Maj w ogrodzie. Co robimy w tym miesiącu

Monika Kania
Maj w ogrodzie to czas wielkiego rozkwitu, ale też wytężonych prac ogrodowych.
Maj w ogrodzie to czas wielkiego rozkwitu, ale też wytężonych prac ogrodowych. Manfredrichter - pixabay.com
Z każdym dniem robi się coraz cieplej, a ogród wręcz eksploduje zielenią. Po tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 i 15 maja) w polskim klimacie nie powinny już wystąpić przygruntowe, nocne przymrozki, zatem można sadzić rośliny wrażliwe na chłód.

Jakie drzewa i krzewy sadzić w maju

W maju można sadzić drzewa i krzewy jednak tylko te, które wcześniej były uprawiane w donicach. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Przed posadzeniem rośliny trzeba podlać, co zapobiega rozrywaniu bryły korzeniowej podczas wyjmowania z pojemników. Maj to dobra pora na sadzenie m.in. różaneczników, azalii i iglaków. Najkorzystniej sadzić drzewka w pochmurny dzień, nie zapominając o obfitym podlaniu po posadzeniu.

Prace pielęgnacyjne przy drzewach i krzewach

Większość krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną - porzeczki, tawuły, migdałowce - w maju przekwita. To idealny moment na cięcia prześwietlające i zasilenie roślin nawozami wieloskładnikowymi, bądź kompostem. Z drzewek owocowych usuwamy najmniejsze, uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki, co zapewnia dorodne owoce.

Nowo posadzone drzewka i płytko korzeniące się gatunki ściółkujemy korą po obfitym podlaniu, by ograniczyć przesuszanie podłoża. Z różaneczników i azalii usuwamy przekwitłe kwiatostany, a przekwitnięte wrzośce przycinamy, by zachęcić rośliny do rozkrzewiania się. Przycinamy też przekwitnięte pędy lilaków i usuwamy odrosty z korzeni. Odrosty korzeniowe wycinamy również różom.

Siejemy i sadzimy kwiaty

Pierwsza dekada maja to czas na wysiew roślin jednorocznych, m.in.: wilców, łubinu, nasturcji, fasoli wielkokwiatowej, groszku pachnącego, nagietków, ostróżki, maciejki, czy słoneczników.

W ostatniej dekadzie maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak dzwonki ogrodowe, miesięcznice, naparstnice, bratki, malwy.

W maju wysadzamy też rozsady niecierpków, cynii, astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwich paszczy, begonii, szałwii, aksamitek, ślazówki, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.

Rozmnażamy byliny

Na rabatach bylinowych rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Można pobierać sadzonki pędowe złocieni, słoneczniczków, żagwinu, dzwonków dalmatyńskich. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu rabat zwłaszcza, jeśli maj jest ciepły i suchy.

Pamiętamy o wiosennych roślinach cebulowych

Przez cały miesiąc robimy też porządki wśród przekwitłych roślin cebulowych (narcyzów, tulipanów, hiacyntów, szachownic), usuwając zwiędłe kwiaty i owoce - pozostawienie ich bardzo osłabia cebulki. Najlepiej przekwitłe kwiatostany usuwać na bieżąco, żeby rośliny nie zawiązywały owoców. Natomiast liście zostawiamy w spokoju - powinny one same zaschnąć. Warto wiedzieć, że to one odżywają cebulkę i powinny mieć czas na dostarczenie jej "zapasów".

Sadzimy cebule i bulwy letnich kwiatów

Początek maja to odpowiedni moment na sadzenie cebul i bulw roślin, które na zimę wykopiemy i przeniesiemy do piwnicy - begonii, mieczyków, zawilców wieńcowatych, błonczatki (ismeny), eukomisu, galtonii, sprekelii itp. W drugiej połowie maja sadzimy dalie i pacioreczniki (kanny).

Plewimy i nawozimy

W maju regularnie pielimy grządki i rabaty, by nie dopuścić do silnego zakorzenienia chwastów, co mocno ograniczy ich rozwój w czasie pozostałej części sezonu.

Gatunki roślin o płytkim systemie korzeniowym (różaneczniki, azalie, wrzośce, wrzosy) w maju korzystnie jest nawieźć, by pobudzić je do wzrostu. Rośliny można nawozić po ok. 2 tygodniach od posadzenia, jednak pod warunkiem, że są już dobrze zakorzenione i pobierają składniki pokarmowe z gleby. Pamiętajmy, żeby stosować do nich specjalny nawóz, który nie podniesie pH gleby. To są rośliny, które muszą mieć kwaśną ziemię, więc wybierzmy nawóz do roślin kwaśnolubnych.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl