Kompozycje z pelargoniami: z czym łączyć pelargonie w doniczkach

Katarzyna Józefowicz
Pelargonie można sadzić samodzielnie, ale też z wieloma innymi kwiatami i trawami ozdobnymi. Tu - z gatunkiem petunii i rozplenicą japońską.
Pelargonie można sadzić samodzielnie, ale też z wieloma innymi kwiatami i trawami ozdobnymi. Tu - z gatunkiem petunii i rozplenicą japońską. Katarzyna Laszczak
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin balkonowych. Swoją popularność zawdzięczają głównie atrakcyjnym kwiatom i długiemu okresowi kwitnienia, ale także łatwości uprawy i wytrzymałości na zmienne warunki pogodowe.

Kompozycje z pelargoniami - uwzględnij wymagania kwiatów

Pelargonie to także jedne z najlepszych kwiatów nadających się do tworzenia kompozycji doniczkowych, gdyż bez problemu można je łączyć z wieloma innymi gatunkami roślin, posiadającymi podobne wymagania uprawowe. Pelargonie kochają słońce oraz preferują żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne podłoże, dlatego są doskonałym towarzystwem dla wielu atrakcyjnych kwiatów balkonowych.

Nie należy ich jednak zestawiać z gatunkami preferującymi stanowiska cieniste jak np. begoniami bulwiastymi czy niecierpkami, gdyż taka kompozycja nie zachowa walorów ozdobnych na długo. Jeśli umieścimy doniczkę z kwiatami w cieniu, ucierpią na tym pelargonie, jeśli wystawimy ją na słońce, ładny wygląd stracą begonie i niecierpki. Pelargonii nie warto też łączyć z roślinami wrażliwymi na brak wody (np. sanwitaliami), o ile nie mamy możliwości częstego kontrolowania wilgotności podłoża. Pelargonie dobrze zniosą przejściową suszę, ale rośliny wrażliwe na niedobory wody szybko zaczną więdnąć i tracić walory ozdobne.

Dowiedz się więcej: Jak sadzić i pielęgnować pelargonie

Dobre towarzystwo, czyli z czym sadzić pelargonie

Decydując się na uprawę pelargonii, możemy wybierać spośród wielu atrakcyjnych odmian ozdobnych. Jednymi z najbardziej uniwersalnych i najłatwiejszych w uprawie są pelargonie rabatowe. Rośliny preferują słońce i żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę, ale zniosą też półcień, słabsze podłoże i przejściową suszę. Pelargonie rabatowe nie są też podatne na choroby i szkodniki, dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe i znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji ozdobnych z innymi roślinami.

Doskonale wyglądają w towarzystwie werben, ale równie atrakcyjnie prezentują się z petuniami, scewolami, laurencją zatokową, heliotropem, kocankami włochatymi, bluszczykiem kurdybankiem czy zielistką o pasiastych liściach. Sprawdzają się też w kompozycjach z wilcem ziemniaczanym i wilczomleczem „Diamond Frost”, z bakopą i bluszczem o biało-zielonych liściach. Jeśli będziemy dbali o stałą wilgotność podłoża, można je także łączyć z sanwitaliami i lobeliami. Pelargonie rabatowe ciekawie wyglądają również w otoczeniu delikatnych kwiatków wilczomlecza „Diamond Frost”, nadającego całej kompozycji lekkości i zwiewności.

Do pelargonii równie łatwych w uprawie i odpornych na niesprzyjające warunki, należą także pelargonie bluszczolisne. Rośliny mają podobne wymagania uprawowe jak pelargonie rabatowe, ale ze względu na zwisający pokrój, lepiej wyglądają w kompozycjach jednogatunkowych lub w połączeniu z roślinami o kępiastym lub wzniesionym pokroju. Pelargonie bluszczolistne można zestawiać między innymi z heliotropem, pelargoniami rabatowymi, werbenami ogrodowymi, aksamitkami czy lobeliami. Doskonale prezentują się też w połączeniu z wilczomleczem „Diamond Frost” oraz zielistką o biało-zielonych liściach.

Pelargonie z miniaturowymi cyniami, surfiniami, wilcem ziemniaczanym, smagliczką i lobelią. Taka kompozycja potrzebuje dużej doniczki i regularnego podlewania
Pelargonie z miniaturowymi cyniami, surfiniami, wilcem ziemniaczanym, smagliczką i lobelią. Taka kompozycja potrzebuje dużej doniczki i regularnego podlewania oraz nawożenia. Katarzyna Laszczak

Spośród pelargonii najdelikatniejsze i najbardziej wymagające są natomiast pelargonie angielskie (wielkokwiatowe). Ich duże, okazałe, atrakcyjne kwiaty najlepiej prezentują się solo, dlatego nie warto łączyć ich z innymi gatunkami. Rośliny są też dość wrażliwe na zmienne warunki pogodowe i błędy uprawowe, co jeszcze bardziej utrudnia znalezienie dla nich odpowiedniego towarzystwa.

Kolorystyka kompozycji kwiatowych

Tworząc kompozycje balkonowe z udziałem pelargonii, najlepiej jest wykorzystywać kwiaty w odcieniach tego samego koloru (np. czerwone, różowe i fioletowe lub pomarańczowe, żółte i kremowe), dzięki czemu całość będzie wyglądała spójnie i efektownie.

Jeszcze bardziej elegancko będzie się prezentować aranżacja oparta tylko na jednym kolorze np. w tonacji białej ze srebrnymi dodatkami czy fioletowej z białymi akcentami. Jeśli jednak kochamy wielobarwne kwiaty i nie odpowiadają nam stonowane zestawienia kolorystyczne, możemy eksperymentować z różnymi kolorami. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość barw może stworzyć wrażenie chaosu, dlatego lepiej wykorzystać 2-3 kolory niż całą ich paletę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl