Jak uprawiać jagodę kamczacką? To ładny krzew o pysznych owocach. Kiedy go posadzić i przycinać? Na co zwrócić uwagę, by jagody były słodkie

Anita Kowal
Jagoda kamczacka nie jest kłopotliwa w uprawie, a owocuje wyjątkowo wcześnie - już w maju-czerwcu.
Jagoda kamczacka nie jest kłopotliwa w uprawie, a owocuje wyjątkowo wcześnie - już w maju-czerwcu. Zoosnow - pixabay.com
Jagoda kamczacka ma charakterystyczne owoce, o niezwykłym kształcie spłaszczonego walca, w smaku przypominające leśne jagody, które dojrzewają już na przełomie maja i czerwca. Ze względu na zwarty, kulisty pokrój i dekoracyjne liście jagoda kamczacka może być prawdziwą ozdobą ogrodu.

Spis treści

Jagoda kamczacka ma też dekoracyjne żółto-białe kwiaty - ale to nic dziwnego, bo jest ona jedną z odmian wiciokrzewu, czyli rośliny uprawianej właśnie ze względu na kwiaty. Stąd też inne nazwy jagody kamczackiej, czyli wiciokrzew kamczacki lub suchodrzew kamczacki (Lonicera caerulea var. kamtschatica).

Jagoda kamczacka to krzew niekłopotliwy w uprawie. Ma niewielkie wymagania i jest wyjątkowo odporna na susze i mrozy. W naturze występuje w północno-wschodnich rejonach Azji, zatem jest przyzwyczajona do skrajnych warunków pogodowych. Lubi słońce i ciepłą pogodę, jednak znosi spadki temperatur nawet do -45°C.

Owoce jagody kamczackiej - pyszne, zdrowe, wczesne

Dla jagód kamczackich trzeba zarezerwować sporo miejsca w ogrodzie. Krzewy dorastają do ok. 2 m wysokości i 1,5 m szerokości, a żeby dobrze owocowały powinny być posadzone przynajmniej dwa lub trzy krzewy (jagody kamczackie są obcopylne - wymagają pyłku z innego krzewu). Najczęściej owocują w drugim roku po posadzeniu. Krzewy jagody kamczackiej są długowieczne, można je uprawiać nawet przez 40 lat.

Jagody kamczackie są najwcześniejszymi owocami, jakie można zbierać w ogrodzie. Owoce jagody kamczackiej dojrzewają już pod koniec maja. Trzeba je zrywać w miarę dojrzewania, bowiem łatwo opadają. Przez lekarzy i dietetyków uważane są za jedne z najcenniejszych jagód - mają unikalne właściwości odżywcze i wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn.

Dowiedz się więcej: Jakie właściwości prozdrowotne mają owoce jagody kamczackiej

Napar z suszonych kwiatów jagody kamczackiej jest ponadto znakomitym lekiem na przeziębienie i grypę. Kwiaty należy zrywać po pełnym rozwinięciu płatków i suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu. Przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Jagody kamczackie same są długowieczne i mogą i nam zapewnić zdrowie.
Jagody kamczackie same są długowieczne i mogą i nam zapewnić zdrowie. NataliR - pixabay.com

Uprawa jagody kamczackiej

Wymagania jagód kamczackich nie są duże. Rośliny dobrze rosną praktycznie w każdej ziemi i na większości stanowisk. Nie radzą sobie jedynie w ciężkiej, gliniastej glebie, zatrzymującej dużą ilość wilgoci. Aby jednak jagody obficie owocowały, warto wybrać im ciepłe, słoneczne stanowisko i starannie przygotować ziemię. Najlepiej czują się w podłożu żyznym, zasobnym w składniki pokarmowe, jednak nie za lekkim, ale również niezbyt ciężkim.

Istotne jest, by gleba była w miarę przepuszczalna, bowiem zbyt duża ilość wody może powodować zagniwanie systemu korzeniowego roślin. Jagody kamczackie lubią lekko kwaśny odczyn ziemi. Ziemię zbyt ciężką trzeba rozluźnić kompostem, korą i piaskiem, a za lekką zagęścić torfem.

Kiedy sadzić i jak rozmnażać jagody kamczackiej

Jagody kamczackie sadzimy wiosną lub jesienią - ich krzewy są dostępne w szkółkach ogrodniczych.
Jagody kamczackie stosunkowo łatwo też rozmnożyć samodzielnie, z posiadanych już krzaków. Jagody kamczackie szybko rozpoczynają wegetację i bardzo intensywnie rosną wiosną, dlatego najłatwiej rozmnażać krzewy przez pobieranie sadzonek jesienią i przechowywanie ich przez zimę w piasku w chłodnym miejscu.

Na sadzonki nadają się zdrewniałe, młode pędy. Należy wyciąć odcinki długości ok. 15 cm z kilkoma parami pąków. Wiosną gałązki trzeba wsadzić do pojemników z lekkim torfowym podłożem i regularnie podlewać - ziemia nie może przeschnąć. Po kilku tygodniach sadzonki się ukorzenią i będzie można przesadzić je w miejsca docelowe.

Jagoda kamczacka - pielęgnacja i przycinanie

Jagody kamczackie praktycznie nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Roślin nie trzeba okrywać na zimę, latem nie trzeba ich podlewać. Aby krzewy lepiej owocowały, warto nawadniać je jedynie w okresach suchych, jednak niezbyt obficie. Przycinać pędy należy wyłącznie egzemplarzom, które słabo się zagęszczają, choć są to rzadkie przypadki. Większość roślin rozrasta się bujnie i przez pierwszych kilka lat nie wymaga cięcia.

Co około 5 lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające - prześwietlić koronę i usunąć część głównych pędów. Po takim zabiegu roślina może słabiej owocować w kolejnym roku, jednak szybko wraca do formy.

Co dwa, trzy lata, jesienią, krzewy warto nawieźć rozłożonym obornikiem i kompostem. W tym celu należy ostrożnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego, wybrać wierzchnią warstwę gleby spod krzewu na głębokość ok. 40 cm, wymieszać ją z naturalnym nawozem (można dodać niewielką ilość wieloskładnikowego nawozu mineralnego) i taką mieszaniną przykryć rośliny ponownie. Niezbędne jest dobre ubicie zasypanej ziemi.

Odmiany i smak jagody kamczackiej. Jakie wybrać, by miały słodki smak?

Jagoda kamczacka ma sporo odmian. Niektóre mają naturalnie gorzkawy smak (np. odmiana Atut), warto więc się zastanowić nad swoimi preferencjami. Jeśli chcemy uniknąć jagód z goryczką, uważajmy też na krzewy otrzymywane z nasion, a nie sadzonek (krzewy warto kupować w dobrych szkółkach, można także robić sadzonki ze "sprawdzonych" krzewów). Na słodkie owoce możemy liczyć, wybierając tzw. odmiany deserowe (np. Aurora, Indigo Gem, Ruben, Zojka, grupa Blue Treasure).

Jagody kamczackie należą do najbardziej wartościowych owoców (pod względem odżywczym).
Jagody kamczackie należą do najbardziej wartościowych owoców (pod względem odżywczym). Zoosnow - pixabay.com

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl