Owoce mango – aromatyczne, smaczne i zdrowe
Mango uważane jest za jeden z najbardziej aromatycznych owoców świata. Jego pomarańczowożółty, soczysty, intensywnie pachnący miąższ jest nie tylko bardzo słodki i smaczny, ale też niezwykle wartościowy, gdyż w swoim składzie zawiera m.in. witaminy (głównie wit. C i E), minerały (przede wszystkim potas, ale też magnez, wapń, fosfor), beta karoten, kwas foliowy oraz wiele innych, cennych związków organicznych.
Od kilku lat mango możemy kupić już niemal w każdym większym markecie spożywczym, dlatego z pewnością warto ich spróbować. W sklepie najlepiej wybierać duże, dojrzałe owoce, unikając tych bardzo miękkich, przejrzałych, nadgniłych lub uszkodzonych.
Jak obierać i jeść mango
Mango przez zjedzeniem obiera się ze skórki, ale ponieważ miąższ mocno przywiera do pestki, dobranie się do owocu wcale nie jest łatwe. Istnieje kilka metod obierania mango, ale chyba najprostsza polega na odcięciu ostrym nożem połowy miąższu wzdłuż dłuższej części pestki, a następnie pokrojeniu go w kostkę w taki sposób, aby nie uszkodzić skórki. Tak przygotowane kawałki owoców można łatwo oddzielić od skórki i umieścić na talerzu. Miąższ nadaje się do jedzenia na surowo, ale może być też dodawany do sałatek, surówek i koktajli, a także grillowany.
Przygotowanie pestki mango do posadzenia
Po zjedzeniu smacznego mango, pozostaje nam duża, twarda, owalna pestka. Można ją zwyczajnie wyrzucić lub wykorzystać bardziej kreatywnie, sadząc w doniczce. Jeśli pestka jest świeża i pochodzi z bardzo dojrzałego owocu, powinna wykiełkować bez większych problemów, ale nasiono należy najpierw odpowiednio przygotować.
Pestkę po wyjęciu z owocu trzeba dokładnie oczyścić z miąższu i włókien za pomocą ostrej szczoteczki lub zmywaka, a następnie umieścić na kilka dni w letniej wodzie (wodę trzeba codziennie wymieniać). Po tym czasie można wsadzić ją pionowo do ziemi, zagłębiając w podłożu do połowy cieńszym końcem.
Zamiast umieszczać pestkę w wodzie, można też uszkodzić jej powierzchnię papierem ściernym lub wydobyć z niej ziarno i wsadzić je bezpośrednio do doniczki.
Sadzimy mango
Ziemia do uprawy mango powinna być bardzo żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Zanim jednak nasienie wykiełkuje, może minąć nawet ok. 4-8 tygodni, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie poczekać. Przez cały czas, należy jednak trzymać doniczkę w ciepłym i przewiewnym miejscu (temp. ok. 22-24ºC) pilnując, aby ziemia była stale lekko wilgotna.
Kiedy w końcu pokaże się zielony kiełek, roślinę należy jak najszybciej przenieść w bardzo widne i ciepłe miejsce, systematycznie, ale umiarkowanie podlewając. Początkowo mango nie spieszy się ze wzrostem, ale po pewnym czasie wypuszcza kilka niewielkich, lancetowatych, różowawych liści, które szybko stają się duże i soczyście zielone, a siewka zaczyna intensywniej rosnąć.
Jak pielęgnować mango
Mango pochodzi z tropikalnych rejonów świata, dlatego w uprawie jest dość wymagające. Latem nie powinno przysparzać większych problemów i jeśli tylko zapewnimy mu dostatecznie wysoką temperaturę (22-26 ºC), dużą wilgotność powietrza, umiarkowaną wilgotność podłoża oraz bardzo dużo światła, powinno dobrze się rozwijać i wypuszczać kolejne liście.
Znacznie trudniej będzie nam utrzymać roślinę w dobrej formie zimą, gdyż w przesuszonych i niedoświetlonych mieszkaniach, szybko zacznie tracić walory ozdobne, wyciągać się, deformować i zrzucać liście. Jeśli mamy taką możliwość, umieśćmy na ten czas roślinę w przydomowej oranżerii lub ciepłym, widnym oknie kwiatowym, inaczej jej wygląd będzie pozostawiał wiele do życzenia.
Ozdobne mango w doniczce
Uprawę rośliny rozpocznijmy też bardzo wczesną wiosną, gdyż tylko wtedy uda nam się zapewnić siewkom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Mango wydaje naprawdę wspaniałe i bardzo smaczne owoce, ale w domowej uprawie się ich nie doczekamy, gdyż owocują przeważnie tylko dorosłe drzewa, a w doniczce roślina nigdy nie będzie miała szans na osiągniecie pełnej dojrzałości i docelowych rozmiarów (w naturze dorasta do ok. 25-30 m).
Mimo braku szans na własne mango, warto spróbować uprawy rośliny, bo chociaż jej żywot może być stosunkowo krótki, z pewnością będzie w tym czasie bardzo interesującą, egzotyczną ozdobą mieszkania.