Storczyki łatwe w uprawie – orchidee, które dobrze rosną w domu

Katarzyna Józefowicz
Storczyki nas zawojowały. Warto pamiętać, że w domu możemy uprawić nie tylko najpopularniejsze falenopsisy, ale i inne gatunki.
Storczyki nas zawojowały. Warto pamiętać, że w domu możemy uprawić nie tylko najpopularniejsze falenopsisy, ale i inne gatunki. Hoerwin - pixabay.com
Bajecznie kolorowe i przepięknie kwitnące storczyki, zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Ich wspaniałe, egzotycznie wyglądające kwiaty, możemy bez przeszkód podziwiać we własnych mieszkaniach, gdyż hodowcy wprowadzili na rynek gatunki i mieszańce, zdolne do przetrwania w warunkach domowych.

 

Wielka rodzina storczyków, czyli orchidei

Do ogromnej rodziny storczykowatych (Orchidaceae), zalicza się ponad 20 tys. roślin, ale większość z nich to gatunki o bardzo specyficznych wymaganiach, dlatego zwykle nie spotyka się ich w uprawie doniczkowej lub znajduje wyłącznie u kolekcjonerów.

Jest jednak kilka storczyków, które mogą poradzić sobie w mieszkaniu i jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, będą systematycznie kwitnąć. Zanim jednak podejmiemy się ich uprawy, musimy poznać wymagania poszczególnych roślin, gdyż mogą bardzo różnić się między sobą.

Storczyk falenopsis

Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie storczyków jest falenopsis. Roślina nie potrzebuje okresu spoczynku i przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej (20°-24°C), która powinna być obniżona i zróżnicowana tylko w okresie poprzedzającym kwitnienie (ok. 16-18°C w nocy i 20-22°C w dzień, stymuluje zawiązywanie pąków kwiatowych). Podobnie jak większość storczyków, falenopsis wymaga stanowiska z rozproszonym światłem, gdyż ostre słońce może uszkadzać jego liście i zahamować kwitnienie.

Najtrudniejsze w uprawie falenopsisów jest podlewanie. Rośliny nie lubią stojącej wody, a przed każdym podlewaniem podłoże w ich doniczce powinno całkowicie wyschnąć. Dlatego też należy podlewać je systematycznie, ale rzadko (co 7-10 dni), wstawiając na ok. 0,5-1 godz. doniczkę do wody, a następnie odsączając jej nadmiar. Tak traktowane rośliny mogą kwitnąć nawet 2-3 razy do roku, zdobiąc nasze mieszkania pięknymi, egzotycznymi kwiatami.

Storczyki z rodzaju dendrobium

Jeśli jednak znudziły się nam popularne phalenopsisy i chcielibyśmy spróbować uprawy innego storczyka, możemy wybrać nadające się do mieszkania krzyżówki z rodzaju dendrobium (Dendrobium).W uprawie spotyka się przede wszystkim rośliny pochodzące od dendrobium szlachetnego (Dendrobium nobile), które są nieco łatwiejsze w pielęgnacji od pozostałych.

Mieszańce dendrobium tworzą gruby, sztywny pęd (pspeudobulwę) i liczne, barwne, duże kwiaty (na krótkich pędach wyrastających z pędu głównego) oraz mniej liczne, podłużne, zielone liście, wyrastające na całej długości pseudobulwy. Rośliny oczekują podwyższonej wilgotności powietrza oraz dość jasnego stanowiska uprawy.

Dendrobium należą do storczyków, które wymagają okresu spoczynku i oczekują innego zakresu temperatur zimą, a innego w okresie wegetacji (od wiosny do jesieni). Aby mogły prawidłowo się rozwijać i bujnie kwitnąć, należy zapewnić im niską temperaturę (nawet 8-10°C) i widne stanowisko zimą (listopad-grudzień, zaprzestając podlewania i nawożenia) oraz zróżnicowane temperatury latem (w dzień ok. 20-25°C, nocą ok. 17-19°C, najlepiej uprawiać je wtedy na zewnątrz).

Jeśli nie możemy zapewnić im odpowiednich warunków spoczynku w mieszkaniu, możemy przechłodzić je jesienią na balkonie, zaprzestając podlewania i pozostawiając je na zewnątrz od września do października.

Storczyki katleja i miltonia

Niezwykle atrakcyjnym, choć równie wymagającym storczykiem jest także katleja, zachwycająca ogromnymi, pięknymi kwiatami. Podobnie jak dendrobium, oczekuje jasnego stanowiska uprawy, podwyższonej wilgotności powietrza, umiarkowanego podlewania i zróżnicowanych temperatur w dzień i w nocy oraz schłodzenia w okresie spoczynku. Zakres temperatur u katleji jest podobny jak u dendrobium, z tą różnicą, że zimą rośliny muszą mieć cieplej (16-18°C).

Pięknym storczykiem o atrakcyjnych kwiatach jest także miltonia. Jej okazałe, niemal płaskie kwiatostany rozwijają się w drugiej połowie lata, ale mogą pojawić się także w innym terminie. Podlewanie roślin jest podobne, jak w przypadku poprzednich gatunków, ale ich wymagania termiczne są nieco inne. W okresie zimowego spoczynku rośliny oczekują temperatur w granicach ok. 17-19°C, natomiast w czasie wegetacji preferują 25-26°C w dzień i 18-20° w nocy.

Storczyki zadziwiają pięknem i zróżnicowaniem kwiatów.
Storczyki zadziwiają pięknem i zróżnicowaniem kwiatów. Ddouk - pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl