Niebieskie storczyki – ulotny urok koloru

Katarzyna Józefowicz
Niebieskie storczyki kuszą ciekawym kolorem. Niestety jest to wynik sztucznego barwienia i kolor nie jest trwały - nowe kwiaty już nie będą tak wyglądać.
Niebieskie storczyki kuszą ciekawym kolorem. Niestety jest to wynik sztucznego barwienia i kolor nie jest trwały - nowe kwiaty już nie będą tak wyglądać. Nitli - pixabay.com
Niebieskie storczyki kuszą w wielu sklepach i marketach. Niestety ich oryginalny kolor jest skutkiem zastosowania barwnika.

Skąd się biorą niebieskie storczyki?

Storczyki z rodzaju _Phalaenopsis, _uprawiane głównie pod postacią rozmaitych mieszańców, to wyjątkowo atrakcyjne rośliny o wspaniałych, dużych, barwnych kwiatach. Gama dostępnych kolorów oraz ich kombinacji jest u falenopsisów bardzo szeroka, ale nie ma wśród nich roślin o czysto niebieskiej barwie, dlatego też hodowcy od lat pracują nad stworzeniem storczyka w takim kolorze.

Większość prób niestety się nie powiodła, a zakończone pewnym sukcesem hodowle oparte na modyfikacji genetycznej roślin, były dość kontrowersyjne, wiec postanowiono uzyskać niebieskie storczyki w znacznie prostszy sposób czyli za pomocą sztucznego barwienia.

Barwnik wprowadza się do pędu kwiatowego, gdy pąki roślin są jeszcze zamknięte, dzięki czemu barwnik może do nich dotrzeć i zmienić ich kolor, zanim się rozwiną. Część roślin źle reaguje na takie traktowanie i nie trafia do handlu, dlatego cena tych, które przetrwają jest zwykle dość wysoka. W ten sposób na rynek trafiają jednak wreszcie upragnione i wyczekiwane niebieskie storczyki, które od razu zyskują ogromną popularność.

Storczyk – od błękitu do bieli

Wysoka cena niebieskich storczyków nie zraża potencjalnych nabywców, którzy są zauroczeni egzotyczną barwą kwiatów. Nie ma w tym nic złego, o ile producent informuje kupującego (np. za pomocą etykiety), że kolor storczyka jest wynikiem sztucznego barwienia i przy następnym kwitnieniu się nie zachowa. Niestety, na taką informację nie zawsze można liczyć lub jest ona mało widoczna. Dlatego wiele osób, które skusiły się na niebieskiego storczyka, przeżywa przykre rozczarowanie, kiedy ich wymarzony, niebieski storczyk, z każdym nowo rozwiniętym pąkiem blednie, a przy następnym kwitnieniu staje się zupełnie biały lub kremowy.

Można oczywiście podjąć samodzielne próby zmiany koloru kwiatów, przez wstrzyknięcie w pęd niebieskiego barwnika spożywczego (co jednak jest trudne, pracochłonne i skomplikowane), ale należy liczyć się z tym, że rezultaty mogą być dalekie od oczekiwanych, a roślina może nie zaakceptować takiego traktowania i zacznie chorować.

Jeśli więc mimo wszystko chcemy posiadać niebieskiego storczyka, możemy zdecydować się na jego zakup, ale ze świadomością, że niebieska barwa pozostanie na kwiatach jedynie do czasu ich opadnięcia.

Jak pielęgnować niebieskie storczyki

Traktując roślinę jak bukiet kwiatów, który także zachowuje swoją urodę dość krótko i godząc się z faktem, że następne kwiaty storczyka będą miały zwykłą, białą barwę, możemy przez pewien czas podziwiać w domu urodę egzotycznie wyglądającego, oryginalnego, niebieskiego storczyka. Jeśli jednak chcemy zachować roślinę na dłużej i doczekać się kolejnego kwitnienia, musimy się storczykiem odpowiednio zaopiekować.

Niebieskie storczyki są droższe od innych, bo wiele roślin niszczy się w procesie barwienia.
Niebieskie storczyki są droższe od innych, bo wiele roślin niszczy się w procesie barwienia. JACLOU_DL - pixabay.com

Po przekwitnieniu powinniśmy obciąć sztucznie farbowany pęd kwiatowy i pozwolić storczykowi odpocząć (nawet, gdy na pędzie znajdują się pąki śpiące), umieszczając go w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (20-22°), na stanowisku z rozproszonym światłem. Podlewanie rośliny powinniśmy prowadzić systematycznie, ale rzadko (podłoże w doniczce musi całkiem przeschnąć przed kolejnym podlaniem), raz na tydzień lub raz na 10 dni zanurzając doniczkę w naczyniu z chłodną wodą na ok. 0,5-1 godzinę. Po podlaniu należy odsączyć nadmiar wody, gdyż wilgoć zalegająca wokół korzeni może prowadzić do ich gnicia.

W czasie odpoczynku nie nawozimy roślin, aby miały szansę stopniowo odzyskać siły. Kiedy zauważymy, ze storczyk wygląda zdrowo i wypuszcza nowe liście, możemy rozpocząć nawożenie i spróbować nakłonić go do ponownego kwitnienia. W tym celu powinniśmy zapewnić roślinie bardziej zróżnicowaną, ale niezbyt wysoką temperaturę (ok. 20-22°C i ok. 16-18°C w nocy), prowokując zawiązanie pąków kwiatowych.

Pożądany efekt możemy uzyskać, umieszczając storczyka w chłodniejszym pomieszczeniu lub wystawiając go wczesną jesienią na kilka tygodni na zewnątrz (na balkon lub do ogrodu). Podczas schładzania roślin, musimy jednak pilnować, aby temperatura otoczenia nie spadała poniżej 15°C, gdyż storczyki nie lubią zimna i nawet krótkotrwały spadek temperatury poniżej 5°C, może spowodować u nich poważne uszkodzenia, a nawet zamieranie.

Pamiętajmy też, że nowe kwiaty będą w naturalnym – kremowym lub białym kolorze. Ale przecież takie storczyki też są piękne.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl