Begonia królewska, czyli Begonia rex, zwana też ukośnicą. Poznaj zasady uprawy i pielęgnacji tej kolorowej rośliny doniczkowej

Michał Laszczak
Begonia królewska (Begonia rex) nazywana też ukośnicą, jest jednym z ponad 1200 gatunków begonii należących do rodziny begoniowatych.
Begonia królewska (Begonia rex) nazywana też ukośnicą, jest jednym z ponad 1200 gatunków begonii należących do rodziny begoniowatych. leoleobobeo (Pixabay.com)
Begonia królewska to piękna roślina doniczkowa, które główną ozdobą są barwne liście o wyrazistej fakturze. Nie jest zbyt wymagająca, ale żeby dobrze rosła, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak zadbać o begonię królewską, znaną też jako Begonia rex i ukośnica.

Spis treści

Begonie mają wiele gatunków i odmian o zróżnicowanym wyglądzie. Niektóre z nich mogą zdobić nasze balkony, inne, jak begonia zimowa, pięknie kwitną niemal przez cały rok również we wnętrzach. Są także begonie o ozdobnych liściach. Właśnie do nich należy begonia królewska.

Sprawdź też: Jakie begonie wybrać do ogrodu. Niektóre lubią słońce, a inne wolą cień

Kolorowe i wzorzyste liście begonii królewskiej

Begonia królewska ma prawdziwie „królewskie” liście. Są grube, mięsiste i mają sercowaty kształt. Jest to jednak serce nieregularne – jedna część liścia jest zawsze mniejsza, dlatego tę begonię nazywa się też ukośnicą

Na liściach pojawia się cała paleta kolorów – są odcienie różu i zieleni, czerwieni, bordo, brązy i biel. Tworzą na liściach różne zestawienia i wzory. Fantazyjne obwódki i plamki w połączeniu z wyraźnym unerwieniem liścia i połyskująco metalicznie powierzchnią, wyglądają naprawdę niezwykle. W dodatku niektóre odmiany begonii mogą mieć zawinięte liście – w pobliżu nasady liść zwija się spiralnie (to odmiana Escargot czyli ślimak). Niezależnie od tego, jak liście wyglądają z wierzchu, to od spodu są czerwone.

Wszystkie te kolory, plamki, a także wypukłości i zmarszczki na powierzchni liści są bardzo dekoracyjne, ale wytworzyły się jako przystosowanie do warunków panujących w tropikalnych lasach Indii, gdzie begonia królewska rośnie. Zapewniają roślinie... dobrą regulację temperatury i gospodarowanie wodą.

Liście begonii królewskiej mają niezwykłe ubarwienie. To wynik przystosowania do trudnych warunków, w jakich występują naturalnie.
Liście begonii królewskiej mają niezwykłe ubarwienie. To wynik przystosowania do trudnych warunków, w jakich występują naturalnie. Floratropicana - pixabay.com

Wymagania begonii królewskiej

Uprawa begonii królewskiej nie jest skomplikowana, ale ma ona oczywiście swoje wymagania. Begonia rośnie w miejscach cienistych, dlatego trzeba ją ustawić w miejscu, gdzie promienie słońca nie docierają bezpośrednio. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, trzeba jednak zadbać o to, żeby powietrze było wilgotne (zimą może przydać się nawilżacz powietrza; można też ustawić doniczkę na szerokiej misce z wodą, ale tak, żeby roślina nie pobierała z niej wody – chodzi tylko o parowanie).

Natomiast nie można zraszać liści begonii królewskiej – jak większość roślin o liściach pokrytych włoskami, nie znosi ona tego zabiegu. Za to trzeba ją dość obficie podlewać, szczególnie latem (zimą nieco mniej). Ziemia powinna być wilgotna, ale na podstawce nie powinna stać woda.

W sezonie wegetacyjnym nawozimy begonię nawozem wieloskładnikowym lub biohumusem.
UWAGA: jesienią begonia może zrzucić część dolnych liści, ale to normalne zjawisko; wiosną roślina odżyje (zastanówmy się tylko, czy na pewno powietrze nie jest zbyt suche).

Liści begonii nie można narażań ani na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, ani wodą (nie lubi zraszania).
Liści begonii nie można narażań ani na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, ani wodą (nie lubi zraszania). Katarzyna Laszczak

Przesadzanie i rozmnażanie begonii królewskiej

Begonię królewską przesadzamy wiosną. Możemy ją uprawiać w uniwersalnej ziemi do kwiatów (preferuje lekko kwaśny odczyn). Ważne, żeby przesadzając begonię umieścić ją w doniczce 1–2 cm głębiej niż rosła poprzednio. Dzięki temu ładnie się rozkrzewi.

Jeśli begonia mocno się rozrosła, możemy ją rozmnożyć przez podział. Ale znacznie skuteczniejsza i mniej inwazyjna jest inna metoda. Begonia królewska doskonale rozmnaża się przez liście. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • liść trzeba pociąć na trójkąty wysokości 3–4 cm, tak żeby każdy trójkąt miał u wierzchołka rozgałęzienie nerwów. Tym wierzchołkiem sadzimy w wilgotnym podłożu (najlepiej piaszczystym), na głębokość 1 cm; 
  • bierzemy cały liść bez ogonka i kładziemy na wilgotnym piasku, tak żeby jak najlepiej przylegał do podłoża. Na najgrubszych nerwach można zrobić nacięcia (poniżej miejsc, gdzie się rozgałęziają).

Sadzonkę powinno się umieścić w ciepłym miejscu (ale nie w słońcu!), można też nakryć ją szklanką albo przezroczystą folią. W takiej „szklarence” będzie cieplej, nie będzie też problemu z wilgotnością powietrza. Zaraz po posadzeniu ostrożnie podlewamy, potem dbamy, żeby podłoże nie przesychało (ale nie powinno być też mokre). Po 4–6 tygodniach begonia powinny się ukorzenić.

Najlepszą porą na rozmnażanie begonii królewskiej jest późna zima i wczesna wiosna.

Begonia wygląda dobrze w towarzystwie innych roślin, ale muszą one mieć zbliżone wymagania uprawowe.
Begonia wygląda dobrze w towarzystwie innych roślin, ale muszą one mieć zbliżone wymagania uprawowe. Katarzyna Laszczak

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl