Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze - domek na narzędzia

Wojciech Lechowski
Domek na narzędzia pozwoli na wygodne przechowywanie narzędzi ogrodniczych.
Domek na narzędzia pozwoli na wygodne przechowywanie narzędzi ogrodniczych. Stewart-Mac Pixabay.com
Posiadanie przydomowego ogrodu jest ściśle związane z koniecznością użytkowania różnorodnych narzędzi, służących jego pielęgnacji. Ogrodnicy z większym stażem wiedzą o tym dokładnie, że z biegiem czasu ilość akcesoriów ogrodowych wzrasta i powstaje problem z ich przechowywaniem.

Pomieszczenie do przechowywania narzędzi powinno być suche, bo wilgoć zdecydowanie szkodzi ogrodowym sprzętom, a dodatkowo dobrze będzie, jeśli nie będą miały do niego dostępu małe dzieci. Narzędzia, nawet w czasie kiedy nie są użytkowane – stanowią dla nich niemałe zagrożenie. Faktem jest, że handlowcy oferują coraz większą ilość najróżniejszych sprzętów i urządzeń dla ogrodników. Istota dobrego zakupu polega jednak na wyborze tego, czego w rzeczywistości potrzebujemy. Nie kupujmy zatem narzędzi w sposób bezmyślny i starajmy się już w czasie dokonywania zakupu myśleć o sposobie ich przechowywania. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie się zasady, że dobre narzędzia – to takie, które zajmują niewiele miejsca. Wybierajmy więc narzędzia, które można złożyć lub bezpiecznie powiesić na czas, w którym nie są użytkowane.

Domek na narzędzia - rozwiązanie nr 1

Majsterkowicze wiedzą, że aby kosiarki, piły, sekatory itp. długo zachowywały dobre parametry użytkowe i mogły służyć latami – należy o nie odpowiednio dbać i przechowywać tak, by nie narażać narzędzi na działania opadów atmosferycznych, intensywnego i długotrwałego promieniowania słonecznego, niskich temperatur, czy silnych wiatrów. Najlepszym sposobem zabezpieczenia ogrodniczych akcesoriów przed powyższymi czynnikami, jak i najwygodniejszą metodą ich składowania jest posiadanie oddzielnego domku na narzędzia. Domki takie są dostępne w wersji gotowej w marketach budowlanych. Koszt jest zależny od jakości zastosowanych materiałów oraz solidności wykonania. Odpowiednio, można nabyć domek już za nieco ponad 1000 PLN, aż do domków, które kosztują kilka tysięcy złotych. Postawienie domku można też zlecić wykwalifikowanej ekipie budowlanej, ale biorąc pod uwagę niezbyt wysoką trudność jego wykonania, jak i późniejszą satysfakcję ze stworzonego dzieła – do pracy warto zabrać się samodzielnie.

Drewniany domek na narzędzia

Prace należy rozpocząć od wykopania niezbyt głębokich fundamentów. Może to być np. rama z kątowników na płytkiej wylewce betonowej. Drewno, najlepiej świerkowe lub sosnowe warto zamówić |w tartaku. Po dokonaniu i podaniu pomiarów – zostanie ono dla nas docięte na wymaganą grubość, szerokość i długość. Można też kupić konstrukcję do samodzielnego montażu, która wymaga jedynie złożenia zgodnie z dołączoną instrukcją. Takie konstrukcje są jednak dużo droższe od zwykłych desek. Tak podczas montażu konstrukcji gotowej, jak i w czasie samodzielnej budowy domku bardzo ważne jest solidne dobicie desek i umocnienie ich - odpowiedniej wielkości gwoździami. Deski pochodzące z tartaku należy dokładnie zaimpregnować, aby domek mógł służyć nam odpowiednio długo. Impregnat należy nakładać warstwami, w ilości zgodnej z zaleceniami producenta. Drewno pokryte starannie impregnatem jest bardziej odporne na butwienie oraz wolniej chłonie brud i zanieczyszczenia. Dach domku drewnianego powinien być spadzisty. Odpowiedni spadek daje gwarancję, że nie będzie tam zalegał śnieg, a co za tym idzie – dach nie zawali się pod jego naporem. Pokrycie dachu może być wybrane według uznania, jednak warto, aby nie było ono ciężkie. Doskonała do tego celu jest np. blacha falista. Estetyka domku na narzędzia jest niemniej ważna, co inne elementy ogrodu. Właściciel powinien zatem zadbać, aby domek dobrze komponował się z całością działki i pasował do reszty usytuowanych na niej budynków.

Murowany domek na narzędzia

Wybudowanie murowanego domku na narzędzia wymaga większej wprawy i bardziej konkretnych umiejętności, aniżeli w przypadku stawiania domku z drewna. Budowa taka kosztuje też znacznie więcej, ale nasz sprzęt jest lepiej zabezpieczony zarówno przed wpływem warunków atmosferycznych, jak i przed kradzieżą. Ponadto budowla murowana z całą pewnością posłuży nam dłużej, niż konstrukcja z drewna. Fundament pod murowany domek na narzędzia wykonuje się
z cementu, żwiru, piasku i folii izolacyjnej. W przypadku budynków murowanych, niezależnie od ich wielkości – zawsze konieczna jest bowiem dokładna izolacja przeciwwilgociowa. Ściany stawia się najczęściej z cegły, względnie można zastosować pustaki lub piaskowiec. Dach powinien zostać wsparty na solidnych belkach stropowych. Wewnątrz – ściany i sufit budynku należy otynkować
i pomalować farbą do wnętrz. Warto również do nowo powstałego budynku doprowadzić instalację elektryczną, która ułatwi korzystanie z niego po zmroku. Dobrze stanie się również, jeśli zainwestujemy w zamontowanie solidnych drzwi i zamków. Jest to szczególnie ważne w przypadku przechowywania narzędzi na działkach niezamieszkałych na stałe, które stanowią częste miejsce łupów dla złodziei i wandali.

Wyposażenie domku na narzędzia

Aby domek na narzędzia mógł pełnić przypisaną mu funkcję i był wygodny w użytkowaniu należy go odpowiednio wyposażyć w półki, regały, kosze, pojemniki i pudła służące przechowywaniu drobnych przedmiotów. Przy zastosowaniu gotowych regałów - należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Warto, aby była ona solidna i wytrzymała na obciążenia. Większość narzędzi ogrodowych, zwłaszcza tych mechanicznych – waży bowiem całkiem sporo. Półki najlepiej jest montować, mocując je bezpośrednio do ściany domku na różnych wysokościach. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia utrzymanie porządku
i umożliwia łatwe odnajdywanie przedmiotów, które często lubią się gubić. Przezroczyste pojemniki, lub nieprzezroczyste, ale opisane o swej zawartości – dają możliwość przechowywania w ładzie i porządku różnych śrub, gwoździ, nakrętek, podkładek oraz mniejszego, podręcznego sprzętu, który posiada niemal każdy majsterkowicz. Dobrze sprawdzają się też - specjalne organizery, możliwe do kupienia w sklepach, jak również haki i wieszaki, na których zawiesimy podręczne
i najczęściej używane narzędzia.

Inne sposoby przechowywania narzędzi – rozwiązanie nr 2

Osobno stojący domek na narzędzia, to z pewnością najlepszy i najwygodniejszy sposób na przechowywanie posiadanych sprzętów. Jeśli jednak z jakichś powodów postawienie takiej budowli jest niemożliwe – należy zastanowić się nad wygospodarowaniem schowków i miejsc służących przechowywaniu w inny sposób. Nawet w najmniejszej działkowej altanie jest to możliwe przy dobrym i pomysłowym rozplanowaniu jej powierzchni użytkowej. Na działkach stale zamieszkiwanych  - można w powyższym celu po części wykorzystać garaż lub piwnicę domu – pod warunkiem, że jest ona sucha.

Powieśmy narzędzia na ścianie

Brak wydzielonego na narzędzia miejsca wiąże się przeważnie z tym, że pozostawiamy je porozrzucane po całym ogrodzie lub wpychamy na siłę do garażu – najczęściej pozostawiając sprzęty przy samym wejściu. Tymczasem, pozostawione na rabatach grabie, taczki, czy węże ogrodowe – nie współgrają nader harmonijnie z często dość wyszukanym charakterem naszego ogrodu. Niezbyt bezpieczne jest także porzucanie narzędzi tuż za drzwiami garażu. Nietrudno wówczas bowiem o zarysowanie karoserii samochodu lub uszkodzenie opony. Dlatego dobrze będzie, jeżeli jedną ze ścian, np. garażu - przeznaczymy na wieszanie na zakotwionych w niej hakach i wieszakach – sprzętów służących nam do pielęgnacji ogrodu.

Gotowe wieszaki na narzędzia

W marketach ogrodniczych można bez trudu nabyć gotowe, pomysłowo skonstruowane wieszaki, na których można umiejscowić wiele narzędzi na niewielkiej przestrzeni. Haki takich wieszaków pokryte są warstwą antypoślizgowej gumy, co umożliwia uporządkowane i jednocześnie bezpieczne trzymanie narzędzi. Wybór wieszaka powinien być jednak zawsze dokładnie przemyślany. W każdym przypadku wieszak powinien odpowiadać indywidualnym potrzebom i posiadanym narzędziom oraz drobiazgom ogrodniczym.

System jednego trzonka

W ostatnim czasie producenci narzędzi zainteresowali się trudnością niektórych użytkowników, polegającą na przechowywaniu sprzętów. Opracowano zatem systemy umożliwiające używanie wielu narzędzi za pomocą tylko jednego trzonka. Można  na nim zamocować za pomocą specjalnych głowic, np. kultywator, motykę, różnego rodzaju grabie, szczotki, itp. System taki pozwala przechowywać narzędzia w całkowicie uporządkowany sposób, przy jednoczesnej oszczędności cennego miejsca.

Kłopot z wężem ogrodowym?

Kłopoty z zaginaniem się oraz trudnym zwijaniem i rozwijaniem węża ogrodowego jest w stanie rozwiązać specjalny wózek na szerokich kołach, umożliwiających poruszanie się sprzętem po nierównym terenie. Wąż nawinięty na wózek nie będzie plątał się pod nogami i dodatkowo będzie wyglądał o wiele estetyczniej, aniżeli rozrzucony w nieładzie po ziemi. Wybór wózka na węża ogrodowego powinien być uzależniony od wielkości posiadanego ogrodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl