Monstera Adansona, czyli Monkey Mask. Jak uprawiać kuzynkę monstery dziurawej? Ta roślina nie potrzebuje wiele miejsca!

Katarzyna Józefowicz
Monstera Adansona ma również dziurawe liście, jednak są one znacznie mniejsze niż u monstery dziurawej.
Monstera Adansona ma również dziurawe liście, jednak są one znacznie mniejsze niż u monstery dziurawej. unsplash.com
Monstera dziurawa jest ostatnio bardzo popularna. Polecamy jej kuzynkę – monsterę Adansona, zwaną Monkey Mask, która jest znacznie lepsza do mniejszych mieszkań. Sprawdź, jak uprawiać ten gatunek monstery.

Spis treści

Monstery wyróżniają się na tle innych pnączy doniczkowych okazałymi liśćmi i dużymi rozmiarami. Najpopularniejsza z nich jest monstera dziurawa będąca prawdziwym gigantem, osiągającym w sprzyjających warunkach nawet kilka metrów wysokości (w naturze dorasta do 10-20 m). Rozwija ona ogromne, owalne lub okrągłe, mocno powcinane liście.

Znacznie niższa od niej (dorasta do ok. 1-2 m) jest natomiast mniej znana, choć niezwykle oryginalna monstera Adansona (Monstera adansonii), zwana też Monkey Mask, czyli małpią maską. Ta roślina bywa też sprzedawana jako monstera perforowana (Monstera obliqua), jednak ten gatunek jest znacznie rzadszy (i droższy), a różni się m.in. że dziury w liściach zajmują większą część ich powierzchni.

Sprawdź: Jak uprawiać monsterę dziurawą

Jak wygląda monstera Adansona (Monkey Mask)

Przez cały rok jej największą ozdobą są zielone, perforowane liście, które rozwijają się na długich, sztywnych ogonkach. Liście mają owalny, zaostrzony na wierzchołku kształt, a ich blaszka ozdobiona jest licznymi, oryginalnymi, podłużnymi otworami (młode liście mogą nie posiadać otworów).

Podobnie jak monstera dziurawa roślina także jest pnączem, ale rośnie dość wolno i ze względu na mniejsze rozmiary nadaje się do uprawy w niedużych pomieszczeniach.

Monstera Adansona ma liście z charakterystycznymi otworami. Nie rośnie zbyt szybko, a osiąga wielkość 1-2 metrów.
Monstera Adansona ma liście z charakterystycznymi otworami. Nie rośnie zbyt szybko, a osiąga wielkość 1-2 metrów. Katarzyna Laszczak

Zadbaj o podpory dla monstery

Monstera Monkey Mask początkowo ma krzewiasty pokrój, ale jej pędy dość szybko zaczynają przyrastać na długość, coraz bardziej przypominając pnącze. Z tego względu roślinie należy zapewnić podporę, po której będzie mogła się wspinać (np. w postaci palika owiniętego mchem lub metalowej drabinki).

Dopóki pędy nie są jeszcze zbyt długie, mogą zwieszać się z doniczki ustawionej na półce lub podwieszonej pod sufitem. Kiedy podrosną, trzeba będzie owinąć je wokół podpór lub rozciągnąć na linkach.

Korzenie powietrzne – co z nimi zrobić

U starszych egzemplarzy na pędach zaczynają się też pojawiać korzenie powietrzne. W naturze pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż nie tylko wspomagają wzrost rośliny i stabilizują ją na podporach, ale też są magazynem wody i substancji odżywczych. Stanowią integralną część pnącza, dlatego lepiej ich nie usuwać. Jeśli nie bardzo się nam podobają, możemy umieścić ich końce w podłożu lub przymocować je do podpory, a z czasem zostaną zasłonięte przez rosnące liście.

Jak uprawiać monsterę Adansona

Monstera Monkey Mask wydaje się być gatunkiem bardziej delikatnym i wymagającym niż jej większa kuzynka, co jednak nie jest prawdą. Roślina jest dość wytrzymała i nie ma zbyt wysokich wymagań, dlatego w uprawie nie sprawia większych problemów.

Jeśli ma prezentować się naprawdę ładnie, powinna mieć zapewnione bardzo jasne stanowisko z rozproszonym światłem (nie lubi bezpośredniego słońca) i ciepłe, zaciszne miejsce (nie lubi przeciągów).

Roślina toleruje suche powietrze, ale dużo lepiej czuje się w wilgotnym otoczeniu, dlatego dobrze jest zraszać ją co jakiś czas letnią wodą lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza (szczególnie zimą, gdy powietrze przesuszone jest ogrzewaniem).

Monstera Adansona pochodzi z ciepłych rejonów świata, dlatego przez cały rok musi mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę. Latem lubi ciepło, dlatego dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (22-24°C), zimą woli mieć nieco chłodniej (temp. 16-18°C), choć nie wymaga specjalnego okresu spoczynku.

Uwaga na podlewanie monstery

Monstera Adansona jest natomiast dość wymagająca w stosunku do wilgotności podłoża. Źle znosi suszę, ale jest też jednocześnie wrażliwa na zalanie, dlatego należy podlewać ją systematycznie, lecz umiarkowanie (dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce nieco przeschnie).

Monstery Monkey Mask nie można wystawiać na bezpośrednie słońce, ani narażać na przeciągi.
Monstery Monkey Mask nie można wystawiać na bezpośrednie słońce, ani narażać na przeciągi. Katarzyna Laszczak

Przesadzanie monstery Monkey Mask

Ta monstera nie rośnie zbyt szybko, dlatego nie potrzebuje częstego przesadzania. Wystarczy jeśli co 2 lata zostanie przesadzona do nieco większej doniczki wypełnionej żyznym, przepuszczalnym podłożem. Dno pojemnika zawsze powinno posiadać otwory odpływowe oraz być wyłożone drenażem, utrzymującym nadmiar wody z dala od korzeni.

W optymalnych warunkach roślina może zakwitnąć, wydając niezbyt efektowny kwiat o budowie typowej dla kwiatów roślin z rodziny obrazkowatych, do których sama należy (kolba otoczona skórzastą pochewką).

Jak odmłodzić monsterę

Monstera Adansona jest rośliną wieloletnią, więc nie wymaga corocznego odmładzania. Starsze egzemplarze mogą jednak z czasem tracić na urodzie i „łysieć” w dolnych partiach, dlatego co kilka lat dobrze jest je odmłodzić, zastępując nowym egzemplarzem, uzyskanym z sadzonek pędowych. Sadzonki pobiera się z górnej części pędu i ukorzenia w wilgotnym podłożu lub w zwykłej wodzie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl