Domowe gatunki storczyków. Sprawdź, jakiego masz storczyka i jak go uprawiać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Storczyki królują w naszych domach. Warto jednak wiedzieć, że jest znacznie więcej gatunków niż falenopsis i nie wszystkie uprawia się tak samo.
Storczyki królują w naszych domach. Warto jednak wiedzieć, że jest znacznie więcej gatunków niż falenopsis i nie wszystkie uprawia się tak samo. Simaah - pixabay.com
Storczyk to storczyk? Czasem wydaje się, że takie założenie przyjmują niektórzy sprzedawcy. Jednak storczyki mają mnóstwo gatunków. Poznaj te, które mogą być uprawiane w domach.

Pięknie kwitnące storczyki można kupić nie tylko w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, ale też niemal w każdym supermarkecie. Niestety zdarza się, że są one podpisane po prostu jako „storczyk” (albo nawet „roślina doniczkowa”). Kiedy skusimy się na zakup takiej rośliny – musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: storczyk, ale jaki? Bo wprawdzie do naszych sklepów trafia tylko kilka z tysięcy (!) gatunków storczyków, ale i tak mają one różne wymagania uprawowe. Jeśli chcemy cieszyć się naszym storczykiem dłużej niż kilka tygodni, musimy odpowiednio o niego zadbać. Przygotowaliśmy „ściągę” z najbardziej popularnymi gatunkami storczyków, które można spotkać w sklepach.

Co trzeba zapewnić storczykom - podstawowe wymagania

Kilka podstawowych wymagań doniczkowe storczyki mają wspólnych:

  • podłoże – wymienione storczyki w naturze rosną w konarach drzew i nie tolerują zwykłej kwiatowej ziemi. Muszą mieć specjalne podłoże dla storczyków; gotową mieszankę kupimy bez problemu;
  • podlewanie – storczyki podlewa się inaczej niż większość kwiatów: wodę powinny dostawać raz na 7-10 dni, ale wtedy muszą „napić się do syta”; najlepiej używać przegotowanej wody (pozbawionej wapnia);
  • światło – światło dla storczyków musi być rozproszone! Nie mogą stać bezpośrednio na słońcu. Warto wiedzieć, że niektóre potrzebują światła przez określony czas w ciągu dnia;
  • wilgotność powietrza – większość storczyków lubi wilgotne powietrze;
  • temperatury – w zależności od gatunku storczyki wolą niższe lub wyższe temperatury. Ale wszystkie doceniają zróżnicowanie temperatur między dniem i nocą (oczywiście temperatura nie może spadać poniżej określonego minimum, najczęściej to ok. 15°C).

Natomiast podstawowe różnice między gatunkami dotyczą preferowanych temperatur oraz tego, czy wymagają okresu spoczynku (i w jakim terminie powinien on przypaść).

Falenopsis (

To bez wątpienia król naszych parapetów. W naturze porasta drzewa tropikalnych lasów południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. Warto wiedzieć, że ten storczyk ma swoją polską nazwę – ćmówka, ale najczęściej używa się spolszczonej nazwy botanicznej: falenopsis.

Falenopsisy mają mnóstwo odmian, a do uprawy trafiają najczęściej mieszańce, które są dobrze przystosowane do domowych warunków. To najłatwiejsze w uprawie storczyki, które kwitną długo i regularnie powtarzają kwitnienie, zdarza się, że kwitną kilka razy roku.

Ich kwiaty są duże, zebrane po kilka- kilkanaście na jednym pędzie, który wyrasta z kępy ciemnozielonych liści. Kwiaty mogą mieć przeróżne kolory, bywają także cieniowane i różnokolorowe, a także – pokryte wzorami (cętki, plamki, żyłki). Trzeba jednak wiedzieć, że nie ma niebieskich falenopsisów – jeśli takie spotkamy, oznacza to, że rośliny są barwione, a z czasem zaczną kwitnąć na biało.

Właśnie od falenopsisów warto rozpocząć uprawę storczyków.

Falenopsisy są bardzo dekoracyjne i dobrze przystosowane do domowych warunków. To prawdopodobnie najpopularniejsze obecnie kwiaty doniczkowe.
Falenopsisy są bardzo dekoracyjne i dobrze przystosowane do domowych warunków. To prawdopodobnie najpopularniejsze obecnie kwiaty doniczkowe. Falco - pixabay.com

Cymbidium (

Te storczyki wyglądają bardzo okazale. Pochodzą głownie z Azji, gdzie rosną nawet u podnóży Himalajów. Te storczyki tworzą tzw. pseudobulwy, z których wyrastają długie i wąskie liście, a także pędy kwiatostanowe. Na nich rozmieszczone są wspaniałe – duże i barwne kwiaty. Często mają kolorową i wzorzystą warżkę (środkowy, dolny płatek) oraz barwne płatki, które miewają tak nietypowe barwy jak jasnozielony czy brązowy, a także wiele innych kolorów.

Cymbidia kwitną raz w roku i tylko raz z danej pseudobuwy, ale wytwarzają nowe. W ich uprawie ważne jest zapewnienie zróżnicowanych i niezbyt wysokich temperatur; jedynie latem zniosą nawet upały. Mimo tego, nie są trudne w uprawie i pięknie wyglądają w domach. Ich pędy często są też wykorzystywane jako kwiat cięty.

Ten storczyk nie ma polskiej nazwy, ale jego łacińską można przetłumaczyć jako "łódeczka".

Dendrobium szlachetne (

Rodzaj dendrobium obejmuje ponad 1500 gatunków! Jednak w domach spotyka się najczęściej odmiany dendrobium szlachetnego (Dendrobium nobile). Te storczyki, poza pięknym wyglądem, mają jeszcze jedną niebagatelną zaletę – należą do roślin, które wyjątkowo skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn.

Doniczkowe dendrobia mają wzniesione, dość grube łodygi (psuedobulwy), pokryte zarówno liśćmi, jak i kwiatami. Kwiaty są duże i kolorowe, często również wielobarwne (jednak – podobnie jak u falenopsisów –  niebieski nie jest ich naturalnym kolorem). Dendrobium może mieć nawet kilkadziesiąt kwiatów na jednej łodydze i kwitnąć przez kilkanaście tygodni.

Storczyki dendrobium nobile dobrze spisują się w domach i chętnie kwitną, ale wolą raczej chłód niż upały, potrzebują też okresu spoczynku, żeby zakwitnąć.

Dendrobium falenopsis (

Sądząc po nazwie te storczyki można by wziąć za mieszankę dendrobium i falenopsisów, jednak to błąd. To gatunek dendrobium, pochodzący z Australii i Nowej Gwinei. Jego łodygi często tracą liście, a wtedy – pojawiają się na nich kwiaty, najczęściej zebrane w grona. Kwiaty są w odcieniach różu, fioletu, lila, często cieniowane i dwubarwne.

Te storczyki lubią mieć ciepło (nieco chłodniej zimą niż latem) i nie potrzebują okresu odpoczynku. Jednak przez cały rok trzeba im zapewnić bardzo dużo światła, a zimą mogą nawet wymagać doświetlania.

Ten storczyk jest symbolem jednego ze stanów Australii - Queensland.
Ten storczyk jest symbolem jednego ze stanów Australii - Queensland. 41330 - pixabay.com

Katleja (

Katleje to storczyki pochodzące z Ameryki Południowej. Mają piękne i duże kwiaty, których charakterystyczną cechą jest wydłużona warżka – często w odmiennym kolorze niż pozostała część kwiatu i ozdobiona efektowną „falbanką”. Liście katlei nieco przypominają takie, jak mają falenopsisy. Kwiaty osadzone są po kilka na pędzie, wyrastającym z pseudobulwy. Katleja to tzw. storczyk sympodialny - wytwarza wiele pseudobulw, ale każda z nich wypuszcza tylko raz pęd kwiatowy.

Katleje są dość wymagające, ale udają się w domowej uprawie. Przede wszystkim trzeba im zapewnić dużo światła, zróżnicowane temperatury oraz okres odpoczynku.

Miltonia (

Kwiaty miltonii na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z egzotyczną orchideą, ale… swojskim bratkiem (te rośliny są nawet nazywane orchideą bratkową). Kwiaty mają silnie spłaszczone, najczęściej w odcieniach czerwieni, róż, fioletu, bywają także białe. Oczywiście ich płatki mogą być cieniowane i wzorzyste. Miltonie, podobnie jak inne storczyki mają mnóstwo gatunków i odmian o zróżniowanym wyglądzie i wymaganiach. Najczęściej jednak kupić można te, które są najlepiej przystosowane do domowych warunków uprawy – są to specjalnie hodowane mieszańce. Lubią one ciepło, ale z wyraźną różnicą temperatur między dniem i nocą oraz wilgotne powietrze. Miltonie pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie – w zależności od gatunku – rosną m.in. w Andach oraz tropikalnych lasach.

Oncidium, motylnik (

Storczyk oncidium ma polską nazwę motylnik. Jest ona wyjątkowo trafna, bo kiedy kwitnie, wygląda jak gdyby unosiła się nad nim chmara motyli. Z kolei potoczna angielska nazwa – Dancing Lady, nawiązuje do kształtu kwiatów, które mogą kojarzyć się z postacią w balowej sukni. Kwiaty tego storczyka nie są zbyt duże, ale pojawiają się licznie na delikatnych i rozgałęzionych pędach. W uprawie domowej najczęściej spotyka się odmiany o żółtych lub pomarańczowych kwiatach, ale paleta ich kolorów jest znacznie większa, a dodatkowo często zdobią je wyraziste i kontrastowe wzory.

Te storczyki lubią ciepło, ale muszą mieć zróżnicowane temperatury. Potrzebują także kilkutygodniowego okresu spoczynku.

Sabotka nie należy mylić z obuwikiem (to zupełnie inny storczyk), ani innym doniczkowym kwiatem - pantofelnikiem.
Sabotka nie należy mylić z obuwikiem (to zupełnie inny storczyk), ani innym doniczkowym kwiatem - pantofelnikiem. DaFranzos - pixabay.com

Pafiopedilum, sabotek (

Ten storczyk ma wyjątkowo oryginalne kwiaty, a to za sprawą tzw. warżki, która jest charakterystycznie rozdęta i tworzy jakby otwartą torebkę. Ten kształt kojarzy się z bucikiem, stąd polska nazwa tego storczyka – sabotek lub pantofelek Wenus. Używa się także nieco spolszczonej łacińskiej nazwy – pafiopedilum. Te storczyki pochodzą z Azji i mają wiele gatunków. Ich kwiaty mogą mieć różną wielkość, proporcje i kolory, choć ubarwione są zawsze bardzo fantazyjnie.

Sabotki lubią wysoką wilgotność powietrza, umiarkowane temperatury (z kilkustopniową amplitudą), trzeba im też zapewnić okres spoczynku.

Wanda (

Storczyki wanda (Vanda) rosną na sporym obszarze Azji i mają kilkadziesiąt gatunków, z czego do uprawy trafiło zaledwie kilka (oraz ich mieszańce). Jedną z zalet tych storczyków jest to, że kwitną o różnych porach roku. Ich kwiaty nieco przypominają falenopsisy, ale pięć ich płatków najczęściej jest niemal jednakowej wielkości. Mają przeróżne kolory i bardzo często są nakrapiane lub żyłkowane. Kwiaty pojawiają się na szczycie pędu, który jest pokryty liśćmi. Wandy mają dość specyficzne wymagania, nawet jak na storczyki. Przede wszystkim – nie potrzebują podłoża (najlepiej rosną, mając korzenie w powietrzu). Trzeba im jednak zapewnić bardzo wilgotne powietrze oraz dużą ilość światła, nawet przez 14-16 godzin na dobę.

Storczyki wanda czują się najlepiej, kiedy rosną... bez podłoża.
Storczyki wanda czują się najlepiej, kiedy rosną... bez podłoża. LiaBeePhotoArt - pixabay.com

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie