Ślimaki w ogrodzie. Polecamy rośliny, których ślimaki nie zjedzą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ślimaki, szczególnie bezskorupowe, mogą w ogrodzie zrobić prawdziwe spustoszenie. Ale nie wszystkie rośliny zjadają.
Ślimaki, szczególnie bezskorupowe, mogą w ogrodzie zrobić prawdziwe spustoszenie. Ale nie wszystkie rośliny zjadają. Myriams-Fotos - pixabay.com
Ślimaki potrafią doszczętnie zniszczyć rośliny, ale na szczęście nie wszystkie im smakują. Polecamy rośliny, których ślimaki nie jedzą.

Ślimaki są wprawdzie częścią ekosystemu, ale mogą też być prawdziwym utrapieniem ogrodników. Dotyczy to szczególnie ślimaków bez skorupki – tzw. ślimaków nagich. Wśród nich są gatunki obce (zawleczone do Polski) i pozbawione naturalnych wrogów. To one robią największe szkody wśród roślin uprawnych i ozdobnych. Znacznie mniej uciążliwe są ślimaki wytwarzające skorupki.

Na szczęście są rośliny, których ślimaki nie jedzą (nawet jeśli zdarzy im się skubnąć taką roślinę, to nie robią w nich dużych szkód). Opisane rośliny były przez wiele lat "testowane" w ogrodzie, gdzie ślimaki naprawdę są problemem. Są one też łatwe w uprawie i kwitną w różnych terminach - z nimi nasz ogród może być ukwiecony od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni, pomimo ślimaków. Oto 30 roślin ozdobnych odpornych na ślimaki.

Astry nowoangielskie

Te kwiaty zwane potocznie marcinkami lub michałkami są bardzo rzadko jedzone przez ślimaki. Zdarzy się, że wiosną nadgryzają liście, ale nie wpływa to na wzrost i kwitnienie rośliny. Astry nowoangielskie są łatwe w uprawie i kwitną aż do bardzo późnej jesieni (uwaga: nie pomylmy ich z tzw. astrami chińskimi, bo te mają dużą szansę paść ofiarą ślimaków).

Barwinek

Barwinek (szczególnie mniejszy) ma minimalne wymagania, jest wiecznie zielony, ładnie kwitnie i nie jest jedzony przez ślimaki. Najlepiej rośnie w półcieniu i na wilgotnej ziemi, ale radzi sobie w różnych warunkach. W sprzyjających okolicznościach może nawet nadmiernie rozrastać się, ale można go wykorzystać jako rośliną zadarniającą (szczególnie w cieniu).

Begonia stale kwitnąca

To jednoroczne rośliny, które warto sadzić nie tylko wtedy, kiedy mamy problem ze ślimakami. Zgodnie z nazwą kwitną przez cały czas. Nie są odporne na mróz, więc bezpiecznie je sadzić od połowy maja. Begonie stale kwitnące mają nie tylko kwiaty w różnych kolorach (białe, różowe, czerwone), ale też miewają pięknie przebarwione liście (na czerwono, bordowo). Potrzebują słońca, dobrze znoszą suszę. Wydawałoby się, że ich mięsiste liście skuszą ślimaki, ale omijają one te rośliny.

Begonie warto mieć nie tylko z tego względu, że nie jedzą ich ślimaki. Są wytrzymałe na różne warunki, a kwitną rzeczywiście stale.
Begonie warto mieć nie tylko z tego względu, że nie jedzą ich ślimaki. Są wytrzymałe na różne warunki, a kwitną rzeczywiście stale. Zikkin - pixabay.com

Bodziszki

Bodziszki mają sporo gatunków, które można uprawiać w słońcu (np. bodziszek łąkowy, czerwony), półcieniu (np. wielkopłatkowy) i cieniu (np. kolankowy). Bodziszki mają dość delikatny pokrój i kwiaty, więc lepiej sadzić je w większych grupach. Bardzo dobrze wyglądają w ogrodach naturalistycznych. Nie wymagają pielęgnacji, kwitną długo i są „ślimakoodporne”.

Ciemierniki

Ciemierniki mają wiele gatunków. Jedną z ich zalet jest to, że kwitną wczesną wiosną (niektóre nawet zimą, jak ciemiernik biały) i mają piękne kwiaty. Najlepiej rosną w półcieniu, np. pod drzewami liściastymi, na wilgotnych i wapiennych ziemiach. Ani ich liści, ani kwiatów ślimaki nie jedzą, są też odporne na inne szkodniki.

Czarnuszki

Czarnuszki mają delikatny wygląd, ale to wytrzymałe i ładne rośliny. Wystarczy ima zapewnić słońce i przepuszczalną ziemię. Mają kilka podobnych do siebie gatunków, różniących się przede wszystkim wielkością. Ładnie kwitną, ale mają też bardzo dekoracyjne torebki nasienne, które świetnie nadają się do suszenia. Ich nasiona są smaczną i zdrową przyprawą, jednak ślimaki nie jedzą czarnuszek.

Floksy wiechowate

Floksy to piękne, letnie kwiaty, które kojarzą się czasem z wiejskimi ogrodami. Jednak sadzić je można w ogrodach o różnym charakterze. Mają piękne, kolorowe kwiaty, najczęściej o słodkim zapachu. Dobrze rosną w słonecznych miejscach, na żyznej ziemi. Są wieloletnie. Zakwitają na początku lata, ale jeśli się je zetnie powtórzą kwitnienie. Floksy nie padają ofiarą ślimaków.

Floksy mają piękne i pachnące kwiaty. To wyjątkowa ozdoba rabat.
Floksy mają piękne i pachnące kwiaty. To wyjątkowa ozdoba rabat. Antranias - pixabay.com

Goździki

Piękne i najczęściej pachnące są również różne rodzaje goździków. Uchodzą one za kwiaty, których ślimaki nie jedzą, ale… to się czasem zdarza. Szczególnie w przypadku goździków ogrodowych. Natomiast na ślimaki odporne są goździki pierzaste, kropkowane i sine.

Hortensje

W przypadku hortensji trzeba zwrócić uwagę na gatunek. Hortensje bukietowe nie budzą zainteresowania ślimaków, hortensje ogrodowe miewają czasem podgryzane liście. Niestety zupełnie inaczej wygląda kwestia hortensji drzewiastych (krzewiastych). Te piękne i mało wymagające rośliny, które dobrze kwitną nawet w cieniu, mają miękkie liście, które są chętnie pożerane przez ślimaki.

Juki karolińskie

Te wspaniale kwitnące rośliny mają bardzo sztywne, twarde i włókniste liście. Nie są one jedzone przez ślimaki. Jeśli mamy z nimi problem, juki możemy spokojnie sadzić i cieszyć się ich pięknymi kwiatami oraz liśćmi zielonymi również zimą.

Konwalie

Konwalie należą do jednych z łatwiejszych w uprawie, a w dobrych warunkach są wręcz ekspansywne, bo intensywnie rozrastają się. Optymalne warunki dla nich to lekki cień i wilgotna, próchnicza ziemia - wtedy mają najwięcej kwiatów (mogą rosnąć również w cieniu, ale wtedy będą miały tylko liście). Konwalie są zdecydowane odporne na ślimaki, ale trzeba pamiętać, że wszystkie ich części są trujące dla ludzi.

Konwalie nie tylko pięknie pachną i są łatwe w uprawie, ale też zupełnie "ślimakoodporne". Nie mają też problemów z innymi szkodnikami
Konwalie nie tylko pięknie pachną i są łatwe w uprawie, ale też zupełnie "ślimakoodporne". Nie mają też problemów z innymi szkodnikami i chorobami. Katarzyna Laszczak

Krwawniki

Krwawniki, również ozdobne, mają minimalne wymagania. Świetnie rosną nawet niepodlewane, na piaszczystych ubogich ziemiach, potrzebują jednak słońca. Ślimaki unikają ich liści i pędów, które mają dość specyficzny zapach.

Lawenda wąskolistna

Zapach lawendy nie odpowiada ślimakom (oraz niektórym uciążliwym owadom). Dlatego lawendę możemy sadzić bez obaw o to, że zostanie zniszczona przez ślimaki. Również jej pędy ułożone między innymi roślinami zniechęcają te mięczaki do żerowania (możemy wykorzystać pędy pozostałe po przycinaniu lawendy).

Liliowce

Liliowce są piękne, łatwe w uprawie, a liczba ich gatunków rośnie lawinowo – mają przeróżne kolory kwiatów oraz wielkości, co w połączeniu z minimalnymi wymaganiami sprawia, że można je uprawiać w niemal każdym ogrodzie. Ich dodatkową zaletą jest to, że ślimaki praktycznie ich nie jedzą. Czasem zdarzają się drobne uszkodzenia liści, ale nie niszczą one tych roślin.

Lwie paszcze (wyżlin większy)

Lwie paszcze to wyjątkowo wdzięczne rośliny. Mają kwiaty o oryginalnym kształcie, w różnych kolorach (bywają też dwubarwne) i kwitną bardzo długo – bywa, że do listopada. Wyżliny mają różne wielkości, niższe można uprawiać w doniczkach, wyższe będą ozdobą słonecznych rabat. Możemy je sadzić również wówczas, gdy ogród opanowały ślimaki, bo nie są nimi w ogóle zainteresowane. Lwie paszcze są wieloletnie, ale nie są odporne na mróz. W Polsce, w gruncie, są w stanie przetrwać łagodne zimy.

Lwie paszcze można uprawiać z nasion, ale można też kupić już kwitnące sadzonki.
Lwie paszcze można uprawiać z nasion, ale można też kupić już kwitnące sadzonki. Katarzyna Laszczak

Maczki kalifornijskie

Do podstawowych zalet tych roślin należy uroda i dość nietypowe wymagania. Z wyglądu przypominają dobrze znane maki polne, ale najczęściej mają żółtopomarańczowe kwiaty o lśniących płatkach (stąd ich inna nazwa – pozłotka.). Nie lubią podlewania, świetnie rosną na piaszczystej ziemi i w pełnym słońcu.

Miodunki

Miodunki to bardzo ładne rośliny, które najlepiej rosną w półcieniu, na żyznych i wilgotnych ziemiach. Takie warunki lubią również ślimaki, jednak miodunek nie jadają. Warto je posadzić ze względu na piękne liście (u miodunki plamistej – dekoracyjnie nakrapiane) oraz kwiaty, które pojawiają się bardzo wczesną wiosną. Są miododajne, a podczas kwitnienia… zmieniają kolor

Nasturcje

Nasturcje teoretycznie należą do roślin, których ślimaki nie jadają. Zdarzają się jednak doniesienia, że padły ich ofiarą. Nasturcje są jednak na tyle łatwe w uprawie i dekoracyjne, że warto zaryzykować ich uprawę (wystarczy je posiać w kwietniu-maju). Tym bardziej, że liście, kwiaty i owoce nasturcji możemy zjeść sami – mają one ciekawy, pikantny smak.

Niecierpki

Niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie najlepiej rosną w miejscach, w których chętnie występują ślimaki. Opowiada im półcień i wilgotna ziemia. Jednak te piękne i kolorowe kwiaty możemy posadzić be obaw. Ślimaki nie zjedzą niecierpków, a będą one kwitły aż do jesieni (uprawia się je jako rośliny jednoroczne).

Orliki

Orliki to kwiaty zdecydowanie nielubiane przez ślimaki. A wyglądają pięknie – mają różnokolorowe, dość wysokie kwiaty i ładne liście. Kwitną w maju-czerwcu. Są wieloletnie, chętnie też same się rozsiewają i krzyżują, dając rośliny np. o nowych kolorach. Nie są wymagające – urosną w każdej typowej ogrodowej ziemi, w słońcu lub półcieniu.

Te kwiaty można polecić do każdego ogrodu. Są piękne, kolorowe i łatwe w uprawie.
Te kwiaty można polecić do każdego ogrodu. Są piękne, kolorowe i łatwe w uprawie. Katarzyna Laszczak

Pelargonie rabatowe

Warto pamiętać, że nazwa pelargonie rabatowe nie wzięła się znikąd – te rośliny świetnie rosną w gruncie i warto je sadzić na rabatach. Szczególnie jeśli nasz ogród upodobały sobie ślimaki, bo pelargonii nie jadają. Roślinom trzeba zapewnić słoneczne miejsce i żyzną, przepuszczalną ziemię. Przed zimą można je wykopać, przesadzić do doniczek i w chłodnym pomieszczeniu przechować do wiosny.

Piwonie

Również te wyjątkowo piękne kwiaty nie padną ofiarą ślimaków. Piwonie mają swoje wymagania, w szczególności trzeba pamiętać o tym, żeby sadzić je płytko i nie przesadzać bez potrzeby. Muszą mieć też zasobną ziemię, a jeśli wiosna jest sucha, to trzeba je podlewać. Nie można ich ani zalewać, ani przesuszać. Ich kwiaty, które pojawiają się w maju-czerwcu, wyglądają i pachną fantastycznie.

Przetacznik kłosowy

Przetaczniki mają różne kolory kwiatów (białe, niebieskie, różowe). Ich kwiaty są drobne, ale zebrane w długie, kłosowe kwiatostany i prezentują się bardzo efektownie. A przy tym są to rośliny łatwe w uprawie – dobrze rosną w słońcu, na przepuszczalnych, nawet piaszczystych ziemiach. Są odporne na suszę, mróz, szkodniki – w tym także ślimaki.

Rozwar

Rozwary mają piękne dzwonkowate kwiaty (interesująco wyglądają też ich pączki). Liście i pędy mają szarawo-zielone. W zależności od odmiany osiągają różną wysokość i mają różne kolory kwiatów (białe, niebieskie, różowe). Są wieloletnie, ale trzeba wiedzieć, że pojawiają się wyjątkowo późno (w maju) i trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić w czasie wcześniejszych prac. Za to nie zostaną uszkodzone przez ślimaki.

Rozwar ma charakterystyczne pąki, przypominające baloniki. Po tej cesze łatwo go odróżnić np. od dzwonków. To o tyle ważne, że dzwonki ślimaki lubią
Rozwar ma charakterystyczne pąki, przypominające baloniki. Po tej cesze łatwo go odróżnić np. od dzwonków. To o tyle ważne, że dzwonki ślimaki lubią. Katarzyna Laszczak

Róże

Również „królowe ogrodów” nie są atakowane przez ślimaki. Te krzewy mają jednak swoją listę wrogów, do których należą przede wszystkim mszyce oraz choroby grzybowe. Dlatego uprawiając róże, warto zadbać o optymalne warunki dla nich. Te w pewnym stopniu zależą od typu i gatunku, ale do podstawowych należy jasne miejsce (ale nie powinno to być palące słońce) oraz lekka i żyzna ziemia.

Tawułki Arendsa

Tawułki Arendsa wyglądają pięknie i są odporne na ślimaki. Ich kwiatostany przypominają kolorowe pióropusze i rozwijają się dość długo. Tawułki najlepiej rosną w półcieniu, powinny też mieć stale wilgotną ziemię. Są wieloletnie.

Wrzośce

Wczesną wiosną, a nawet zimą nasz ogród ozdobią wrzośce. To krzewinki, które pięknie kwitną nawet wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Najbardziej odpowiada im kwaśna lub lekko kwaśna ziemia, która powinna być w miarę wilgotna. Lubią też słońce. Igiełkowate liście wrzośców są bezpieczne przed ślimakami.

Wiesiołki

W ogrodach można spotkać kilka gatunków wiesiołków (np. missouryjski, krzewiasty, czworokątny, dwuletni). Wszystkie mają ładne, jasnożółte i lekko lśniące kwiaty o przyjemnym, choć delikatnym zapachu. Wiesiołki dobrze rosną w nasłonecznionych miejscach, są odporne na suszę, mróz, a także ślimaki.

Wiesiołki są ładne, niekłopotliwe i omijane przez ślimaki.
Wiesiołki są ładne, niekłopotliwe i omijane przez ślimaki. MrGajowy3 - pixabay.com

Wilczomlecze

Wilczomlecze mają sporo gatunków. Wśród nich są takie, które traktujemy jak chwasty, ale i takie, które sadzimy jako rośliny ozdobne np. wilczomlecz groszkowy, obrzeżony, złocisty. Warto je sadzić na dość jałowych glebach i w nasłonecznionych miejscach. Sok wilczomleczy jest drażniący (trzeba na niego uważać podczas prac pielęgnacyjnych), ale też sprawia, że ślimaki zdecydowanie unikają tych roślin.

Jakich roślin na pewno NIE sadzić przy ślimakach

Jeśli mamy problem ze ślimakami, a nie chcemy ciągle z nimi walczyć, albo stosować chemii, zrezygnujmy takich roślin jak: funkie (hosty),

  • aksamitki,
  • nagietki,
  • ostróżki,
  • dalie,
  • dzielżany,
  • łubin.

Uważajmy też na siewki roślin - ślimaki pożerają je z dużym upodobaniem. Dotyczy to również roślin, które są bywają podawane jako nieatrakcyjne dla ślimaków, np. kosmosy, czyli onętki. Zdarza się też, że ślimaki nie uszkadzają liści, ale zjadają tylko płatki kwiatów – taka sytuacja może spotkać np. gazanie.

Polecamy: Sposób na komary, czyli budka dla jerzyka. Jak ją zbudować (albo jaką kupić) i gdzie ją powiesić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl