Azalie doniczkowe – krzewy, które cudownie kwitną zimą

Katarzyna Józefowicz
Kwiaty azalii doniczkowych na pewno ubarwią nam jesień i zimę. Warto o nie zadbać, żeby kwitły co roku.
Kwiaty azalii doniczkowych na pewno ubarwią nam jesień i zimę. Warto o nie zadbać, żeby kwitły co roku. Truk - pixabay.com
Cudownie kwitnące krzewy azalii doniczkowych (azalii indyjskich) to jedne z najpiękniejszych roślin pokojowych, jakie możemy spotkać w kwiaciarniach o tej porze roku. Ich wspaniałe, barwne, często pełne kwiaty, przypominają wyglądem królewskie róże i mogą być niezwykłą ozdobą mieszkania w czasie długich, zimowych miesięcy.

Azalie indyjskie kwitną zwykle od października aż do wczesnej wiosny (marzec-kwiecień), a każda roślina utrzymuje kwiaty na pędach przez ok.4–5 tygodni. Abyśmy jednak mogli cieszyć się ich urodą przez dłuższy czas, a w kolejnym sezonie ponownie doczekać się kwiatów, musimy wiedzieć, jak zadbać o rośliny, gdyż azalie indyjskie mają dość szczególne wymagania uprawowe.

Jak kupować azalie doniczkowe

Azalie doniczkowe są powszechnie dostępne, nawet w marketach, ale nie zawsze mają odpowiednie warunki. Przed zakupem, obejrzyjmy dobrze roślinę.
Azalie doniczkowe są powszechnie dostępne, nawet w marketach, ale nie zawsze mają odpowiednie warunki. Przed zakupem, obejrzyjmy dobrze roślinę. Kaboompics - pixabay.com

O rośliny musimy się zatroszczyć już w chwili zakupu, aby po kilku dniach nie okazało się, że po pięknych kwiatach nie ma już śladu, a rośliny więdną i zamierają. Unikniemy podobnego rozczarowania, jeśli przy zakupie dokładnie obejrzymy rośliny. Jeśli ich kwiaty są podwiędnięte lub mają brązowe plamy, a liście są matowe, wygięte do dołu lub opadają z pędów, nie kupujmy takiej rośliny, bo najprawdopodobniej była przesuszona, przelana, przechłodzona lub cierpi na jakąś chorobę.

Zdrowa azalia powinna mieć sztywne, zielone, błyszczące liście i częściowo rozwinięte, jędrne kwiaty. Zanim wyniesiemy ją ze sklepu, musimy też pamiętać o zabezpieczeniu rośliny przed chłodem (np. grubym papierem), bo jeśli choćby przez krótki czas zostanie narażona na mróz, może zostać poważnie uszkodzona. Po przyniesieniu azalii do domu nie zdejmujmy od razu okrycia, ale pozwólmy stopniowo przyzwyczaić się roślinie do panującej w mieszkaniu temperatury.

Co robić, żeby azalia dobrze kwitła

Aby azalia kwitła w mieszkaniu długo i obficie, musimy o nią odpowiednio zadbać. Przede wszystkim musimy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce, które powinno być jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem, a także niezbyt ciepłe i oddalone od kaloryferów.

Większość doniczkowych azalii, w okresie kwitnienia preferuje chłodniejsze pomieszczenia, w których panuje temp. ok. 15–18°C. Nowe odmiany są jednak bardziej tolerancyjne i mogą znieść także typową temperaturę pokojową (ok. 20–22°C). Wszystkie azalie źle natomiast reagują na suche powietrze, które zimą w ogrzewanych mieszkaniach jest częstym problemem. Aby więc uniknąć kłopotów z rośliną, warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce wypełnionej kulkami mokrego keramzytu.

Pełne kwity azalii przypominają róże. Zdobią roślinę od października do wczesnej wiosny.
Pełne kwity azalii przypominają róże. Zdobią roślinę od października do wczesnej wiosny. LISA_1226

Uważaj na podlewanie azalii

Kolejną ważną sprawą w pielęgnacji azalii doniczkowych jest ich podlewanie. Rośliny są bardzo wrażliwe na przesuszenie, na które reagują więdnięciem liści, zrzucaniem kwiatów, zasuszaniem pąków, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. Jednocześnie azalie nie tolerują przelania, gdyż zalegająca w doniczce woda, może doprowadzić do zgnicia korzeni i obumarcia rośliny. Dlatego też azalie należy podlewać w taki sposób, aby ziemia w doniczce zawsze była lekko wilgotna, ale nigdy mokra.

Co zrobić, kiedy azalia przekwitnie

Azalie utrzymywane w odpowiednich warunkach kwitną długo i obficie, dlatego gdy ich kwitnienie dobiega końca, rośliny potrzebują trochę wytchnienia. Wiosną powinniśmy więc przesadzić je do nowej ziemi (najlepiej do podłoża dla różaneczników i azali, które jest odpowiednio skomponowane i posiada właściwe pH, zwykle na poziomie 4–5), usunąć wszystkie przekwitłe kwiatostany, przyciąć zbyt wybujałe pędy i przenieść roślinę do chłodnego i widnego pomieszczenia (ok. 5–10°C). Kiedy na zewnątrz minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków, azalie warto zadołować w ogrodzie (w miejscu cienistym) lub umieścić na balkonie, na zacienionym stanowisku.

Przez cały sezon letni (od marca do sierpnia), azalię warto też systematycznie dokarmiać, najlepiej nawozami przeznaczonymi specjalnie dla tej grupy roślin. Takie nawozy mają odpowiednio zbilansowany skład i posiadają właściwy odczyn pH.
Jesienią (wrzesień-październik), roślinę ponownie przynosimy do mieszkania lub umieszczamy w chłodnym, jasnym pomieszczeniu (temp. ok. 10°C) i dopiero po miesiącu przenosimy w cieplejsze miejsce. Roślina może zakwitnąć już we wrześniu lub październiku, ale jeśli ją przechłodzimy, może rozwinąć kwiaty nieco później.

Późną wiosną możemy przenieść azalię do ogrodu lub ba balkon. Miejsce dla niej powinno być zacienione.
Późną wiosną możemy przenieść azalię do ogrodu lub ba balkon. Miejsce dla niej powinno być zacienione. Donnawetta - pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl