Wisteria czyli glicynia - kwitnące pnącze do ogrodu

Izabella Sieńko-Holewa
Największą ozdobą wisterii, czyli glicynii, są piękne kwiaty.
Największą ozdobą wisterii, czyli glicynii, są piękne kwiaty. Fotolia
Wisteria zasłużenie cieszy się opinią jednej z najefektowniejszych roślin ogrodowych. Głównie za sprawą olbrzymich niebieskofioletowych kwiatostanów, które osiągają nawet ponad 30 cm długości.

Wisteria w ogrodzie

Oprócz kwiatów zebranych w okazałe grona zaletą wisterii – czasem nazywanej też glicynią – są ciekawie wyglądające, pierzaste jasnozielone liście. To silne pnącze, które wspina się nawet na wysokość 10 metrów i przykrywa zwartą gęstwiną altany, pergole i ogrodzenia. Uprawiając wisterię, trzeba pamiętać, że podpory pod to pnącze muszą być bardzo wytrzymałe. Najlepiej w tej roli sprawdzają się solidne pergole i kraty wykonane z grubej kantówki lub metalowych prętów – wytrzymają nawet 20 lat. Słabsze konstrukcje trzeba będzie wymienić już po kilku latach. A że wisteria owija się wokół podpór i oplata je naprawdę mocno, to wraz z podporą trzeba też usuwać niektóre pędy. Na szczęście pnącze bardzo dobrze znosi cięcie i nawet zaleca się przycinać je późną jesienią ze względu na intensywny wzrost.

Wisterie mocno się rozrastają i wymagają naprawdę wytrzymałych podpór.
Wisterie mocno się rozrastają i wymagają naprawdę wytrzymałych podpór. Hermaion - pixabay.com

Uprawa wisterii

Wisteria jest cenna również dlatego, że jej nektar wabi pszczoły i motyle. Bardzo często przyciąga też ptaki, które z chęcią zakładają na niej gniazda. Pnącze to powinno być sadzone przypołudniowych ścianach domów, na zacisznych stanowiskach. Latem glicynie należy systematycznie podlewać, najlepiej co 2–3 dni, uważając jednak, aby podłoże nie było zbyt mokre. Chociaż wisteria jest dość wytrzymała na mróz, w czasie ostrych zim pąki kwiatowe mogą przemarzać. Dlatego jesienią warto usypać wokół rośliny kopczyk z ziemi i osłonić pędy słomianą matą. Kupując wisterię, pamiętajmy, żeby wybierać duże egzemplarze, jeśli można, nawet 3–4-letnie, oczywiście uprawiane w doniczkach. Daje nam to gwarancję, że roślina szybciej zakwitnie. Wisterie lubią czekać nawet kilka lat, zanim rozwiną pierwsze pąki.

UWAGA: Glicynia jest trująca!

Kwiaty wisterii wyglądają bardzo efektownie, chętnie też przylatują do nich motyle i pszczoły.
Kwiaty wisterii wyglądają bardzo efektownie, chętnie też przylatują do nich motyle i pszczoły. Toshib-Fit99 - pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl