Świąteczna dekoracja czyli gwiazda betlejemska w doniczce
Poinsecja (Euphorbia pulcherrima) wygląda wyjątkowo dekoracyjnie – wyróżniają ją intensywnie zielone liście, układające się w kształt gwiazdy oraz żywe, kolorowe przysadki w odcieniach czerwieni, różu, żółtego oraz kremowego. O jej urodzie świadczy nawet łacińska nazwa, czyli wilczomlecz najpiękniejszy.
Najnowsze odmiany uprawne mają zygzakowate krawędzie, nakrapiane lub karbowane liście. Gwiazdy betlejemskie są również dostępne w różnych rozmiarach. Pomimo że sama roślina jest bardzo ozdobna, nie zaszkodzi zadbać o jej ekspozycję i dobrać odpowiedni pojemnik, czy dekoracje.
Jak dbać o poinsecję, czyli gwiazdę betlejemską
Przy odpowiednim traktowaniu, poinsecje mogą długo po Świętach cieszyć nas swoim urokiem. Przede wszystkim gwiazda betlejemska wymaga starannego podlewania – szkodzi jej zarówno przesuszenie, jak i woda zalegająca w doniczce, natomiast podłoże powinno być stale wilgotne. Jeżeli na liściach pokażą się blade plamy lub zbrązowieją ich brzegi, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę w płynie.
Jak kupować gwiazdę betlejemską
Poinsecje nie lubią zimna ani przeciągów, a temperatura poniżej 15° C z pewnością nie jest dla nich odpowiednia. Trzeba być ostrożnym podczas zakupu rośliny. Poinsecję należy owinąć oraz przetransportować ją jak najszybciej do pomieszczenia. Najlepsza temperatura dla gwiazdy betlejemskiej waha się od 15 do 22° C. Roślina najlepiej rozwija się w jasnym miejscu, nie powinna jednak być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca (nawet zimowego). Dodatkowo nie powinniśmy jej ustawiać blisko grzejników i zadbać o właściwą wilgotność powietrza.
Wybierając roślinę należy sprawdzić, czy poinsecja ma mocne i grube liście, a pąki kwiatów nie posiadają widocznych śladów zniszczeń. Powinno się unikać kupowania gwiazd betlejemskich ustawionych na zewnątrz, albo w miejscach narażonych na częste przeciągi, takich jak wejścia i wyjścia ze sklepu.
Uwaga: Poinsecja zawiera toksyczny sok. Zjedzenie jej powoduje zatrucia. Należy uważać na bezpośredni kontakt z sokiem, który silnie podrażnia oczy, skórę i błony śluzowe.