Storczyk oncidium, czyli motylnik. Jak go uprawiać, żeby kwitł? Sprawdź, co jest ważne w pielęgnacji tego storczyka

Katarzyna Józefowicz
W sprzedaży można spotkać coraz więcej gatunków storczyków. Jednym z nich jest oncidium czyli motylnik.
W sprzedaży można spotkać coraz więcej gatunków storczyków. Jednym z nich jest oncidium czyli motylnik. GerritHortsmann - pixabay.com
Storczyk oncidium ma delikatne, ale liczne kwiaty. Przedstawiamy zasady jego uprawy i podpowiadamy, o co trzeba zadbać, żeby kwitł.

Spis treści

Storczyki w ostatnich latach stały się jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych. W wyniku ich popularności, obok znanego i stosunkowo łatwego w uprawie falenopsisa, w marketach i kwiaciarniach zaczęło pojawiać się coraz więcej innych gatunków, o jeszcze bardziej wyszukanych i egzotycznych kwiatach.

Skuszeni tak bogata ofertą i zauroczeni magicznymi kwiatami storczyków, decydujemy się czasem na zakup mało znanej rośliny i dopiero później zastanawiamy się, jak należy ją pielęgnować. Zanim więc przyniesiemy nowego storczyka do domu spróbujmy najpierw poznać go nieco bliżej i sprawdzić, czy damy radę odpowiednio się nim zająć.

Storczyk oncidium czyli motylnik

Jednym z takich atrakcyjnych, choć niezbyt popularnych i dość wymagających storczyków, o niezwykle pięknych, egzotycznych i fantazyjnych kwiatach jest oncidium znane bardziej jako motylnik. Jego polska nazwa z pewnością nie jest przypadkowa, gdyż kwiaty roślin do złudzenia przypominają bajecznie kolorowe motyle, których chmary usiadły na delikatnych pędach.

Oncidium to rodzaj storczyków skupiający setki gatunków roślin, pochodzących głównie z tropikalnych rejonów świata, ale w uprawie spotyka się jedynie część z nich (m.in. Oncidium viperinum, Oncidium flexuosum) oraz ich liczne mieszańce, lepiej dostosowane do uprawy w warunkach domowych.

Oncidium oferowane w sprzedaży, to najczęściej gatunki o wydłużonych, pękatych bulwach, płaskich, szerokolancetowatych liściach i cienkich, sztywnych, rozgałęzionych się pędach kwiatowych, pokrytych mnóstwem niedużych, barwnych (zwykle żółtych lub czerwono-pomarańczowych), często wzorzystych kwiatów z fantazyjnie fryzowanym brzegiem płatków.

Polska nazwa storczyka oncidium to motylnik.
Polska nazwa storczyka oncidium to motylnik. Berho - pixabay.com

Wymagania uprawowe storczyków oncidium

Choć storczyki oncidium zasiedlają różne środowiska, większość gatunków uprawianych w mieszkaniach to zwykle rośliny stref umiarkowanych, mające zbliżone wymagania uprawowe.

Światło i wilgotność powietrza

Motylniki w uprawie oczekują przede wszystkim jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i dość wilgotnego powietrza (ok. 50-60 %). Nie należy ich jednak zbyt intensywnie spryskiwać (szczególnie zimą i przed wieczorem), gdyż woda zalegająca w kątach liści może powodować ich gnicie. Lepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest ustawienie w pobliżu roślin nawilżacza powietrza, nie jest to jednak absolutnie niezbędne, gdyż uprawiane w mieszkaniach mieszańce oncidium, są dość tolerancyjne i lepiej zniosą nieco bardziej suche powietrze niż nadmierne spryskiwanie ich wodą.

Doniczka, podłoże i podlewanie oncidium

Rośliny na ogół są epifitami, ale zwykle uprawia się je w przeźroczystych, plastikowych doniczkach, wypełnionych bardzo lekkim, luźnym, przepuszczalnym podłożem dla storczyków. Rośliny nie tolerują suszy, ale nie lubią też mokrego podłoża i potrzebują miedzy korzeniami sporo powietrza, dlatego należy podlewać je niezbyt często, za to obficie (korzenie miedzy kolejnymi podlewaniami muszą wyschnąć, dlatego najlepiej raz w tygodniu zanurzyć doniczkę na krótko w wodzie, po czym odstawić roślinę do przeschnięcia).

Zimą podlewanie należy ograniczyć do minimum, pilnując, aby podłoże całkiem nie wyschło (przez ok. 3-4 tygodnie rośliny powinny mieć dość sucho, aby mogły przejść okres spoczynku).

Oncidium mają swoje wymagania, ale właściwie pięlęgnowane, odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Oncidium mają swoje wymagania, ale właściwie pięlęgnowane, odwdzięczą się pięknymi kwiatami. SpencerWing - pixabay.com

Ważna sprawa – temperatura dla motylnika

Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za prawidłowy wzrost, a przede wszystkim dobre kwitnienie oncidium, jest jednak temperatura. Rośliny przez cały rok muszą mieć ciepło, ale temperatura w ich otoczeniu musi być zróżnicowana - wyższa w dzień i niższa w nocy (tylko wtedy rośliny będą dobrze kwitły). Latem rośliny oczekują ok. 22-26°C w dzień i ok. 18-20°C w nocy, zimą natomiast ok. 20-22°C w dzień i ok. 15-16°C w nocy.

W sezonie letnim takie warunki możemy zapewnić storczykom bez większych problemów, umieszczając je na osłoniętym przed deszczem i ostrymi promieniami słońca balkonie lub tarasie, nieco trudniej będzie zadbać o kwiaty zimą, choć wtedy można ustawić je w chłodniejszej części mieszkania (np. sypialni), gdzie na noc przykręca się kaloryfery lub lekko rozszczelnia okna (jeśli na zewnątrz jest mróz, rośliny nie mogą być jednak narażone na bezpośredni chłód z uchylonego okna).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl