Begonie zimowe to jedne z najbardziej dekoracyjnych kwiatów doniczkowych. Są obsypane kwiatami, które w zależności od odmiany mają różne barwy – białą, kremową, żółtą, pomarańczową, jasno i ciemnoróżową, ceglastą aż do purpurowej, wręcz niemal czarnej. Kwiaty mogą być pojedyncze, pół pełne lub pełne. Te ostatnie do złudzenia przypominają ogrodowe róże. Bardzo dekoracyjnie wyglądają też ciemnozielone lśniące liście.
Miejsce dla begonii zimowej
Begonia lubi widne miejsca, ale źle znosi pełne nasłonecznienie. Ostre promienie słoneczne powodują poparzenia liści. Objawem tego są brązowe plamy. Wprawdzie zimą raczej nam to nie grozi, ale musimy o tym pamiętać, jeśli chcemy przechować begonię przez cały rok.
Temperatura optymalna to 18–20ºC. Poniżej 15ºC C begonie przestają rosnąć, ale zbytniego ciepła też nie lubią. Kwiaty te są też bardzo wrażliwe na niską temperaturę, a więc nie powinny stać na parapecie, gdy zimą wietrzymy pokój.
Pamiętaj o regularnym podlewaniu
Begonia zimowa lubi mieć lekko wilgotną glebę, jednak w doniczce musi być warstwa drenażu i odpływ, ponieważ roślina źle znosi stojącą wodę. Zbyt mokre podłoże często jest przyczyną występowania chorób grzybowych, np. mączniaka. Z kolei na przesuszenie reaguje zrzucaniem pąków kwiatowych i liści. Regularne, ale umiarkowane podlewanie jest najbardziej korzystne.
Nawożenie begonii zimowej
Ponieważ begonie obficie kwitną, potrzebują dużo składników odżywczych, czyli intensywnego nawożenia. Możemy zastosować specjalny nawóz do begonii. Kiedy kwitnie zimą, możemy ją też zasilać nawozem zimowym do kwiatów doniczkowych lub nawozem do roślin kwitnących.
Jak rozmnożyć begonię zimową
Najłatwiej rozmnożyć begonię przez sadzonki wierzchołkowe. W marcu ścinamy wierzchołki pędów (3–4 cm) i sadzimy je w przepuszczalnym podłożu. Po około dwóch miesiącach ukorzenione sadzonki przesadzamy do doniczek. Niestety pozyskane w ten sposób rośliny nie będą tak okazałe, jak "oryginał".
Begonia zimowa wiosną
Begonie zimowe najbardziej zachwycają późną jesienią i zimą, jako jedne z nielicznych roślin, które pięknie kwitną właśnie o tej porze roku. Ale wytwarzają one kwiaty przez cały rok, dlatego warto je przechować po zakończeniu kwitnienia.
Kiedy nasza begonia przestanie kwitnąć, należy jej pędy przyciąć. W tym czasie nie nawozimy rośliny - do jej zasilania wracamy, kiedy wznowi wzrost, co powinno nastąpić po kilku tygodniach. Wiosną można też przesadzić ją do nowej doniczki.