Spis treści
Storczyki najczęściej uprawiane w mieszkaniach to falenopsisy, które najlepiej znoszą domowe warunki. W sprzedaży dostępnych jest też jednak kilka równie pięknych, choć nieco trudniejszych w uprawie gatunków do których należy między innymi miltonia.
Miltonie, czyli storczyki jak bratki
Ten wyjątkowy, najczęściej epifityczny (czyli w naturze rosnący na drzewach) storczyk tworzy niewielkie, wyrastające z poziomego kłącza spłaszczone pseudobulwy. Z nich rozwija długie, zielone, wąskie, lancetowate liście. U podstawy najmłodszych pseudobulw tworzy też bardzo duże, prawie płaskie kwiaty, zebrane po kilka w niewielkie kwiatostany na szczycie niezbyt długiego pędu.
Kwiaty miltonii mogą rozwijać się przez cały rok, choć zwykle pojawiają się od wiosny do jesieni, po przekwitnieniu zamierają wraz z pędem, więc należy je usuwać.
Kwiaty wielu odmian, szczególnie mieszańcowych, są dwubarwne i przypominają wyglądem okazałe bratki, dlatego rośliny bywają też nazywane orchideą bratkową. Ich duże płatki ozdobione są też często fantazyjnym deseniem lub plamkami i cętkami.
Podział i gatunki miltonii
Miltonie do niedawna skupiały wiele podobnych do siebie gatunków, jednak ze względu na różnice w pochodzeniu, zostały obecnie podzielone na dwie grupy.