Śnieg chroni przed mrozem, ale łamie drzewa i krzewy. Sprawdź, jak zadbać o ogród, żeby nie ucierpiał podczas „ataku zimy”

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pod ciężarem śniegu gałęzie mogą się odkształcać, a nawet łamać. Dlatego śnieg z drzewek i krzewów powinno się strząsać.
Pod ciężarem śniegu gałęzie mogą się odkształcać, a nawet łamać. Dlatego śnieg z drzewek i krzewów powinno się strząsać. Katarzyna Laszczak
Śnieg zimą jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, ma nawet swoje zalety, bo chroni rośliny przed silnym mrozem. Jednak są pewne rzeczy, o które trzeba zadbać, by nie zaszkodził roślinom. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na drzewa i krzewy. Sprawdź, co trzeba zrobić, gdy ogród jest zasypywany przez śnieg.

Spis treści

„Kołdra” ze śniegu to ciężkie okrycie

Śnieg zimą ma swoje zalety. Przede wszystkim chroni rośliny przed mrozem, działając jak swego rodzaju kołdra. Jednak, pomimo że śnieg bywa nazywany białym puchem, w rzeczywistości jest ciężki, szczególnie jeśli jest mokry (albo ma okazję częściowo stopnieć i zamarznąć). I taka śniegowa „kołdra” to poważne obciążenie. Dla roślin niskich nie jest to szczególny problem. Pewnym wyjątkiem jest trawnik, szczególnie jeśli śnieg zalega na nim przez dłuższy czas, a jego warstwa jest ubita – pod śniegiem mogą rozwijać się choroby grzybowe. Dlatego unikajmy chodzenia po zaśnieżonym trawniku.

Sprawdź: Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Uważaj na te błędy

Uważaj na śnieg na drzewach i krzewach

Śnieg na drzewach i krzewach wygląda niezwykle malowniczo, ale też stanowi duże obciążenie. Pod ciężarem śniegu gałęzie wyginają się, mogą nawet złamać. Śnieg źle też wpływa na pokrój krzewów – szczególnie tych kolumnowych. Obsypane śniegiem tracą one swoją strzelistą formę, bo ich gałęzie rozkładają się na boki. Dlatego śnieg – szczególnie mokry – powinno się strząsać z drzew i krzewów. Możemy to robić ręcznie, albo użyć np. miotły na długim kiju. Pamiętajmy tylko, żeby śnieg strząsać delikatnie, bo zmrożone gałęzie są kruche i możemy uszkodzić drzewko, zamiast mu pomóc.
Jeśli kształt i wielkość krzewu lub drzewa na to pozwala, warto obwiązać je sznurem. Pomocne też będą podpory pod gałęzie.

Śnieg na ścieżkach i chodnikach

Śnieg ze ścieżek ogrodowych i chodników powinniśmy usunąć dla własnego bezpieczeństwa. W przydomowych ogrodach w zupełności wystarczają ręczne łopaty do śniegu, wygodnym rozwiązaniem są też ręczne pługi. Jeśli nawierzchnie są wyłożone kostką lub płytami betonowymi uważajmy z energicznym użyciem ostrych narzędzi (np. przy próbach skuwania lodu), bo możemy uszkodzić nawierzchnię.

Pamiętajmy, żeby w ogrodzie nie używać soli (chlorku sodu), ani chlorku wapnia! Zniszczymy rośliny i glebę w ogrodzie. Ścieżkę posypmy piaskiem, żwirem, popiołem. Z chemicznych środków można użyć chlorku magnezu, który rozpuszcza śnieg i lód – działa nawet w niższych temperaturach niż sól, a nie szkodzi roślinom.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl