Poznaj najpiękniejsze storczyki – zobacz zdjęcia

Katarzyna Laszczak
Storczyki od kilku lat cieszą się wielką popularnością. Ich egzotyczne kwiaty zadziwiają kolorami, wzorami i kształtami.
Storczyki od kilku lat cieszą się wielką popularnością. Ich egzotyczne kwiaty zadziwiają kolorami, wzorami i kształtami. Katarzyna Laszczak
Storczyki robią prawdziwą furorę w naszych domach. I trudno się dziwić – to niezwykle piękne kwiaty, które z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach.

Storczyki - od tropików po… koło podbiegunowe

Storczyki od kilku lat cieszą się wielką popularnością. Ich egzotyczne kwiaty zadziwiają kolorami, wzorami i kształtami. Wiele z nich przypomina nawet ludzkie lub zwierzęce sylwetki (przykłady dziwnych kształtów storczyków znajdziecie tutaj, a przyjrzycie się też storczykom Ascocenda w galerii poniżej - ich środkowa część wygląda jak kosmita).

Storczyki kojarzą nam się głównie z tropikami i rzeczywiście tam występują najliczniej. Ale rosną prawie na całej Ziemi, łącznie z lodowatymi okolicami południowej Patagonii.

Również w Polsce można spotkać dzikie storczyki – wczesnym latem zakwitają na łąkach i wydzielają oszałamiający zapach. Wyglądają one nieco odmiennie od storczyków uprawianych w doniczkach – przede wszystkim nie maja charakterystycznych powietrznych korzeni, ale podziemne korzenie bulwiaste. Ich kwiaty są stosunkowo drobne, ale liczne, osadzone na pojedynczej łodydze.

UWAGA – wszystkie polskie storczyki są pod ochroną!

Podkolan biały jest jednym z naszych rodzimych storczyków. Dziko rosnący jest pod ochroną, ale można go uprawiać w ogrodzie.
Podkolan biały jest jednym z naszych rodzimych storczyków. Dziko rosnący jest pod ochroną, ale można go uprawiać w ogrodzie. Katarzyna Laszczak

Ponad 100 tysięcy gatunków  odmian storczyków

Rodzina storczykowatych jest wyjątkowo liczna – wśród botaników nie ma zgody, co do dokładnej liczby ich gatunków, ale jest to około 25 000. To znaczniej więcej, niż gatunków ptaków i ssaków! Do tego można doliczyć gatunki i odmiany ozdobne, wyhodowane na drodze różnych krzyżówek – jest ich ponad 100 000. Od liczb może zakręcić się w głowie, podobnie jak od zróżnicowania samych storczyków. Do najbardziej popularnych odmian, które możemy uprawiać w domu należy falenopsis, czy oczyszczające powietrze dendrobium. Ale na tym wcale nie kończą się możliwości.

Storczyki - rośliny o specyficznych potrzebach

Storczyki uprawiamy przede wszystkim ze względu na egzotyczną urodę ich kwiatów. Jednak żeby regularnie kwitły, trzeba zapewnić im warunki zbliżone d naturalnych. Biorąc pod uwagę, że wiele storczyków rozwija się, żyjąc na drzewach w tropikalnych dżunglach, albo innych egzotycznych zakątkach świata, nie zawsze jest to łatwe.

Musimy pamiętać, że storczyki nie mogą rosnąć w zwykłej ziemi, tylko specjalnym podłożu. Lubią wilgotne powietrze i rozproszone światło. Wymagają też dość specyficznego podlewania – niezbyt częstego (co 7-10 dni), ale bardzo obfitego. Poza tym, pomimo że uprawiane w doniczkach storczyki najczęściej pochodzą z tropików i lubią ciepło, powinny też mieć zapewnioną różnicę temperatur między dniem a nocą. Wtedy będą regularnie kwitły.

Storczyki występują w wielu przeróżnych kolorach, ale warto wiedzieć, że nie ma niebieskich falenopsisów. Takie pojawiają się w sprzedaży, ale są one farbowane (pędy są nasączane specjalnym barwnikiem). Kolejne, wypuszczane przez nie kwiaty będą coraz jaśniejsze, aż w końcu „niebieski” storczyk będzie kwitł na biało.  

Storczyki mają specyficzne wymagania. W dodatku, w zależności od gatunku - są one różne. Dlatego zanim zaczniemy uprawiać dany gatunek, dowiedzmy się,
Storczyki mają specyficzne wymagania. W dodatku, w zależności od gatunku - są one różne. Dlatego zanim zaczniemy uprawiać dany gatunek, dowiedzmy się, czego potrzebuje. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl