Z braku wody liście szybko więdną, bez odpowiedniego zasilania stają się słabe i wydają mniej kwiatów, a umieszczone na niewłaściwym stanowisku są narażone na ataki chorób i szkodników.
Sadzenie roślin balkonowych
Zanim więc podejmiemy się uprawy roślin balkonowych, powinniśmy dowiedzieć się, jak o nie zadbać. W pierwszej kolejności musimy ocenić warunki panujące na balkonie i dobrać do nich odpowiednie rośliny, gdyż inne kwiaty mogą rosnąć na stanowisku słonecznym (np. pelargonie, petunie, sanwitalie czy uczepy), a inne na ocienionym (begonie bulwiaste, bluszcze, niecierpki, fuksje).
Kiedy już wybierzemy rośliny, powinniśmy posadzić je we właściwych pojemnikach. Najlepsze do tego celu będą drewniane skrzynie lub wiklinowe kosze wyłożone folią oraz duże donice w jasnych kolorach, które pomieszczą więcej ziemi i dłużej zatrzymają wilgoć. Mniej odpowiednie będą pojemniki metalowe, cynowe, blaszane oraz czarne, gdyż ich ścianki szybko się nagrzewają, powodując wysychanie podłoża i przegrzanie systemu korzeniowego roślin.
Gdy mamy już przygotowane odpowiednie donice, przed wypełnieniem ich ziemią musimy zadbać o drenaż. Wyłożenie dna kulkami keramzytu lub kawałkami potłuczonych doniczek ceramicznych, pozwoli utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni, zabezpieczając rośliny przed zalaniem. Na warstwie drenażu umieszczamy podłoże (najlepiej ziemię kwiatową), a następnie sadzimy rośliny i obficie je podlewamy. Przez pierwsze 2-3 tygodnie po posadzeniu, rośliny się ukorzeniają i potrzebują jedynie systematycznego podlewania, później jednak musimy zacząć je także nawozić (nawet raz na tydzień), gdyż mają do dyspozycji stosunkowo niewielką ilość podłoża, w którym składniki pokarmowe szybko się wyczerpują.
Nawożenie roślin balkonowych
Gatunki przeznaczone do uprawy na balkonie, zwykle też szybko rosną i obficie kwitną, przez co ich wymagania pokarmowe są szczególnie wysokie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór nawozów dla roślin balkonowych. Dla większości gatunków uprawianych na balkonach, odpowiednie będą płynne nawozy wieloskładnikowe, łatwe w użyciu i zawierające optymalny zestaw mikro i makroelementów (np. Florowit, Biopon uniwersalny czy Substrall uniwersalny dom/balkon).
Jeśli nie chcemy zasilać kwiatów co tydzień, możemy też wybrać nawozy długodziałające, które podajemy roślinom raz lub dwa razy w sezonie (np. Substral Osmocote dom i balkon). Takie nawozy są na ogół odpowiednie dla większości roślin, ale jeśli chcemy zadbać o kwiaty w szczególny sposób, wybierzmy nawozy dedykowane specjalnie dla danego gatunku. Takie rozwiązanie będzie dawało szczególnie dobre efekty w przypadku obficie kwitnących roślin, mających szczególne potrzeby. Do ich zasilania można wybrać specjalny nawóz, przeznaczony np. dla petunii i surfinii, który zawiera większą ilość żelaza zapobiegającego chlorozie oraz potasu wspomagającego kwitnienie lub nawóz dla pelargonii, bogaty w fosfor i potas.
Do zasilania roślin w kompozycjach kwiatowych wielogatunkowych sprawdzą się natomiast nawozy przeznaczone dla kwitnących roślin balkonowych np. Substral balkon czy Biopon dla roślin kwitnących.
Podlewanie roślin balkonowych
Nawożenie roślin balkonowych bez problemu można połączyć z podlewaniem, dodając raz w tygodniu do wody odpowiednią ilość preparatu (stężenie podane na opakowaniu). Nie powinno nam to sprawić dużego kłopotu, gdyż kwiaty balkonowe i tak musimy podlewać systematycznie, najlepiej codziennie lub nawet dwa razy dziennie, dostarczając wodę bezpośrednio do podłoża rano i wieczorem. Częstotliwość podlewania należy dostosować do panującej pogody oraz indywidualnych potrzeb gatunku, które mogą być bardzo różne. Na przesuszenie podłoża więdnięciem najszybciej zareaguje uczep, lobelia, sawitalia, kocanka włochata i werbena, natomiast mniejsze zapotrzebowanie na wodę będzie miała pelargonia rabatowa i bluszczolistna, begonia i lawenda.