Pelargonia przywrócona do łask
Podstawową rośliną balkonową, która kwitnie przez cały sezon jest oczywiście pelargonia. Zachwyca nie tylko swoją urodą, ale również uniwersalnością, gdyż radzi sobie na balkonach i tarasach zapewniających jej zarówno pełnię słońca jak i więcej cienia. Jest też stosunkowo odporna na chwilowe niedobory wilgoci oraz powszechnie występujące szkodniki (np. mszyce), które niechętnie korzystają z niej jako swojego żywiciela.
Pelargonia występuje obecnie w ogromnej ilości odmian, więc z pewnością będzie w czym wybierać. Jest jednak pewien wyjątek. Bardzo efektowna w okresie kwitnienia pelargonia wielkokwiatowa, nazywana najczęściej angielską, to bardziej wydelikacona i wymagająca piękność. Jest wrażliwa na brak wilgoci, opady atmosferyczne oraz nadmiar słońca. W nieodpowiednich warunkach bardzo szybko przestaje kwitnąć, a jej liście karleją bądź żółkną. Aby więc kwitła jak najdłużej, przeznaczmy dla niej stanowisko półcieniste lub nawet nieco bardziej zacienione i regularnie podlewajmy. Zabezpieczmy też roślinę przed silnym wiatrem i zacinającym deszczem.
Petunie, surfinie, calibrachoa - rodzina balkonowych elegantek
Kolejnym gatunkiem zachwycającym bujnym i długim kwitnieniem jest petunia. Wyróżnia się ona zróżnicowaną kolorystyką, są też odmiany o dwubarwnych kwiatach. Warto wiedzieć, że petunia ma wiele odmian, klonów i mieszańców. Należy do nich niezwykle popularna i efektowna surfinia, tworząca prawdziwe kaskady kwiatów, spływających ze skrzynek. Równie piękna i ciekawie ubarwiona jest też kuzynka petunii zwana Million Bells, czyli calibrachoa. Ma ona drobne kwiaty o wielu kolorach.
Aby różne odmiany petunii bujnie kwitły i pięknie prezentowały się przez cały sezon, potrzebują nieco więcej zachodu niż pelargonie. Oczekują przede wszystkim bardzo widnego stanowiska i regularnego podlewania. W cieniu przestaje kwitnąć, a jej liście bledną i karleją. Równie katastrofalne w skutkach może być dla niej przesuszenie, które kończy się niemal błyskawicznym więdnięciem. Jednocześnie też należy uważać, aby rośliny nie przelać, bo zbyt mokre korzenie mogą ulec gniciu.
Lobelia, bakopa i werbena - bo małe jest piękne
Do długo kwitnących kwiatów można również zaliczyć rośliny, które nie osiągają wprawdzie tak imponujących rozmiarów jak pelargonie rabatowe czy petunie ogrodowe, ale mogą być za to wykorzystane jako barwne uzupełnienie doniczkowych kompozycji. Delikatna lobelia przylądkowa, nie przekracza zwykle 20-30 cm, lecz tworzy gęstą kulę barwnych kwiatów. Zwykle ma pokrój kępiasty, ale spotyka się też odmiany o pędach przewieszających się, których kwiaty „wypływają” poza doniczkę. Mogą być białe, chabrowo niebieskie oraz liliowe i kwitną od wiosny do późnej jesieni.
Podobnie niewielkimi kwiatkami, pojawiającymi się na roślinie bardzo licznie od wiosny do jesieni, może pochwalić się bakopa. Jej rozmiary są jednak nieco większe niż w przypadku lobelii, a pokrój zwykle zwisający. Równie niewielkie kwiaty mają werbeny, te jednak w przeciwieństwie do poprzedników, tworzą półkuliste lub nawet kuliste, dość duże kwiatostany, dlatego cała roślina podczas kwitnienia wygląda bardzo okazale.
Wszystkie do bujnego kwitnienia oczekują jednak słońca. Są też bardzo wrażliwe na zasuszanie podłoża.
Kwiaty balkonowe do półcienia
Nieco więcej cienia do prawidłowego wzrostu i rozwoju, potrzebują natomiast begonie bulwiaste, które w słońcu mogą zostać dotkliwie poparzone. Nie oczekują też tak częstego podlewania, gdyż przelanie bardzo im szkodzi.
Dokarmianie zawsze w cenie
Wszystkie wymienione kwiaty na balkonie bądź tarasie, będą rosły w pojemnikach, a więc będą miały do dyspozycji jedynie niewielką ilość podłoża. Ich bujny rozwój dość szybko spowoduje więc wyczerpanie składników pokarmowych w nim zawartych, przez co będą potrzebowały regularnej dostawy nowych porcji. Dlatego też nawożenie odpowiednimi dla danego gatunku mieszankami, jest dla kwiatów balkonowych niezmiernie ważne i nie należy o nim zapominać.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?