Skrzydłokwiat - kwiat piękny i łatwy w uprawie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiaty są stosunkowo łatwe w uprawie, za to wyglądają bardzo dekoracyjnie i długo kwitną.
Skrzydłokwiaty są stosunkowo łatwe w uprawie, za to wyglądają bardzo dekoracyjnie i długo kwitną. Magdalena Kmita
Skrzydłokwiat jest bardzo wdzięczną rośliną doniczkową – łatwy w uprawie, długowieczny, ma bardzo dekoracyjne liście oraz efektowne i eleganckie kwiaty.

Skrzydłokwiat, zwany jest też skrzydłolistem. Te nazwy dobrze oddają „skrzydlaty” pokrój rośliny, zarówno ciemnozielonych liści, jak i białych kwiatów. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans) wygląda ładnie nawet kiedy nie kwitnie, choć w odpowiednich warunkach wytwarza kwiaty od lata do jesieni, a niekiedy dodatkowo też zakwita zimą. Jest spokrewniony m.in. z anturium i wytwarza kwiaty o podobnej budowie, charakterystycznej dla roślin z rodziny obrazkowatych.

Skrzydłokwiaty są wyjątkowo dekoracyjne. Mają ciemnozielone, błyszczące liście, osadzone na długich ogonkach. Rozrastają się one i tworzą gęste kępy. Nad zieloną masę liści wyrastają dłuższe pędy, zwieńczone ciekawym kwiatem (a właściwie - kwiatostanem). Składa się on z tzw. pochwy kwiatostanowej, która jest najczęściej biała - to najbardziej efektowna część kwiatostanu. Same kwiaty są nieduże, osadzone gęsto na wystającej w górę tzw. kolbie. W dobrych, domowych warunkach skrzydłokwiaty mogą kwitnąć niemal przez cały rok. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę tych roślin - skrzydłokwiaty  wyjątkowo skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat

Właściwe warunki uprawy są stosunkowo łatwe do uzyskania. Skrzydłokwiat pochodzi z wilgotnych lasów równikowych i lasów mglistych – na pierwszy rzut oka to warunki zdecydowanie odmienne od panujących w naszych mieszkaniach.

W praktyce wystarczy jednak zapewnić skrzydłokwiatom miejsce półcieniste, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie słońca, temperaturę 18-25°C (zimą nieco niższą) oraz dość wysoką wilgotność powietrza. Dobrze rośnie w typowej ziemi do kwiatów, o lekko kwaśnym odczynie. Skrzydłokwiaty nadają się także do uprawy hydroponicznej.

Podlewanie i nawożenie skrzydłokwiatów

Latem skrzydłokwiat podlewamy 2-3 razy w tygodniu. Zimą podlewanie można nieco ograniczyć (ziemia nie powinna być mokra, tylko wilgotna). Ważne jest spryskiwanie rośliny wodą, najlepiej używać do tego przegotowanej wody, żeby nie pozostawały na liściach białe plamy.

Do podlewania najlepiej również używać przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Chodzi o to, żeby woda nie zawierała wapnia, a właśnie dzięki gotowaniu pozbywamy się go. Nie musimy tego robić, jeśli mamy tzw. miękką wodę (ale to rzadko się zdarza) lub podlewamy kwiaty deszczówką.

Skrzydłokwiat nawozimy przede wszystkim w okresie kwitnienia, co około 2 tygodnie, nawozem do roślin kwitnących. Absolutnie nie stosujmy nawozów zawierających wapń (w tym domowych specyfików na bazie skorupek jajek). Z domowych sposobów na wzmocnienie kwiatów, skrzydłokwiaty możemy zasilać fusami z kawy.

Przesadzanie i rozsadzanie skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiat powinniśmy przesadzać, ale nie każdej wiosny - dopiero wtedy, gdy doniczka stanie za ciasna. W nieco większej doniczce niż poprzednia, umieszczamy żyzną, próchniczą ziemię, z dodatkiem torfu. W czasie przesadzania, możemy też skrzydłokwiat rozmnożyć – wystarczy podzielić bryłę korzeniową i umieścić sadzonki w nowych doniczkach, ustawionych w cienistym miejscu. Ten zabieg jest nawet zalecany jako odmładzający roślinę i powinien być stosowany co 3-4 lata.

Skrzydłokwiaty szybko rozrastają się, dlatego warto je regularnie przesadzać. Przy okazji można rozmnożyć roślinę.
Skrzydłokwiaty szybko rozrastają się, dlatego warto je regularnie przesadzać. Przy okazji można rozmnożyć roślinę. Katarzyna Laszczak

Gatunki i odmiany skrzydłokwiatów

Choć w naturze występuje prawie 50 gatunków tych roślin, w uprawie domowej spotykane są głównie dwa gatunki. Jednym z nich jest skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallissi), który ma kilka ciekawych odmian. Należy do nich np. Mauna Loa, charakteryzująca się lekko pachnącymi kwiatami. Występuje też odmiana karłowata, dorastająca do 30 cm.

Drugim popularnym gatunkiem jest skrzydłokwiat kwiecisty (_Spathophyllum floribundum). _Obydwa gatunki mają liczne odmiany, różniące się m.in. wielkością roślin czy kolorem.

Choroby skrzydłokwiatu i błędy w pielęgnacji

Skrzydłokwiaty są raczej odporne na choroby. Problemy mogą być spowodowane przede wszystkim nieodpowiednią pielęgnacją – szczególnie:

  • niedoborem wody (wtedy liście zaczynają opadać) lub
  • nadmierną ilością światła (liście żółkną i bledną.

W tych przypadkach wystarczy roślinę częściej podlewać i ustawić w bardziej cienistym miejscu.

Często skrzydłokwiaty zaczynają marnieć wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Wtedy powietrze w naszych mieszkaniach staje się przesuszone, a tego skrzydłokwiaty nie znoszą. Wystarczy jednak podnieść poziom wilgotności - np. ustawiając nawilżacz przy roślinie lub... miskę wypełnioną wodą.

Bardzo częstym problemem jest zasychanie końcówek liści skrzydłokwiatu. Najczęstszą przyczyną jest zbyt suche powietrze - w tym przypadku trzeba również zadbać o wilgotność powietrza. Inną przyczyną zasychania końcówek liści jest przenawożenie rośliny. Najlepiej przesadzić ją do nowej ziemi i ograniczyć zasilanie.

Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, nawożenie, albo odmłodzić roślinę przez podział. Można to robić co kilka lat (3-4), wiosną, podczas przesadzania rośliny.

Dowiedz się więcej: Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie i co robić, by zaczął

Skrzydłokwiat mogą też zaatakować mszyce lub przędziorki – wtedy należy zastosować odpowiedni preparat.

Warto też wiedzieć, że skrzydłokwiaty lubią mieć czyste liście. Dlatego warto regularnie ścierać z nich kurz (np. wilgotną, miękką szmatką lub gąbką). Lepiej jednak nie stosować nabłyszczaczy do liści.

Skrzydłokwiat piękny, lecz trujący

Uwaga – skrzydłokwiat jest trujący – zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które mogą podrażniać skórę, błony śluzowe i przewód pokarmowy. Szkodliwe jest spożycie jakichkolwiek elementów rośliny, więc jeśli w domu są małe dzieci (albo zwierzęta lubiące podgryzać rośliny) – powinniśmy uważać. Do prac pielęgnacyjnych, szczególnie takich, podczas których mamy bezpośredni kontakt z sokiem rośliny, lepiej zakładać rękawiczki. Uważajmy, żeby sok nie dostał się do oczu lub ust..

Skrzydłokwiaty mają bardzo wiele odmian, również karłowych, które nie potrzebują wiele miejsca, a są bardzo ładne.
Skrzydłokwiaty mają bardzo wiele odmian, również karłowych, które nie potrzebują wiele miejsca, a są bardzo ładne. Katarzyna Laszczak

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl