Pachnące kwiaty doniczkowe. Polecamy gatunki o pięknych kwiatach, których zapach umili czas. Co wybrać i jak je uprawiać?

Katarzyna Józefowicz
Jest wiele roślin doniczkowych, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też mają pachnące kwiaty. Zobacz, co warto mieć.
Jest wiele roślin doniczkowych, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też mają pachnące kwiaty. Zobacz, co warto mieć. Katarzyna Laszczak
Miłośnicy roślin doniczkowych, wybierając gatunki do uprawy w swoich mieszkaniach, kierują się różnymi kryteriami. Niektórzy preferują rośliny ozdobne z barwnych liści, inni wolą klasyczną zieleń, bądź interesujące pnącza, a jeszcze inni poszukują roślin, które wydają kwiaty i to najlepiej pięknie pachnące. Polecamy rośliny doniczkowe o aromatycznych kwiatach.

Spis treści

Różnorodność świata przyrody oferuje ogromne bogactwo gatunków nadających się do uprawy w doniczkach, dlatego każdy amator takich upraw, z pewnością będzie mógł wybrać coś dla siebie. Najbardziej popularne są oczywiście rośliny o ozdobnych liściach, dlatego ich odmian dostępnych na rynku jest niezwykle dużo.

Natomiast mniej powszechne rośliny o pachnących kwiatach, występują już w znacznie mniejszym wyborze. Mimo to warto je poznać i zaprosić do swojego domu, bo kiedy zakwitną, a ich zapach rozejdzie się po mieszkaniu, z powodzeniem będą mogły zastąpić niejedne odświeżacze powietrza.

Gatunki roślin o pachnących kwiatach
A oto wybór roślin doniczkowych o pachnących kwiatach praz podstawowe zasady ich uprawy.

Urocze gardenie

Na czoło tej grupy roślin wysuwa się z pewnością gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides). Jest ona wiecznie zielonym krzewem, o gładkich, błyszczących liściach. Zaczyna kwitnąć wiosną (maj) i w odpowiednich warunkach kwitnie aż do jesieni (październik). Jej kilkucentymetrowe, podobne do róży, pełne i białe kwiaty, roztaczają nieprawdopodobnie piękną oraz intensywną woń, przypominającą zapach jaśminu.

Gardenia jest jednak rośliną dość trudną w uprawie. Bywa, że po zakończeniu kwitnienia, nie uda nam się jej pomyślnie doprowadzić do zawiązania pąków kwiatowych w następnym roku. Jednak zapach wydawanych przez nią kwiatów, warty jest tego, by ta urocza krzewinka towarzyszyła nam choć przez kilka miesięcy.

Pnące hoje

Znacznie łatwiejszą w hodowli rośliną, wydającą pięknie pachnące kwiaty jest hoja(Hoya). To dość odporne pnącze, o skórzastych, błyszczących liściach, zakwitające w podobnym okresie co gardenia. Wydaje gwiazdkowate, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachogrona i wydzielające słodką, bardzo ładną oraz dość intensywną woń.

Aby jednak hoja zakwitła, potrzebuje sporo rozproszonego światła. Nie lubi też zmiany miejsca, gdyż może wtedy zrzucić pąki kwiatowe. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w jej uprawie jest podlewanie, które powinno być regularne, ale dość skąpe. Hoje są bowiem bardzo wrażliwe na zalanie.

Elegancki stefanotis

Nieco podobnym do hoi pnączem, wydającym przepięknie pachnące kwiaty jest stefanotis (Stephanotis floribunda). Jego białe, trąbkowate kwiaty, zebrane są po kilka w pęczki i wydzielają intensywny aromat, zbliżony do zapachu konwalii. Aby nie narazić pąków kwiatowych na zrzucenie, nie wolno rośliny przestawiać, podobnie zresztą jak hoi. Pnącze nie lubi przesuszania, ani też zalewania. Zakwita w czerwcu i kwitnie do września. Po tym czasie wymaga jednak kilkumiesięcznego okresu spoczynku w temp. ok. 10 °C i widnym pomieszczeniu.

Piękne jaśminy

Każdy kto kiedykolwiek miał okazję podziwiać zapach kwiatów jaśminowca, wie jak zniewalający jest ich aromat. Oczywiście ogrodowe krzewy są zbyt duże do doniczek, ale jeśli chcemy się cieszyć ich zapachem również w mieszkaniu, wybierzmy jeden z kilku gatunków jaśminu, nadającego się do uprawy w doniczce. Te pokojowe jaśminy to zwykle pnącza, których najpopularniejszymi gatunkami są: jaśmin kwiecisty (Jasminum polyanthum), jaśmin lekarski (Jasminum officinalis) oraz  jaśmin wielkolistny (Jasminum sambac). W pojemnikach rosną dość  intensywnie, dlatego wymagają regularnego dokarmiania, stale wilgotnej ziemi i widnego stanowiska. Po przekwitnięciu pędy skraca się nawet o ½ długości i podobnie jak stefanotisom, zapewnia się jaśminom możliwość przejścia w stan spoczynku zimowego.

Niezastąpione cytrusy

Niezwykle uroczy i intensywny aromat, mają również kwiaty cytrusów (np. cytryna skierniewicka, kumkwat, mandarynka). Dlatego jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł rozkoszować się we własnym domu, zapachem przywodzącym na myśl słoneczne tropiki. Cytrusy mają jednak pewne wymagania uprawowe, dlatego zanim się zdecydujesz na konkretny gatunek, poznaj najpierw jego oczekiwania.

Cytrusy są bardzo przyjemne w uprawie, a ich kwiaty ślicznie pachną.
Cytrusy są bardzo przyjemne w uprawie, a ich kwiaty ślicznie pachną. Ulleo - pixabay.com

Piękne kwiaty doniczkowe, ale bez zapachu

Jednak kwiaty wielu roślin doniczkowych nie pachną (np. sępolie, czyli tzw. fiołki afrykańskie, cyklameny wielkokwiatowe, anturium, skrzydłokwiaty, pantofelniki, wiele storczyków), co oczywiście nie zmienia faktu, że i tak są piękne, dlatego z powodzeniem mogą konkurować ze swoimi wonnymi pobratymcami.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl