Kalendarz księżycowy ogrodnika – marzec 2021. Co i kiedy zrobić w ogrodzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Marzec to miesiąc, kiedy w ogrodzie mamy dużo do zrobienia.
Marzec to miesiąc, kiedy w ogrodzie mamy dużo do zrobienia. LoggaWiggler - pixabay.com
Podpowiadamy, jak rozplanować marcowe prace w ogrodzie zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Uwaga: w marcu bardzo duże znaczenie ma pogoda, w szczególności temperatura. Tegoroczna zima pojawiła się dość późno i w większości kraju - na niezbyt długo, ale to nie znaczy, że zimno i śnieg już na pewno nie zawita. Pamiętajmy też, że Polska jest zróżnicowana klimatycznie i różnice w rozwoju wegetacji wynoszą nawet kilkadziesiąt dni. Dlatego bierzmy pod uwagę lokalne warunki i śledźmy prognozy. Prace dostosowujmy do panujących warunków, a nie tylko faz Księżyca.

Przyjmuje się, że kolejne fazy Księżyca są odpowiednie dla różnych typów roślin oraz prac związanych z nimi.
Przyjmuje się, że kolejne fazy Księżyca są odpowiednie dla różnych typów roślin oraz prac związanych z nimi. oprac. Katarzyna Laszczak

Ważne: zakłada się, że pierwszy dzień fazy nie jest korzystny dla żadnych prac ogrodniczych.[/b]

Pełnia i kwadra korzenia (27 lutego - 5 marca)

Sama pełnia wypadła jeszcze w lutym (27.02). Zaraz po niej zaczął się czas korzystny dla siania i sadzenia. Ta faza w ogrodniczych kalendarzach księżycowych jest określana jako kwadra korzenia i najbardziej sprzyja warzywom korzeniowym oraz pracom związanym z ukorzenianiem roślin. W marcu oznacza to m.in. wysiew marchwi, pietruszki, rzodkiewki, pasternaku, cebuli do gruntu oraz pora i selera na rozsady. Jeśli w naszym regionie jest jeszcze za zimno na wysiew do gruntu, możemy to zrobić także od 14 marca (po nowiu).

Jeśli zimujemy rośliny balkonowe, takie jak pelargonie czy fuksje, to idealny czas na pobranie ich sadzonek. Sadzonki możemy pobierać też z krzewów ogrodowych i kwiatów typowo pokojowych. W tym czasie warto też przesadzać kwiaty domowe.

Począwszy od tej fazy zaczyna się też dobry okres na przycinanie drzew i krzewów. Na początku miesiąca przytnijmy te, które są odporne na zimno - to przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe (zob. też opis kolejnej fazy).

III kwadra Księżyca i kwadra uprawy (6-12 marca)

W trzeciej kwadrze Księżyc ma kształt odwróconej litery D i ubywa go coraz bardziej. W kalendarzach ogrodniczych to tzw. kwadra uprawy. Jedną z najważniejszych jej zasad jest to, że w tym czasie nie siejemy i nie sadzimy roślin.

To natomiast najlepszy czas na wszelkie zabiegi związane z ziemią. W marcu oznacza to przede wszystkim przygotowanie ziemi pod uprawę i początek wiosennego nawożenia – warzywnika i rabat (jeszcze przed siewem nasion), drzew i krzewów ozdobnych oraz wiosennych kwiatów cebulowych (przed i w czasie kwitnienia).

Warto też zająć się trawnikiem - na początku wygrabić go i sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś choroby (np. pleśń śniegowa). Jeśli tak się stało, zarażony fragment trzeba usunąć razem z kilkucentymetrową warstwą ziemi. Następnie uzupełnić podłoże i dosiać trawę. W sezonie pamiętajmy o nawożeniu trawnika. Wiosną dobrze jest też wykonać aerację i wertykulację trawnika, ale najczęściej w marcu jest na to jeszcze za wcześnie. Spokojnie można poczekać do kwietnia.

Ta faza to też idealny czas na przycinanie drzew i krzewów. Można przycinać i owocowe, i ozdobne, jednak dopiero na koniec miesiąca (lub wręcz na kwiecień) powinniśmy zostawić sobie przycięcie gatunków wrażliwych na zimno. Jeśli pojawią się mrozy, to świeżo przycięte, wrażliwe rośliny mogą ucierpieć. Pamiętajmy, że np. dobrym wyznacznikiem czasu przycinania róż jest pojawianie się kwiatów forsycji. W marcu (lub kwietniu) przycinamy m.in. róże, hortensje bukietowe i krzewiaste (uwaga: hortensji ogrodowych nie przycina się!), tawuły Douglasa i japońskie, budleje Dawida.

Nów Księżyca i kwadra liścia (13-20 marca)

Uwaga – nów to ten czas, kiedy Księżyca nie widać. Wąski sierp, który często nazywamy „Księżycem w nowiu”, to już „młody Księżyc”. W kalendarzach ogrodniczych ta faza, to tak zwana kwadra liścia. Poza pierwszym dniem nowiu (13.03), wracamy do siania i sadzenia, w szczególności roślin liściowych  i kwiatów.

Większość gatunków nadal możemy siać na rozsady. W szczególności powinniśmy pamiętać o przygotowaniu rozsad sałat, kapusty pekińskiej, a także pomidorów i papryki, bo marzec to optymalny czas ich siewu.

Coraz więcej możemy posiać też do gruntu. To dobry czas na siew warzyw, które lubią chłód, takich jak groch i bób (możemy to też zrobić w następnej fazie). Jeśli na początku miesiąca było zimno, to w tej i następnej fazie możemy też siać warzywa korzeniowe (np. marchew, pietruszkę, pasternak, rzodkiewkę).

Dobry czas na siewy będzie też w kolejnej fazie. Będzie to także korzystny okres do przesadzania i sadzonkowania roślin.

I kwadra Księżyca – kwadra owocu (21-27 marca)

Pierwsza kwadra Księżyca to czas, kiedy ma on kształt litery D i przybywa go – aż do pełni. W ogrodniczym kalendarzu księżycowym ta faza jest też określana jako kwadra owocu.

Ta faza sprzyja wysiewowi nasion, w szczególności kwiatów oraz warzyw liściowych, a także owocujących. Na rozsady można wysiewać takie kwiaty, jak: astry chińskie, gazanie, celozje, cynie, lwie paszcze oraz warzywa. To ostatni moment na zrobienie rozsad pomidorów.

Do gruntu możemy posiać m.in. groch, sałatę, koper, a także niektóre kwiaty (m.in. nagietki, czarnuszki, groszek pachnący, smagliczką nadmorską, maczki kalifornijskie). Możemy też posiać warzywa korzeniowe (albo poczekać z nimi do następnej kwadry).

Pełnia Księżyca – kwadra korzenia (28 marca - 3 kwietnia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl