Medinilla wspaniała. Jak zadbać o tę piękną roślinę doniczkową

Katarzyna Józefowicz
Medinilla kusi oryginalnym wyglądem i pięknymi kwiatami. Jest jednak dość wymagająca i raczej nie wybacza błędów uprawowych.
Medinilla kusi oryginalnym wyglądem i pięknymi kwiatami. Jest jednak dość wymagająca i raczej nie wybacza błędów uprawowych. FotoRabe - pixabay.com
Medinilla wspaniała to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa. Jednak, jak każda szanująca się piękność – jest wymagająca. Podpowiadamy, jak ją pielęgnować.

Medinilla o pięknych liściach i kwiatach

Egzotyczne rośliny doniczkowe stały się w ostatnich latach naszymi ulubieńcami. Coraz częściej można znaleźć je w sklepach i centrach ogrodniczych, dlatego chętnie decydujemy się na ich zakup. Często okazuje się jednak, że później nie bardzo wiemy, jak się nimi zająć i rośliny zaczynają stwarzać nam problemy. Jedną z takich egzotycznych, ale wymagających piękności jest niezwykła i wyjątkowo atrakcyjna medinilla wspaniała, która w centrach ogrodniczych pojawiła się dopiero niedawno i od razu stała się wielkim przebojem.

Uwagę zwracają przede wszystkim jej duże, wspaniałe kwiaty, które w postaci okazałych gron, okrytych kilkoma dużymi, kolorowymi podsadkami zwisają z długich, elastycznych pędów. Kwiaty i podsadki mają intensywnie różową barwę i wspaniale kontrastują z wielkimi, ciemnozielonymi, skórzastymi, owalnymi liśćmi, wyrastającymi na pędach naprzeciwległymi parami. Kwiaty pojawiają się w lutym lub marcu i zdobią roślinę przez kilka tygodni, a następnie przekształcają się w okrągłe, ciemne owoce, pozostające na pędach przez całe lato.

Miejsce dla medinilli

Medinilla pochodzi z tropikalnych lasów Filipin, gdzie dorasta do ok. 2-3 m wys. i mimo iż jest epifitem, przybiera postać dużego, rozłożystego krzewu. W uprawie nie osiąga tak znacznych rozmiarów (wys. ok. 1 m), ale i tak jest bardzo okazała i rozłożysta, dlatego wymaga dla siebie sporo miejsca. W okresie kwitnienia wygląda naprawdę spektakularnie, dlatego doskonale prezentuje się na eksponowanym stanowisku w salonie lub sypialni, jeśli jednak chcemy cieszyć się jej urodą przez dłuży czas, musimy mocno się postarać, gdyż roślina jest równie piękna co wymagająca.

Medinilla do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu zimowego odpoczynku.
Medinilla do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu zimowego odpoczynku. Michał Laszczak

Jakie wymagania ma medinilla

Medinilla najlepiej czuje się w oranżeriach lub oknach kwiatowych, ale w sprzyjających warunkach może poradzić sobie również w mieszkaniu. W uprawie oczekuje przede wszystkim bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz lekko wilgotnej, żyznej, przepuszczalnej, próchniczej gleby o kwaśnym odczynie pH (np. ziemia liściowo-torfowa z dodatkiem piasku).

Trzeba przy tym pamiętać, że w okresie kwitnienia, nie wolno rośliny przestawiać ani zmieniać jej położenia względem światła, gdyż wtedy szybko zrzuci pąki kwiatowe. Zawsze natomiast należy usuwać przekwitłe kwiatostany, gdyż nie tylko szpecą roślinę, ale też osłabiają jej kwitnienie.

Medinilla osiąga duże rozmiary i obficie kwitnie, dlatego w sezonie wegetacyjnym potrzebuje systematycznego zasilania, najlepiej nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych.

Ciepło-zimno, czyli temperatura dla medinilli

Najtrudniej zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, gdyż oczekiwania medinilli są w tym zakresie dość szczególne. W okresie wegetacyjnym roślina wymaga wysokich temperatur (22-30ºC) i podwyższonej wilgotności powietrza. Należy ją często zraszać lub umieścić w pobliżu doniczki nawilżacz powierza.

Medinilla najlepiej czuje się wtedy, gdy temperatury między dniem a nocą różnią się o kilka stopni (nocą ok. 18-20ºC). Dobowe różnice temperatur nie są jednak warunkiem koniecznym do prawidłowego rozwoju rośliny, za to zapewnienie jej odpowiedniego okresu spoczynku jest niezbędne, jeśli chcemy by w kolejnym sezonie znów zakwitła.

Zimę (listopad-luty) medinilla powinna spędzać w widnym, chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura będzie wynosić ok. 15ºC (nie mniej niż 10ºC). W tym okresie należy zaprzestać jej nawożenia i ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum, gdyż tylko w takich warunkach roślina będzie mogła odpowiednio przygotować się do kolejnego sezonu i zawiązać liczne pąki kwiatowe.

Na jakie błędy uważać

Medinilla jest bardzo piękna, ale też wymagająca i wrażliwa na błędy uprawowe. Szybko zacznie tracić walory ozdobne, jeśli warunki nie będą jej odpowiadały. W okresie wegetacyjnym nie toleruje chłodu, suchego podłoża i zalania, a na niedobór światła lub brak okresu spoczynku reaguje zahamowaniem kwitnienia.

Niska temperatura i suche powietrze powoduje u niej żółknięcie i zasychanie liści lub pojawianie się szkodników (np. przędziorków, mszyc, tarczników), natomiast przelanie skutkuje wystąpieniem chorób grzybowych (np. mączniakiem), dlatego zanim zdecydujemy się na zakup rośliny, powinniśmy dobrze przemyśleć swoją decyzję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl