Spis treści
Storczyki w ostatnich latach stały się jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych. W wyniku ich popularności, obok znanego i stosunkowo łatwego w uprawie falenopsisa, w marketach i kwiaciarniach zaczęło pojawiać się coraz więcej innych gatunków, o jeszcze bardziej wyszukanych i egzotycznych kwiatach.
Skuszeni tak bogata ofertą i zauroczeni magicznymi kwiatami storczyków, decydujemy się czasem na zakup mało znanej rośliny i dopiero później zastanawiamy się, jak należy ją pielęgnować. Zanim więc przyniesiemy nowego storczyka do domu spróbujmy najpierw poznać go nieco bliżej i sprawdzić, czy damy radę odpowiednio się nim zająć.
Storczyk oncidium czyli motylnik
Jednym z takich atrakcyjnych, choć niezbyt popularnych i dość wymagających storczyków, o niezwykle pięknych, egzotycznych i fantazyjnych kwiatach jest oncidium znane bardziej jako motylnik. Jego polska nazwa z pewnością nie jest przypadkowa, gdyż kwiaty roślin do złudzenia przypominają bajecznie kolorowe motyle, których chmary usiadły na delikatnych pędach.
Oncidium to rodzaj storczyków skupiający setki gatunków roślin, pochodzących głównie z tropikalnych rejonów świata, ale w uprawie spotyka się jedynie część z nich (m.in. Oncidium viperinum, Oncidium flexuosum) oraz ich liczne mieszańce, lepiej dostosowane do uprawy w warunkach domowych.
Oncidium oferowane w sprzedaży, to najczęściej gatunki o wydłużonych, pękatych bulwach, płaskich, szerokolancetowatych liściach i cienkich, sztywnych, rozgałęzionych się pędach kwiatowych, pokrytych mnóstwem niedużych, barwnych (zwykle żółtych lub czerwono-pomarańczowych), często wzorzystych kwiatów z fantazyjnie fryzowanym brzegiem płatków.
Wymagania uprawowe storczyków oncidium
Choć storczyki oncidium zasiedlają różne środowiska, większość gatunków uprawianych w mieszkaniach to zwykle rośliny stref umiarkowanych, mające zbliżone wymagania uprawowe.
Światło i wilgotność powietrza
Motylniki w uprawie oczekują przede wszystkim jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i dość wilgotnego powietrza (ok. 50-60 %). Nie należy ich jednak zbyt intensywnie spryskiwać (szczególnie zimą i przed wieczorem), gdyż woda zalegająca w kątach liści może powodować ich gnicie. Lepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest ustawienie w pobliżu roślin nawilżacza powietrza, nie jest to jednak absolutnie niezbędne, gdyż uprawiane w mieszkaniach mieszańce oncidium, są dość tolerancyjne i lepiej zniosą nieco bardziej suche powietrze niż nadmierne spryskiwanie ich wodą.
Doniczka, podłoże i podlewanie oncidium
Rośliny na ogół są epifitami, ale zwykle uprawia się je w przeźroczystych, plastikowych doniczkach, wypełnionych bardzo lekkim, luźnym, przepuszczalnym podłożem dla storczyków. Rośliny nie tolerują suszy, ale nie lubią też mokrego podłoża i potrzebują miedzy korzeniami sporo powietrza, dlatego należy podlewać je niezbyt często, za to obficie (korzenie miedzy kolejnymi podlewaniami muszą wyschnąć, dlatego najlepiej raz w tygodniu zanurzyć doniczkę na krótko w wodzie, po czym odstawić roślinę do przeschnięcia).
Zimą podlewanie należy ograniczyć do minimum, pilnując, aby podłoże całkiem nie wyschło (przez ok. 3-4 tygodnie rośliny powinny mieć dość sucho, aby mogły przejść okres spoczynku).
Ważna sprawa – temperatura dla motylnika
Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za prawidłowy wzrost, a przede wszystkim dobre kwitnienie oncidium, jest jednak temperatura. Rośliny przez cały rok muszą mieć ciepło, ale temperatura w ich otoczeniu musi być zróżnicowana - wyższa w dzień i niższa w nocy (tylko wtedy rośliny będą dobrze kwitły). Latem rośliny oczekują ok. 22-26°C w dzień i ok. 18-20°C w nocy, zimą natomiast ok. 20-22°C w dzień i ok. 15-16°C w nocy.
W sezonie letnim takie warunki możemy zapewnić storczykom bez większych problemów, umieszczając je na osłoniętym przed deszczem i ostrymi promieniami słońca balkonie lub tarasie, nieco trudniej będzie zadbać o kwiaty zimą, choć wtedy można ustawić je w chłodniejszej części mieszkania (np. sypialni), gdzie na noc przykręca się kaloryfery lub lekko rozszczelnia okna (jeśli na zewnątrz jest mróz, rośliny nie mogą być jednak narażone na bezpośredni chłód z uchylonego okna).