilości wody.

Pamiętajmy, że te rośliny nie znoszą nadmiaru słońca. Nie można też moczyć ich liści.
Pamiętajmy, że te rośliny nie znoszą nadmiaru słońca. Nie można też moczyć ich liści. Zoosnow - pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl