Nawóz ze skórek bananów. Jak go zrobić i wykorzystać, do jakich roślin stosować

Katarzyna Józefowicz
Skórki bananów można wykorzystać jako nawóz - w szczególności do roślin kwitnących i pomidorów. Można go też stosować do roślin doniczkowych.
Skórki bananów można wykorzystać jako nawóz - w szczególności do roślin kwitnących i pomidorów. Można go też stosować do roślin doniczkowych. MAKY_OREL (pixabay.com)
Nawóz z bananów możemy stosować do zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, a także – odstraszania mszyc. Podajemy przepisy na nawóz ze skórek bananów i piszemy, na co zwrócić uwagę przygotowując go.

W ostatnim czasie naturalne sposoby nawożenia roślin zyskują na popularności, dlatego z zainteresowaniem śledzimy wszelkie nowinki w tym zakresie i chętnie sprawdzamy ich działanie w praktyce. Jedną z takich interesujących propozycji jest między innymi nawóz ze skórek od banana. Zwykle po zjedzeniu owocu skórki wyrzucamy do śmieci, co jednak jest błędem, gdyż tracimy w ten sposób doskonały surowiec na nawóz.

Skórki z bananów na naturalny nawóz

Skórki bananów są skarbnicą wielu minerałów i związków organicznych, które dla roślin stanowią wartościowe pożywienie. Znajdziemy w nich m.in. sporo potasu i fosforu (szczególnie ważnych dla roślin kwitnących oraz pomidorów), ale także magnez, wapń, siarkę czy kwas krzemowy.

Dlatego też zamiast wyrzucać skórki do kosza, przeznaczmy je na pokarm dla roślin. Możemy to zrobić na różne sposoby.

Najłatwiejszy sposób na nawóz ze skórek bananów

Najprostszym z nich jest zakopanie świeżych, najlepiej pociętych na kawałki skórek z banana w podłożu przeznaczonym dla roślin. Należy zrobić to na ok. 2-3 tygodnie przed sadzeniem roślin, aby skórki miały szansę nieco się rozłożyć i wstępnie użyźnić glebę.

Wprawdzie nie rozłożą się w tym czasie całkowicie, gdyż proces ich rozkładu jest powolny, ale dzięki temu przez wiele kolejnych tygodni będą stopniowo uwalniać składniki odżywcze, użyźniając podłoże i poprawiając jego strukturę. Oczywiście ta metoda jest przeznaczona dla roślin ogrodowych.

Skórki z bananów jako nawóz można wykorzystać na wiele sposobów - od przekopania posiekanych skórek z ziemią, po wyciągi, gnojówki, do proszku. Są też
Skórki z bananów jako nawóz można wykorzystać na wiele sposobów - od przekopania posiekanych skórek z ziemią, po wyciągi, gnojówki, do proszku. Są też cennym dodatkiem do kompostu. 422737 - pixabay.com

Jak zrobić wyciąg ze skórek bananów

Innym sposobem na uzyskanie nawozu ze skórek od bananów jest przygotowanie wyciągu. W tym celu świeżą skórkę z 1 banana umieszczamy w litrowym słoiku, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy w ciemne miejsce na 1-2 dni. Po tym czasie uzyskany płyn rozcieńczamy wodą (1:1) i wykorzystujemy do podlewania roślin (ogrodowych i doniczkowych). Gotowym preparatem możemy też opryskiwać rośliny w celu odstraszenia mszyc.

Jak zrobić i stosować nawóz ze skórek bananów w proszku

Nieco trudniej jest przygotować ze skórek nawozu w proszku. W tym celu należy dokładnie oczyścić skórki z miąższu i wysuszyć je na słońcu lub w lekko nagrzanym piekarniku. Następnie suche skórki należy zmielić w młynku lub rozetrzeć w moździerzu, a uzyskanym proszkiem posypywać ziemię w doniczkach. Stosujemy 1-2 łyżeczki na doniczkę raz na 3-4 tygodnie, mieszając go z wierzchnią warstwą ziemi.

Sproszkowane skórki polecane są głównie dla roślin doniczkowych, gdyż w ogrodzie nie użyźnią ziemi tak skutecznie jak w doniczce. Proszek „bananowy” można także dodawać do ziemi przeznaczonej do sadzenia roślin (ok. 1 łyżeczka na średniej wielkości doniczkę.

Gnojówka ze skórek bananów do nawożenia roślin

Najbardziej pracochłonne jest uzyskanie z bananowych skórek gnojówki. Jej przygotowanie jest podobne, jak przygotowanie gnojówek z innych roślin i trwa ok. dwóch tygodni. Rozdrobnione skórki zalewa się wodą, odstawia na dwa tygodnie w ciemne miejsce w odległej części ogrodu i codziennie miesza. Dopiero po tym czasie rozcieńczonym wodą płynem (w proporcji 1:10) można podlewać rośliny.

Skórki z bananów wzbogacą kompost

Bananowe skórki możemy też wykorzystać do wzbogacenia kompostu w potas i fosfor, wyrzucając je w całości lub po rozdrobnieniu na pryzmę kompostową.

O tym pamiętaj, zanim użyjesz skórek z bananów

Zanim jednak zdecydujemy się na wykorzystaniem skórek banana w domu i ogrodzie, musimy bardzo dokładnie umyć owoce przed obraniem, a najlepiej pozostawić je na ok. 10 minut w misce z letnią wodą i sodą oczyszczoną (w proporcji ok. 2 łyżeczek sody na 1 litr wody), co pomoże usunąć z nich substancje chemiczne, którymi banany są „nafaszerowane” w procesie produkcji.

Inaczej chemikalia przedostaną się do podłoża, zagrażając kondycji roślin. Jeśli „bananowy” nawóz z toksynami wykorzystamy do zasilania roślin użytkowych (głównie tych o krótkim okresie wegetacji jak np. sałata lub ziół), substancje chemiczne mogą też trafić wraz z nimi wprost do naszego organizmu.

Pamiętajmy o dokładnym umyciu bananów, żeby ze skórek usunąć dodatki chemiczne. Powinniśmy to robić również  wtedy,  jeśli po prostu chcemy banany z
Pamiętajmy o dokładnym umyciu bananów, żeby ze skórek usunąć dodatki chemiczne. Powinniśmy to robić również wtedy, jeśli po prostu chcemy banany zjeść. Stevepb - pixabay.com

Warto kupować banany ekologiczne

Takiego zagrożenia nie niosą ze sobą banany z upraw ekologicznych, gdzie wykorzystywanie „chemikaliów” do produkcji owoców jest mocno ograniczone (w uprawie nie stosuje się pestycydów zastępując je zabiegami agrotechnicznymi oraz ekologicznymi nawozami i środkami ochrony roślin). Dzięki temu ich skórki są znacznie „zdrowsze” od skórek owoców pochodzących z masowych produkcji towarowych (oczywiście takie banany będą też zdrowsze dla nas).

Choć owoce ekologiczne są nieco droższe od tradycyjnych, ich skórki bez obaw możemy wykorzystywać do nawożenia wszystkich roślin, także tych przeznaczonych do spożycia.                                                                                                            

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl