Nawożenie storczyków. Kiedy i jak nawozić storczyki i jakie nawozy wybrać? Czy zimą należy zasilać te kwiaty?

Katarzyna Józefowicz
Do zasilania storczyków wybierzmy koniecznie nawóz przeznaczony właśnie dla nich. Inny zaszkodzi tym kwiatom.
Do zasilania storczyków wybierzmy koniecznie nawóz przeznaczony właśnie dla nich. Inny zaszkodzi tym kwiatom. Erwin66 - pixabay.com
Storczyki wymagają dość specyficznego nawożenia. Podpowiadamy, czym, jak i kiedy bezpiecznie nawozić storczyki oraz czy domowe sposoby nawożenia sprawdzą się w przypadku tych roślin.

Spis treści

Storczyki stały się w ostatnich latach naszymi ulubieńcami. Te najpopularniejsze i najczęściej uprawiane to zwykle tropikalne epifity czyli gatunki zasiedlające konary drzew lub zagłębienia skalne, dlatego jeśli mają czuć się u nas dobrze, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki i właściwą pielęgnację.

Szczególne wymagania storczyków

Jedną z problematycznych kwestii w ich uprawie jest nawożenie storczyków. W naturze storczyki epifityczne nie rosną w ziemi jak większość znanych nam roślin ozdobnych, ale przyczepiają się do konarów drzew lub lokują w zagłębieniach kory czy szczelinach skalnych. Z oczywistych względów nie mają tam do dyspozycji zbyt wiele podłoża, a jedynie niewielkie ilości odpadłych liści lub innych gnijących resztek roślinnych, z których pobierają składniki odżywcze.

Uwaga: pamiętajmy, że storczyki muszą mieć specjalne podłoże. Nie można ich sadzić w zwykłej ziemi kwiatowej

Minerały pozyskują też z wody podczas opadów lub wilgoci skraplającej się na liściach. Oba źródła pokarmu są jednak dość ubogie w substancje odżywcze, dlatego rośliny nauczyły się ograniczać swoje potrzeby pokarmowe i korzystać z tego, do czego mają dostęp.

Ciągły niedobór składników pokarmowych sprawił, że nie potrzebują zbyt wielu substancji odżywczych, a ich nadmiar może być dla nich nawet szkodliwy, dlatego w uprawie oczekują dość szczególnego nawożenia.

Rodzaje nawozów dla storczyków

Storczyki nie są żarłoczne, ale jeśli mają prawidłowo się rozwijać i obficie kwitnąć, muszą mieć zapewnioną minimalną ilość substancji odżywczych. W naturze źródłem pokarmu są dla nich gnijące resztki roślinne i wilgoć, w mieszkaniu o ich potrzeby pokarmowe musimy zadbać sami. Oczywiście do zasilania roślin nie możemy wykorzystać zwykłego nawozu do kwiatów, który jest zbyt skoncentrowany, ale wybrać nawóz przeznaczony specjalnie dla storczyków o odpowiednio zbilansowanym składzie.

Do wyboru mamy nawozy w kilku postaciach:

  • mgiełki nawozowej do storczyków,
  • pałeczek nawozowych
  • nawozów płynnych (np. kapsułki z dozownikiem, żelu).
Spośród różnych nawozów dla storczyków bardzo bezpieczne są mgiełki, które odżywiają rośliny przez liście, w sposób bardzo zbliżony do naturalnego.
Spośród różnych nawozów dla storczyków bardzo bezpieczne są mgiełki, które odżywiają rośliny przez liście, w sposób bardzo zbliżony do naturalnego. Leechentou - pixabay.com

Jak działają te nawozy i jak je stosować

Pierwszy rodzaj nawozu, czyli mgiełka nawozowa jest dla storczyków niemal idealny, gdyż naśladuje dostępność składników pokarmowych w naturze (rośliny pobierają część minerałów właśnie z wilgoci znajdującej się w powietrzu).

Pałeczki nawozowe do storczyków uwalniają składniki odżywcze do podłoża powoli, podobnie jak rozkładające się resztki roślinne, więc także działają dość łagodnie.

Natomiast nawozy płynne (np. w kapsułki, żel) są bardziej skoncentrowana i wskazana głównie w czasie intensywnego kwitnienia roślin.

Jak nawozić storczyki

Wybierając nawozy doglebowe (płynne, w żelu lub w pałeczkach), musimy pamiętać, aby nie stosować ich na suche podłoże, bo skoncentrowany nawóz może powodować uszkodzenia korzeni. Lepiej też nawozić storczyki częściej, ale małymi dawkami, niż rzadziej bardziej skoncentrowanym nawozem, bo wtedy rośnie ryzyko przenawożenia roślin. Przy dokarmianiu storczyków zawsze też należy przestrzegać wskazówek dotyczących stosowania danego preparatu, zamieszczonych na jego opakowaniu.

Kiedy i ile razy nawozić storczyki?

Podstawowa zasada mówi, że storczyki nawozi się najintensywniej (1-2 razy w miesiącu lub częściej, w zależności od preparatu) w okresie wegetacji (zwykle jest to wiosna-lato). Natomiast w okresie spoczynku (zwykle jesień-zima) należy całkowicie zaprzestać ich zasilania. Częstotliwość i sposób nawożenia należy jednak dostosować do cyklu rozwojowego wybranego storczyka, gdyż różne gatunki mogą mieć różne okresy wegetacji i spoczynku.

Pamiętajmy, że storczyki mają dużo gatunków, które kwitną w różnych terminach. Nawożenie dostosujmy do fazy, w jakiej jest nasz storczyk.
Pamiętajmy, że storczyki mają dużo gatunków, które kwitną w różnych terminach. Nawożenie dostosujmy do fazy, w jakiej jest nasz storczyk. Loilamtan - pixabay.com

Domowe sposoby nawożenia storczyków

W Internecie można też znaleźć różne domowe sposoby nawożenia storczyków (np. piwem, czosnkiem, drożdżami). Należy jednak podchodzić do takich pomysłów dość ostrożnie, bo jeśli nawet niektóre z nich sprawdzają się w przypadku typowych roślin ozdobnych, mogą nie nadawać się dla storczyków, których wymagania pokarmowe są bardzo specyficzne.

Przede wszystkim trudno będzie nam dobrać takie stężenie i dawkę preparatu, która storczykom nie zaszkodzi, a po drugie niektóre z polecanych środków mogą zawierać substancje, które storczykom nie będą odpowiadały (np. piwo). Lepiej więc w tym wypadku zdać się na specjalistów i wybrać gotowy nawóz dla storczyków, niż podejmować samodzielne eksperymenty. Oczywiście zawsze można spróbować domowych metod nawożenia, ale wtedy należy liczyć się z tym, że coś nie wyjdzie i stracimy roślinę.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl