Samodzielne rozmnażanie storczyków. Jak to się robi krok po kroku

Katarzyna Józefowicz
Storczyki falenopsisy są niezwykle popularne. Warto wiedzieć, że ten gatunek (i kilka innych) można stosunkowo łatwo rozmnożyć.
Storczyki falenopsisy są niezwykle popularne. Warto wiedzieć, że ten gatunek (i kilka innych) można stosunkowo łatwo rozmnożyć. Kareni - pixabay.com
Polecamy sposób na rozmnażanie storczyków. Wcale nie jest trudny i skomplikowany, choć trochę zależy od samego storczyka.

Ze względu na swoją niezwykłą urodę, storczyki stały się jednymi z naszych ulubionych kwiatów doniczkowych. Mimo to nadal uznajemy je za rośliny wymagające i tajemnicze, dlatego zwykle kupujemy dorosłe egzemplarze w centrach ogrodniczych, nie myśląc nawet o ich samodzielnym rozmnażaniu. Czasami jednak warto podjąć takie wyzwanie, bo może się okazać, że rozmnażanie storczyków jest łatwiejsze, niż nam się wydaje.

Wprawdzie w domowych warunkach zabieg ma szansę powodzenia jedynie w przypadku niektórych storczyków, mimo to i tak warto spróbować, bo wyhodowanie własnego storczyka z maleńkiej sadzonki, z pewnością da nam mnóstwo satysfakcji.

W warunkach amatorskich jedynym sposobem na uzyskanie młodych storczyków jest rozmnażanie ich za pomocą odrostów, rozmnóżek lub sadzonek (wegetatywne), gdyż rozmnażanie roślin za pomocą nasion to już raczej zadanie dla specjalistów.

 Jak rozmnożyć storczyki falenopsisy

Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie storczyków doniczkowych, którego z powodzeniem możemy samodzielnie rozmnożyć jest falenopsis. Kiedy kupujemy go w kwiaciarni lub markecie, przez wiele kolejnych tygodni możemy podziwiać jego piękne kwiaty, rozwijające się na szczycie sztywnego, długiego pędu.

Gdy jednak kwiaty przekwitają i opadają, w doniczce pozostaje nagi pęd kwiatowy i zielone liście. W tym czasie roślina traci swoje walory ozdobne i przestaje być atrakcyjna, ale jeśli odpowiednio o nią zadbamy, ponownie zakwitnie i to nawet w tym samym roku.

Po przekwitnieniu kwiatów nie spieszmy się jednak z obcięciem nagiego pędu. Możemy nieco go skrócić (np. nad 2-3 węzłem), ale dokąd pozostaje zielony i żywy, poczekajmy z jego usunięciem, bo może się okazać, że storczyk wytworzy na nim młode sadzonki.

Nie zawsze się tak dzieje, ale czasami z węzłów na pędzie kwiatowym zamiast rozgałęzienia wyrasta maleńka roślinka nazywana keiki (w języku hawajskim to określenie oznacza „dziecko”). Tworzeniu sadzonek sprzyja pozostawanie rośliny w dość wysokiej, pokojowej temperaturze przy słabym oświetleniu.

Kiedy storczyk przekwitnie, na węzłach pędu kwiatowego mogą pojawić się rozmnóżki - tzw. keiki. Największe szanse na to są kiedy storczyk stoi w cieple,
Kiedy storczyk przekwitnie, na węzłach pędu kwiatowego mogą pojawić się rozmnóżki - tzw. keiki. Największe szanse na to są kiedy storczyk stoi w cieple, przy słabym oświetleniu. Katarzyna Latos

Co zrobić z rozmnóżką storczyka

Taka rozmnóżka powoli się rozwija, wypuszczając kolejne liście i korzonki, co daje nam sporą szansę na wyhodowanie nowego storczyka. Nie spieszmy się jednak z oddzieleniem sadzonki od rośliny matecznej, bo jeśli będzie zbyt mała, samodzielnie nie poradzi sobie w nowej doniczce i zwyczajnie uschnie.

Poczekajmy z jej pobraniem, aż rozwinie kilka korzonków i liści oraz osiągnie kilkanaście centymetrów wysokości (zwykle trwa to kilka miesięcy).

Wtedy delikatnie zdejmijmy ją z pędu lub obetnijmy kawałek pędu razem z sadzonką, umieśćmy jej korzenie na kilkanaście minut w letniej wodzie aby zmiękły. Następnie posadzimy w przeźroczystej doniczce wypełnionej specjalnym podłożem dla storczyków (zwykle na bazie kory sosnowej i torfu wysokiego, z dodatkiem perlitu, keramzytu lub chipsów kokosowych – można kupić gotowe). Ani młode, ani dorosłe storczyki absolutnie nie mogą rosnąć w zwykłej ziemi kwiatowej!

Jak pielęgnować młodego storczyka

W pierwszych miesiącach rozwoju młodego storczyka, regularnie sprawdzajmy wilgotność podłoża w jego doniczce (nie może być ani suche ani zbyt mokre), aby mógł dobrze się ukorzenić. Przyda się też częste zraszanie rośliny, które podniesie wokół niej wilgotność powietrza.

Prawidłowo pielęgnowana sadzonka powinna zakwitnąć już po roku lub najdalej dwóch od posadzenia.

Z pozyskaniem sadzonki trzeba poczekać kilka miesięcy. Chodzi o to, żeby "keiki" miało kilka korzonków i liści.
Z pozyskaniem sadzonki trzeba poczekać kilka miesięcy. Chodzi o to, żeby "keiki" miało kilka korzonków i liści. Tangopaso - fr.wikipedia.org Public Domain

Jak rozmnożyć inne storczyki

Co ciekawe, maleńkie keiki mogą pojawić się nie tylko na pędach kwiatowych falenopsisów, ale też na pędach lub pseudobulwach innych storczyków jak np. dendrobium.

Dobrym sposobem na rozmnożenie niektórych storczyków jest też podział dorosłych egzemplarzy (posiadających odrosty korzeniowe lub pędy przybyszowe), podczas wiosennego przesadzania roślin. Każda sadzonka musi jednak posiadać co najmniej 2-3 pseudobulwy lub pędy liściowe i własne korzenie, inaczej może się nie przyjąć i uschnąć.

Ten sposób rozmnażania storczyków szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku gatunków, które mają tendencję do szybkiego rozrastania się i tworzenia gęstych kęp (np. cymbidium), ale może być też dobrym sposobem na pozyskanie młodych storczyków z rodzaju dendrobium, miltonia czy katleja (cattleya).

Storczyki wprawdzie można bez trudu kupić, ale wyhodowanie własnego dostarczy więcej satysfakcji.
Storczyki wprawdzie można bez trudu kupić, ale wyhodowanie własnego dostarczy więcej satysfakcji. JACLOU-DL - pixabay.com

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl