Jak uprawiać storczyk dendrobium i co robić, żeby kwitł

Katarzyna Józefowicz
Storczyki dendrobium kwitną obficie i długo. A do tego należą do roślin, które dobrze oczyszczają powietrze z toksyn.
Storczyki dendrobium kwitną obficie i długo. A do tego należą do roślin, które dobrze oczyszczają powietrze z toksyn. Katarzyna Laszczak
Storczyki to wyjątkowe rośliny, również pod względem liczby gatunków i odmian. Dlatego warto sięgnąć również po inne niż popularny falenopsis i zainteresować się np. storczykami dendrobium.

Storczyki już dawno skradły nasze serca i stały się naszymi ulubieńcami. W mieszkaniach najczęściej spotykamy je w postaci popularnego falenopsisa, jednak istnieje też kilka innych gatunków, które można uprawiać w doniczkach. Należy do nich między innymi dendrobium.

Ten niezwykle liczny rodzaj liczy sobie ponad 1500 gatunków roślin, występujących w różnych częściach świata i różnych strefach klimatycznych. Rośliny do niego zaliczane cechuje ogromna różnorodność form i rozmiarów, a także bogactwo barw i kształtów kwiatów. Niewiele z nich nadaje się do uprawy w mieszkaniach, ale niektóre radzą sobie z tym całkiem dobrze. Należy do nich między innymi dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile) i jego liczne mieszańce.

Jak wyglądają storczyki dendrobium

Storczyki dendrobium nobile rozwijają zgrubiałe, członowate, długie, sztywne, wzniesione pędy nazywane pseudobulwami (30-70 cm długości) i mają zielone, eliptyczne, wydłużone liście, ułożone na pędzie naprzemiennie. Kwiaty wyrastają z węzłów na pędach i są zebrane po kilka w niewielkie, groniaste kwiatostany.

Pojedyncze kwiaty są duże i w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory. Starsze egzemplarze potrafią tworzyć ich nawet kilkadziesiąt, dlatego roślina w czasie kwitnienia wygląda naprawdę spektakularnie.

Jak pielęgnować storczyk dendrobium, żeby zakwitł

Jeśli jednak storczyk dendrobium ma zakwitnąć, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, w przeciwnym razie wytworzy jedynie ulistnione pędy bez kwiatów. Dendrobium nobile zasiedla w naturze rejony górskie i należy do storczyków lubiących chłód (temperatura w jego otoczeniu nie może jednak spadać poniżej 5°C).

Od maja do jesieni preferuje temperatury ok. 18-22 °C i dobrze czuje się w ogrodzie, w miejscu chłodnym, przewiewnym i jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem. W tym czasie potrzebuje też systematycznego nawożenia odżywkami dla storczyków oraz regularnego (co 5-7dni), choć umiarkowanego podlewania.

Bardzo dobrze reaguje też na podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto ustawić go w pobliżu oczka wodnego lub stawu.

Jesienią dendrobium należy zabrać z ogrodu i przenieść do chłodnego, ale jak najbardziej widnego pomieszczenia, gdzie będzie mogło przejść okres spoczynku (np. na chłodną, jasną werandę lub klatkę schodową). W tym czasie zaprzestajemy jego nawożenia, a podlewanie ograniczamy do absolutnego minimum. Jednak pseudobulwy i korzenie muszą pozostać jędrne, dlatego jeśli się marszczą, rośliny należy lekko podlać i podwyższyć wokół nich wilgotność powietrza.

Polecamy też: Przepiękne storczyki cymbidium i podpowiadamy, jak o nie dbać

W okresie spoczynku, kluczowym elementem odpowiadającym za późniejsze kwitnienie roślin jest temperatura. Od października do końca grudnia powinna ona wynosić ok. 10–12°C w dzień i ok. 8–10°C w nocy, gdyż tylko wtedy uda się roślinie wytworzyć pąki kwiatowe.

Storczyki dendrobium szlachetne mają wiele odmian mieszańcowych. Do wyjątkowo spektakularnych należą storczyki Stardust (Firebird i Chiyomi).
Storczyki dendrobium szlachetne mają wiele odmian mieszańcowych. Do wyjątkowo spektakularnych należą storczyki Stardust (Firebird i Chiyomi). Katarzyna Laszczak

Kwitnące dendrobium szlachetne

W styczniu storczyka można powoli przygotowywać do zmiany warunków, podwyższając temperaturę w miejscu jego zimowania o kilka stopni. W lutym można już przenieść go do mieszkania, zwiększając podlewanie i ustawiając doniczkę w chłodnym (temperatura może być pokojowa, ale nadal niższa w nocy niż w dzień) i jak najbardziej widnym miejscu.

Kwiaty dendrobium pojawiają się w lutym-marcu i pozostają na pędach przez kilka tygodni.

Co zrobić, kiedy storczyk dendrobium przekwitnie

Po przekwitnieniu pseudobulwę, na której się rozwinęły można wyciąć przy samych korzeniach (bardzo rzadko kwitną powtórnie na tym samym pędzie), a storczyka przesadzić do nowej, niedużej doniczki (tylko jeśli stara jest już za ciasna, zwykle co 2-3 lata). Kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków, ponownie warto go wynieść na balkon lub do ogrodu.

Rozmnażanie storczyka dendrobium

Podczas przesadzania, rośliny można też podzielić, ale tylko wtedy, gdy egzemplarz jest bardzo rozrośnięty i po podziale każda kępa będzie posiadać co najmniej 3-4 pseudobulwy.

UWAGA: dendrobium tak jak inne storczyki nie rosną w ziemi kwiatowej. Potrzebne jest specjalne podłoże dla storczyków (najczęściej złożone z kory, rozdrobnionych łupin orzechów kokosowych, mchu torfowca itd.). Bez trudu kupimy odpowiednią mieszankę.

Czy wiesz, że...

Storczyki dendrobium skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn. To dodatkowy powód, żeby zająć się ich uprawą.

Inne storczyki z rodzaju dendrobium – inne wymagania

Obok bardzo popularnego dendrobium nobile, w mieszkaniach można też uprawić kilka innych gatunków z tego rodzaju (np. Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium kingianum, Dendrobium densiflorum). Zanim jednak się na to zdecydujemy, musimy bliżej poznać ich wymagania, gdyż mogą być one całkiem różne.

Przykładowo dendrobium phalaenopsis w przeciwieństwie do swojego kuzyna Dendrobium nobile jest ciepłolubny i przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej, choć zróżnicowanej. (18-24°C). Kwitnie też w innym czasie (zwykle od wiosny do jesieni).

Podpowiadamy: Jak uprawiać denrobium phalaenopsis i co robić, żeby kwitło

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl