Poznaj najpiękniejsze storczyki – zobacz zdjęcia

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Storczyki od kilku lat cieszą się wielką popularnością. Ich egzotyczne kwiaty zadziwiają kolorami, wzorami i kształtami.
Storczyki od kilku lat cieszą się wielką popularnością. Ich egzotyczne kwiaty zadziwiają kolorami, wzorami i kształtami. Katarzyna Laszczak
Storczyki robią prawdziwą furorę w naszych domach. I trudno się dziwić – to niezwykle piękne kwiaty, które z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach.

Storczyki - od tropików po… koło podbiegunowe

Storczyki od kilku lat cieszą się wielką popularnością. Ich egzotyczne kwiaty zadziwiają kolorami, wzorami i kształtami. Wiele z nich przypomina nawet ludzkie lub zwierzęce sylwetki (przykłady dziwnych kształtów storczyków znajdziecie tutaj, a przyjrzycie się też storczykom Ascocenda w galerii poniżej - ich środkowa część wygląda jak kosmita).

Storczyki kojarzą nam się głównie z tropikami i rzeczywiście tam występują najliczniej. Ale rosną prawie na całej Ziemi, łącznie z lodowatymi okolicami południowej Patagonii.

Również w Polsce można spotkać dzikie storczyki – wczesnym latem zakwitają na łąkach i wydzielają oszałamiający zapach. Wyglądają one nieco odmiennie od storczyków uprawianych w doniczkach – przede wszystkim nie maja charakterystycznych powietrznych korzeni, ale podziemne korzenie bulwiaste. Ich kwiaty są stosunkowo drobne, ale liczne, osadzone na pojedynczej łodydze.

UWAGA – wszystkie polskie storczyki są pod ochroną!

Podkolan biały jest jednym z naszych rodzimych storczyków. Dziko rosnący jest pod ochroną, ale można go uprawiać w ogrodzie.
Podkolan biały jest jednym z naszych rodzimych storczyków. Dziko rosnący jest pod ochroną, ale można go uprawiać w ogrodzie. Katarzyna Laszczak

Ponad 100 tysięcy gatunków  odmian storczyków

Rodzina storczykowatych jest wyjątkowo liczna – wśród botaników nie ma zgody, co do dokładnej liczby ich gatunków, ale jest to około 25 000. To znaczniej więcej, niż gatunków ptaków i ssaków! Do tego można doliczyć gatunki i odmiany ozdobne, wyhodowane na drodze różnych krzyżówek – jest ich ponad 100 000. Od liczb może zakręcić się w głowie, podobnie jak od zróżnicowania samych storczyków. Do najbardziej popularnych odmian, które możemy uprawiać w domu należy falenopsis, czy oczyszczające powietrze dendrobium. Ale na tym wcale nie kończą się możliwości.

Storczyki - rośliny o specyficznych potrzebach

Storczyki uprawiamy przede wszystkim ze względu na egzotyczną urodę ich kwiatów. Jednak żeby regularnie kwitły, trzeba zapewnić im warunki zbliżone d naturalnych. Biorąc pod uwagę, że wiele storczyków rozwija się, żyjąc na drzewach w tropikalnych dżunglach, albo innych egzotycznych zakątkach świata, nie zawsze jest to łatwe.

Musimy pamiętać, że storczyki nie mogą rosnąć w zwykłej ziemi, tylko specjalnym podłożu. Lubią wilgotne powietrze i rozproszone światło. Wymagają też dość specyficznego podlewania – niezbyt częstego (co 7-10 dni), ale bardzo obfitego. Poza tym, pomimo że uprawiane w doniczkach storczyki najczęściej pochodzą z tropików i lubią ciepło, powinny też mieć zapewnioną różnicę temperatur między dniem a nocą. Wtedy będą regularnie kwitły.

Storczyki występują w wielu przeróżnych kolorach, ale warto wiedzieć, że nie ma niebieskich falenopsisów. Takie pojawiają się w sprzedaży, ale są one farbowane (pędy są nasączane specjalnym barwnikiem). Kolejne, wypuszczane przez nie kwiaty będą coraz jaśniejsze, aż w końcu „niebieski” storczyk będzie kwitł na biało.  

Storczyki mają specyficzne wymagania. W dodatku, w zależności od gatunku - są one różne. Dlatego zanim zaczniemy uprawiać dany gatunek, dowiedzmy się,
Storczyki mają specyficzne wymagania. W dodatku, w zależności od gatunku - są one różne. Dlatego zanim zaczniemy uprawiać dany gatunek, dowiedzmy się, czego potrzebuje. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl