Miltonia pięknie kwitnie. Jak uprawiać ten storczyk zwany też orchideą bratkową? Ma pewne specyficzne wymagania

Katarzyna Józefowicz
Coraz częściej, poza falenopsisami, możemy kupić także inne storczyki, np. miltonie. Trzeba jednak wiedzieć, że mają one specyficzne wymagania.
Coraz częściej, poza falenopsisami, możemy kupić także inne storczyki, np. miltonie. Trzeba jednak wiedzieć, że mają one specyficzne wymagania. Starshadw - pixabay.com
Warto pamiętać, że storczyki to nie tylko falenopsisy. Przedstawiamy miltonię, której kwiaty przypominają bratki i piszemy, co robić, żeby te storczyki dobrze rosły i kwitły.

Spis treści

Storczyki najczęściej uprawiane w mieszkaniach to falenopsisy, które najlepiej znoszą domowe warunki. W sprzedaży dostępnych jest też jednak kilka równie pięknych, choć nieco trudniejszych w uprawie gatunków do których należy między innymi miltonia.

Miltonie, czyli storczyki jak bratki

Ten wyjątkowy, najczęściej epifityczny (czyli w naturze rosnący na drzewach) storczyk tworzy niewielkie, wyrastające z poziomego kłącza spłaszczone pseudobulwy. Z nich rozwija długie, zielone, wąskie, lancetowate liście. U podstawy najmłodszych pseudobulw tworzy też bardzo duże, prawie płaskie kwiaty, zebrane po kilka w niewielkie kwiatostany na szczycie niezbyt długiego pędu.

Kwiaty miltonii mogą rozwijać się przez cały rok, choć zwykle pojawiają się od wiosny do jesieni, po przekwitnieniu zamierają wraz z pędem, więc należy je usuwać.

Kwiaty wielu odmian, szczególnie mieszańcowych, są dwubarwne i przypominają wyglądem okazałe bratki, dlatego rośliny bywają też nazywane orchideą bratkową. Ich duże płatki ozdobione są też często fantazyjnym deseniem lub plamkami i cętkami.

Podział i gatunki miltonii

Miltonie do niedawna skupiały wiele podobnych do siebie gatunków, jednak ze względu na różnice w pochodzeniu, zostały obecnie podzielone na dwie grupy.

Pierwsza z nich obejmuje storczyki zamieszkujące głównie lasy Brazylii, preferujące cieplejszy klimat i lepiej nadające się do uprawy w mieszkaniach. Określane są jako Miltonia, podobnie jak międzygatunkowe mieszańce. To właśnie ich dotyczy ten artykuł.

Druga natomiast skupia rośliny stref wilgotnych i chłodnych (m.in. Andy, Peru i Kolumbia, zaliczane do Miltoniopsis), którym w domu trudniej jest zapewnić odpowiednie warunki.

Ponieważ jednak w sprzedaży można spotkać rośliny z obu grup, warto sprawdzić ich pochodzenie, aby później wiedzieć, jak o nie zadbać lub aby móc wybrać do uprawy mniej wymagający gatunek.

Jakie warunki lubią miltonie

Miltonie „brazylijskie” z racji swego pochodzenia lubią ciepło i dużą wilgotność zarówno powietrza jak i podłoża. Przez cały rok powinny mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę. Latem powinna ona wynosić ok. 22-25°C w dzień i 16-18°C w nocy - różniąca temperatur między dniem i nocą jest dla nich bardzo ważna. Natomiast zimą temperatury powinny być niższe (15-20°C).

Trzeba zadbać o stale wilgotne powietrze i odpowiednie podłoże (lekkie, przepuszczalne podłoże dla storczyków). Dla miltonii ważne jest też odpowiednie stanowisko, które powinno być bardzo jasne, ale koniecznie osłonięte przed bezpośrednim słońcem.

Miltonie, jak wiele innych storczyków są epifitami, czyli rosną na drzewach. Dlatego potrzebują specjalnego podłoża.
Miltonie, jak wiele innych storczyków są epifitami, czyli rosną na drzewach. Dlatego potrzebują specjalnego podłoża. Fotina - pixabay.com

Uwaga na podlewanie miltonii! Jak to należy robić

Z zapewnieniem im odpowiednich warunków może być jednak pewien problem, bo choć rośliny wymagają wysokiej wilgotności podłoża, są jednocześnie bardzo wrażliwe na zalanie, a ich korzenie od nadmiaru wody szybko gniją.

Dlatego też dobrze jest 1-2 razy w tygodniu wyjmować je wraz z doniczką z osłonki, moczyć w wodzie przez kilkanaście minut i po odsączeniu z jej nadmiaru ponownie włożyć do osłonki (woda nie może zalegać na dnie osłonki). W ten sposób rośliny się napiją, ale nie będą narażone na stanie przez dłuży czas w wodzie.

Rośliny można też podlewać w tradycyjny sposób co kilka dni (gdy podłoże lekko przeschnie), ale należy robić to bardzo umiarkowanie i zawsze wylewać nadmiar wody zbierający się w osłonce po podlaniu.

Poznaj też: Katleje i sprawdź, jak uprawiać te storczyki

Zadbaj o wilgotne powietrze

Miltoniom ciężko też zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza zimą, kiedy jest ono przesuszone centralnym ogrzewaniem. Z tego względu należy na różne sposoby podnosić jego wilgotność, ustawiając w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium, umieszczając doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu, a także systematycznie, ale niezbyt intensywnie spryskiwać roślinę wodą (najlepiej w postaci delikatnej mgiełki).

Nawożenie i przesadzanie miltonii

W sezonie miltonie dobrze jest też nawozić specjalnym nawozem dla storczyków. Należy jednak wybierać głównie nawozy w tzw. mgiełce, gdyż rośliny są wrażliwe na przenawożenie.

Miltonie w dobrych warunkach rosną dość szybko, ale z przesadzaniem nie należy się spieszyć, wykonując ten zabieg jedynie w ostateczności (wiosną). Przy okazji przesadzania, roślinę można też rozmnożyć, dzieląc dorosłe egzemplarze.

Na jakie błędy w uprawie tego storczyka trzeba uważać

Niestety, mimo całego swojego uroku, miltonie nie należą do storczyków najłatwiejszych w uprawie i źle reagują na błędy pielęgnacyjne. Nie znoszą suchego powietrza i podłoża, zbyt niskich temperatur latem i zbyt wysokich zimą, zalania, ostrego słońca lub zbyt dużego cienia.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl