Jak pielęgnować storczyki, żeby pięknie kwitły

Katarzyna Józefowicz
Storczyki nie wymają skomplikowanej pielęgnacji, ale żeby regularnie kwitły - muszą mieć odpowiednie warunki.
Storczyki nie wymają skomplikowanej pielęgnacji, ale żeby regularnie kwitły - muszą mieć odpowiednie warunki. JACLOU-DL - pixabay.com
Ozdobą storczyków są ich kwiaty, ale żeby rośliny regularnie kwitły – musimy im zapewnić odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Storczyki – piękności o nietypowych wymaganiach

W ostatnich latach storczyki stały się jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. W uprawie najczęściej spotyka się storczyki z rodzaju falenopsis (Phalaenopsis), o dużych, pięknych, oryginalnie ubarwionych kwiatach, gdyż są najłatwiejsze w pielęgnacji i nie przysparzają wielu problemów.

Jeśli jednak chcemy podziwiać urodę ich wspaniałych, przypominających niezwykłe motyle kwiatów, musimy odpowiednio o nie zadbać, gdyż tylko wtedy będą systematycznie kwitły. Dlatego też zanim podejmiemy się uprawy tego rodzaju storczyka, spróbujmy dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat oraz poznać środowisko, z którego pochodzi.

Co trzeba wiedzieć o storczykach

Falenopsisy jak większość storczyków są epifitami. Oznacza to, że nie rozwijają się w typowym podłożu, ale zasiedlają wypełnione materią organiczną (np. próchnicą, korą drzew, resztkami roślin) szczeliny między konarami drzew lub zagłębienia w skałach.

Korzenie storczyków falenopsis mogą pobierać wilgoć z powietrza oraz prowadzić samodzielną fotosyntezę (zawierają zielony barwnik - chlorofil), co pomaga roślinom przetrwać i jest swoistym przystosowaniem do trudnych warunków siedliskowych. Storczyki z rodzaju falenopsis najczęściej pochodzą z leśnych obszarów tropikalnych (zwrotnikowych i podzwrotnikowych), gdzie poza podwyższoną wilgotnością powietrza i rozproszonym światłem, panują też dość duże różnice temperatur między dniem a nocą.

W domu, jak w tropikach, czyli czego potrzebują storczyki

Jeśli chcemy, aby storczyki czuły się u nas naprawdę dobrze, musimy wziąć pod uwagę ich wymagania i zapewnić roślinom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Ich korzenie, przystosowane do niewielkiej ilości podłoża organicznego i zdolne do prowadzenia fotosyntezy, powinny być umieszczone w przeźroczystej, dość ciasnej i częściowo ażurowej doniczce.

Storczyki potrzebują też specjalnego, lekkiego podłoża dla storczyków (przygotowanym na bazie przekompostowanej kory sosnowej i torfu, z dodatkiem perlitu lub keramzytu oraz odpowiedniego nawozu). Bardzo przydatny może się także okazać dodatek specjalnych grzybów, z którymi w naturalnych warunkach rośliny żyją w symbiozie (szczepionka mikoryzowa np. Zielony Dom - VAXI-ROOT dla storczyków, MYKOFLOR - żywa grzybnia mikoryzowa - storczyki).

W naturze falenopsisy (i wiele innych storczyków) rośnie na drzewach. Dlatego mają nietypowe wymagania dotyczące podłoża i podlewania.
W naturze falenopsisy (i wiele innych storczyków) rośnie na drzewach. Dlatego mają nietypowe wymagania dotyczące podłoża i podlewania. GAIMARD - pixabay.com

Podlewanie storczyków - jak w koronach drzew

Za prawidłowy rozwój storczyków odpowiada również właściwa wilgotność powietrza i podłoża. Wilgotność powietrza możemy poprawić, ustawiając w pobliżu roślin nawilżacz powietrza, ale trudniej będzie nam zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Korzenie storczyków (falenopsisów) przystosowały się do krótkotrwałych okresów zalewowych (w zagłębieniach konarów zbiera się podczas deszczu sporo wody, która jednak szybko paruje lub odpływa) i okresów bez dostępu do wody, dlatego nauczyły się ją magazynować i pobierać z powietrza.

W związku z tym lepiej zareagują na dość rzadkie, ale intensywne podlewanie zalewowe (raz na 7-10 dni doniczkę ze storczykiem należy umieścić w wodzie, zanurzając ją na ok. 2/3 wysokości i pozostawiając do nasiąknięcia na ok. 0,5-1 godz. Po podlaniu nadmiar wody należy odsączyć), niż codzienne dostarczanie wody wprost do doniczki. Falenopsisy w naturze są zwykle roślinami leśnymi, żyjącymi w cieniu drzew, dlatego w mieszkaniu również będą oczekiwały rozproszonego światła.

Co robić, żeby storczyki nam kwitły

Kluczową rolę w rozwoju i kwitnieniu storczyków ma jednak temperatura. Młode storczyki najszybciej rosną, gdy przez całą dobę mają zapewnioną dość wysoką temperaturę (ok. 20 °C w nocy i 25° C w dzień). Takie warunki nie będą jednak sprzyjały zawiązywaniu pąków kwiatowych. Dlatego też jeśli nasze storczyki mają regularnie kwitnąć, należy okresowo zapewnić im niższe i bardziej zróżnicowane temperatury.

Rośliny zaczną kwitnąć tylko wtedy, gdy temperatura w dzień będzie wynosić ok. 20-22°C, a w nocy ok. 16-18°C. Aby osiągnąć ten efekt w mieszkaniu, najlepiej ustawić doniczkę w chłodniejszym pomieszczaniu, w pobliżu uchylonego okna (ale nie w przeciągu) lub wczesną jesienią wynieść na balkon. Wtedy jednak należy uważnie śledzić prognozy pogody, gdyż storczyki nie znoszą zimna i spadek temperatury do poziomu 0-10°C, może u nich spowodować poważne uszkodzenia (temperatura na zewnątrz nie powinna spadać poniżej 15°C).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl