Pielęgnacja, nawożenie i podlewanie roślin balkonowych

Katarzyna Józefowicz
Pielęgnacja roślin na balkonie nie jest taka trudna a efekt znakomity.
Pielęgnacja roślin na balkonie nie jest taka trudna a efekt znakomity. Hans Pixabay
Kolorowy i ukwiecony balkon to wspaniała, letnia oaza. Utrzymanie roślin w dobrej kondycji przez cały sezon, wymaga jednak sporo pracy, gdyż niewłaściwie dobrane i źle pielęgnowane tracą walory ozdobne i przestają być atrakcyjne.

Z braku wody liście szybko więdną, bez odpowiedniego zasilania stają się słabe i wydają mniej kwiatów, a umieszczone na niewłaściwym stanowisku są narażone na ataki chorób i szkodników.

Sadzenie roślin balkonowych

Zanim więc podejmiemy się uprawy roślin balkonowych, powinniśmy dowiedzieć się, jak o nie zadbać. W pierwszej kolejności musimy ocenić warunki panujące na balkonie i dobrać do nich odpowiednie rośliny, gdyż inne kwiaty mogą rosnąć na stanowisku słonecznym (np. pelargonie, petunie, sanwitalie czy uczepy), a inne na ocienionym (begonie bulwiaste, bluszcze, niecierpki, fuksje).
Kiedy już wybierzemy rośliny, powinniśmy posadzić je we właściwych pojemnikach. Najlepsze do tego celu będą drewniane skrzynie lub wiklinowe kosze wyłożone folią oraz duże donice w jasnych kolorach, które pomieszczą więcej ziemi i dłużej zatrzymają wilgoć. Mniej odpowiednie będą pojemniki metalowe, cynowe, blaszane oraz czarne, gdyż ich ścianki szybko się nagrzewają, powodując wysychanie podłoża i przegrzanie systemu korzeniowego roślin.
Gdy mamy już przygotowane odpowiednie donice, przed wypełnieniem ich ziemią musimy zadbać o drenaż. Wyłożenie dna kulkami keramzytu lub kawałkami potłuczonych doniczek ceramicznych, pozwoli utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni, zabezpieczając rośliny przed zalaniem. Na warstwie drenażu umieszczamy podłoże (najlepiej ziemię kwiatową), a następnie sadzimy rośliny i obficie je podlewamy. Przez pierwsze 2-3 tygodnie po posadzeniu, rośliny się ukorzeniają i potrzebują jedynie systematycznego podlewania, później jednak musimy zacząć je także nawozić (nawet raz na tydzień), gdyż mają do dyspozycji stosunkowo niewielką ilość podłoża, w którym składniki pokarmowe szybko się wyczerpują.

Kolorowy i ukwiecony balkon wymaga dużo pracy.
Kolorowy i ukwiecony balkon wymaga dużo pracy. Menita Pixabay

Nawożenie roślin balkonowych

Gatunki przeznaczone do uprawy na balkonie, zwykle też szybko rosną i obficie kwitną, przez co ich wymagania pokarmowe są szczególnie wysokie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór nawozów dla roślin balkonowych. Dla większości gatunków uprawianych na balkonach, odpowiednie będą płynne nawozy wieloskładnikowe, łatwe w użyciu i zawierające optymalny zestaw mikro i makroelementów (np. Florowit, Biopon uniwersalny czy Substrall uniwersalny dom/balkon).
Jeśli nie chcemy zasilać kwiatów co tydzień, możemy też wybrać nawozy długodziałające, które podajemy roślinom raz lub dwa razy w sezonie (np. Substral Osmocote dom i balkon). Takie nawozy są na ogół odpowiednie dla większości roślin, ale jeśli chcemy zadbać o kwiaty w szczególny sposób, wybierzmy nawozy dedykowane specjalnie dla danego gatunku. Takie rozwiązanie będzie dawało szczególnie dobre efekty w przypadku obficie kwitnących roślin, mających szczególne potrzeby. Do ich zasilania można wybrać specjalny nawóz, przeznaczony np. dla petunii i surfinii, który zawiera większą ilość żelaza zapobiegającego chlorozie oraz potasu  wspomagającego kwitnienie lub nawóz dla pelargonii, bogaty w fosfor i potas.
Do zasilania roślin w kompozycjach kwiatowych wielogatunkowych sprawdzą się natomiast nawozy przeznaczone dla kwitnących roślin balkonowych np. Substral balkon czy Biopon dla roślin kwitnących.

Podlewanie roślin balkonowych

Nawożenie roślin balkonowych bez problemu można połączyć z podlewaniem, dodając raz w tygodniu do wody odpowiednią ilość preparatu (stężenie podane na opakowaniu). Nie powinno nam to sprawić dużego kłopotu, gdyż kwiaty balkonowe i tak musimy podlewać systematycznie, najlepiej codziennie lub nawet dwa razy dziennie, dostarczając wodę bezpośrednio do podłoża rano i wieczorem. Częstotliwość podlewania należy dostosować do panującej pogody oraz indywidualnych potrzeb gatunku, które mogą być bardzo różne. Na przesuszenie podłoża więdnięciem najszybciej zareaguje uczep, lobelia, sawitalia, kocanka włochata i werbena, natomiast mniejsze zapotrzebowanie na wodę będzie miała pelargonia rabatowa i bluszczolistna, begonia i lawenda.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl