Storczyki, które można uprawiać w powietrzu. Jakie wybrać i jak o nie dbać

Katarzyna Józefowicz
W sprzedaży pojawiają się storczyki, uprawiane bez doniczki. Jednak ten sposób uprawy jest wyjątkowo wymagający.
W sprzedaży pojawiają się storczyki, uprawiane bez doniczki. Jednak ten sposób uprawy jest wyjątkowo wymagający. RainerBerns - pixabay.com
Storczyki zadziwiają bogactwem kolorów i kształtów. Wśród nich są też takie, które można uprawiać „w powietrzu”, bez doniczek. Podpowiadamy, jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać.

Do niedawna storczyki były rzadko spotykane w naszych mieszkaniach, jednak w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności i stały się jednymi z ulubionych roślin pokojowych. Wprawdzie nie wszystkie nadają się do uprawy w warunkach domowych, ale kilka z nich czuje się w mieszkaniu całkiem dobrze i jeśli tylko wiemy, jak się nimi zająć, doskonale rosną i bujnie kwitną.

Sprawdź: W jakim podłożu sadzić storczyki i dlaczego nie może to być zwykła ziemia

Jednym z najpopularniejszych storczyków pokojowych jest falenopsis, uprawiany zwykle w specjalnym podłożu, w doniczkach. Warto jednak spróbować także uprawy innych gatunków i to nawet takich, które mogą rosnąć bez ziemi, choć zadanie nie będzie łatwe.

Storczyki – kwiaty, które nie potrzebują ziemi

Wiele storczyków to epifity czyli rośliny rosnące na innych roślinach. Nie są one jednak pasożytami, gdyż wodę pobierają z powietrza, a pokarm wytwarzają same (dzięki fotosyntezie). Dlatego też innych roślin nie traktują jak żywicieli, a jedynie jako podpory, na których utrzymują się za pomocą korzeni (mogą też rosnąć w szczelinach skalnych, na konarach lub pniach drzew).

Do rozwoju nie potrzebują podłoża, gdyż pobierają potrzebne składniki pokarmowe z otoczenia za pomocą specjalnych, gąbczastych korzeni powietrznych. Wodę i minerały gromadzą natomiast w organach spichrzowych (najczęściej w postaci mięsistych pseudobulw) i wykorzystują w miarę potrzeb.

Dzięki takiemu przystosowaniu do trudnych warunków siedliskowych, storczyki epifityczne mogą rosnąć właściwie „w powietrzu”, obywając się bez ziemi i bez doniczki. Nie wszystkie jednak można w ten sposób uprawiać, dlatego zanim wybierzemy się na zakupy, powinniśmy wiedzieć, czego szukać.

Jakie storczyki można uprawiać bez doniczki

Wśród storczyków możliwych do uprawy bez podłoża znajdują się między innymi: cattleya, dendrobium, laelia, vanda, cymbidium, stanhopea (o pachnących kwiatach), a nawet falenopsis. Zwykle umieszcza się je w specjalnych, drewnianych podwieszanych koszykach, na kawałkach kory lub na ozdobnych konarach, z których korzenie roślin mogą swobodnie zwisać.

Czego potrzebują storczyki rosnące „w powietrzu”

Z uprawą takich storczyków jest jednak pewien poważny problem. Ponieważ rośliny nie rosną w ziemi, muszą poobierać wilgoć i składniki pokarmowe z powietrza. W naturze nie mają z tym kłopotu, gdyż wilgotne lasy tropikalne dostarczają im wszystkiego, czego potrzebują. W mieszkaniu jednak trudno osiągnąć tak wysoką wilgotność (ok. 90-95%), dlatego dla większości storczyków epifitycznych, w naszych domach jest na ogół zdecydowanie za sucho.

Jeśli więc chcemy podjąć się ich uprawy z sukcesem, musimy nawet kilkanaście razy na dobę spryskiwać je wodą (co dwa tygodnie dodając do wody specjalną, płynną odżywkę do storczyków) lub prowadzić ich uprawę w oknie kwiatowym, oranżerii lub szklarni.

Można wprawdzie spróbować powiesić rośliny w widnej, wilgotnej łazience, umieścić wokół ich korzeni wilgotny mech i ustawić w ich pobliżu nawilżacz powietrza, jednak nawet takie zabiegi mogą nie wystarczyć, aby przez dłuży czas utrzymać rośliny w dobrej formie i nakłonić je do obfitego kwitnienia.

Temperatura i oświetlenie dla storczyków

Storczyki epifityczne pochodzą z różnych części świata i z różnych środowisk, dlatego mają też różne wymagania w stosunku do temperatury. Niektóre z nich przez cały rok oczekują wysokich dość temperatur (ok. 22-30°C), inne potrzebują ciepła latem i chłodu zimą (ok. 22-25°C latem i 15-18°C zimą), jeszcze inne przez cały czas preferują chłód (latem 15-18°C, zimą 2-3 stopnie mniej), a jeszcze inne wymagają różnych temperatur w dzień i w nocy. Największe zróżnicowanie wymagań w tym zakresie prezentują storczyki z rodzaju dendrobium, ale wśród innych storczyków też nie brak indywidualistów.

Podobnie wygląda sprawa z oświetleniem. Wprawdzie większość epifitycznych storczyków pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego woli stanowiska półcieniste niż słoneczne, ale nie jest to regułą i nie dotyczy wszystkich storczyków, dlatego zanim podejmiemy się na uprawę, musimy poznać ich potrzeby, gdyż nie zawsze będziemy w stanie je spełnić.

Warto też pamiętać, że niektóre ze storczyków epifitycznych w mieszkaniu lepiej jest uprawiać w specjalnym, lekkim podłożu, niż całkiem bez ziemi, bo wtedy łatwiej będzie im zapewnić odpowiednie warunki uprawowe (np. falenopsis, cattleya).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl