Uprawa roślin z rozsady - zacznij już w lutym

Katarzyna Józefowicz
Nasiona na rozsady warto wysiać. Dzięki temu uzyskamy dużo sadzonek, przy małych nakładach finansowych.
Nasiona na rozsady warto wysiać. Dzięki temu uzyskamy dużo sadzonek, przy małych nakładach finansowych. jag2020 (pixabay.com)
W lutym wiosna wydaje się jeszcze odległa, ale już teraz możemy wysiać pierwsze rośliny, które potem znajdą się w naszym ogródku. Uprawa roślin z rozsady nie jest skomplikowana i pozwala małym kosztem uzyskać wiele sadzonek. Podpowiadamy jak to zrobić.

Już w lutym możemy zacząć uprawę roślin - zarówno warzyw, jak i kwiatów ozdobnych. Do uprawy z rozsady nadają się i popularne aksamitki i petunie, ale w ten sposób możemy również uzyskać sadzonki bardziej ciekawych gatunków, takich jak tuberoza, karczoch czy fasolnik. Uprawa roślin z rozsady ma tę zaletę, że przy niewielkich nakładach finansowych możemy pozyskać bardzo wiele sadzonek. Nasiona najlepiej kupić w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Wtedy możemy oczekiwać, że nasiona są zaprawione preparatami przeciwgrzybowymi i przeciwbakteryjnymi.

Na rozsady możemy wykorzystać również nasiona zebrane w poprzednim sezonie we własnym ogródku. Jednak w niektórych przypadkach musimy liczyć się z pewnymi niespodziankami. Otóż pewne rośliny (np. liliowce) bardzo chętnie krzyżują się ze sobą, dając mieszańce o nieprzewidywalnych cechach. Może się więc okazać, że kwiaty uzyskane z ich nasion będą się różnić wyglądem od tych, które mieliśmy w poprzednim roku.

Kiedy wysiewać nasiona do rozsady

Ogólnie wysiew nasion na rozsady rozpoczynamy w lutym i możemy kontynuować w marcu i kwietniu. Wybór terminu zależy od gatunku rośliny.

Z warzyw już w lutym możemy wysiać: kalafiory, kalarepę, kapustę (białą i czerwoną), karczochy, poziomki. To również czas na wysiew ziół, takich jak bazylia i majeranek. W lutym-marcu siejemy np. brokuły, cebulę, sałatę masłową i seler, a w marcu – bakłażany, pomidory, paprykę i pory. Do kwietnia powinniśmy poczekać z ogórkami, dynią i cukinią oraz tymiankiem.

Z kwiatów najwcześniej (luty) wysiewamy: begonie, dalie, goździki, heliotropy, lewkonie, lobelie, pelargonie, petunie, żeniszek. W marcu możemy wysiać: astry, celozje, cynie, gazanie, rudbekie, czy wyżlin (lwie paszcze).

warzywaLUTYMARZECKWIECIEŃ
kalafiory, kalarepa, kapusta (biała i czerwona), karczochy, poziomkibakłażany, pomidory, papryka, poryogórki, dynie, cukinie
brokuły, cebula, sałata masłowa, seler 
ziołabazylia, majeranek tymianek
kwiatybegonie, dalie, goździki, heliotropy, lewkonie, lobelie, pelargonie, petunie, żeniszekastry, celozje, cynie, gazanie, rudbekie, wyżlin (lwie paszcze) 

Zobacz wybrane rośliny, które możesz uzyskać z rozsady

Wysiew nasion na rozsady - przygotowanie nasion i podłoża

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy faktycznie zabezpieczono nasiona na wypadek chorób, warto zrobić to samodzielnie, stosując jeden z wielu preparatów do zaprawiania nasion, dostępnych na rynku. Przed wysiewem, należy zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże. Najlepsza byłaby specjalistyczna, odkażona ziemia do wysiewu, zawierająca niezbędne składniki pokarmowe (do nabycia w sklepach ogrodniczych), ale możemy również spróbować przygotować podłoże samodzielnie.

Najlepiej użyć do tego celu mieszanki odkwaszonego torfu i piasku, co zapewni chłonność i zarazem przepuszczalność. Następnie umieszczamy podłoże w niezbyt wysokich pojemnikach z otworami odpływowymi, nawilżamy je i przystępujemy do wysiewu nasion.

Na jakiej głębokości umieszczać nasiona

Głębokość siewu jest zależna od gatunku, ale przyjmuje się ogólną zasadę, że nasiona (w tym również cebulki) umieszczamy w podłożu na głębokość równą ich trzykrotnej grubości, a zupełnie drobne (np. begonia, petunia) umieszczamy na powierzchni bez dodatkowej warstwy podłoża.

Warunki kiełkowania nasion z rozsady

Do czasu wykiełkowania, pojemnik przykrywamy szybą lub bezbarwną folią, a po ukazaniu się pierwszych siewek, okrycie zdejmujemy, aby nie doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych. Nie wszystkim roślinom do kiełkowania jest potrzebne światło, gdyż bywają gatunki, dla których jest ono w tym okresie wręcz szkodliwe (np. szarłaty, celozje). Jednak po ukazaniu się pierwszych kiełków dostatek światła staje się niezbędny, w przeciwnym wypadku siewki szybko zaczną się wyciągać.

Pikowanie i wysadzanie na miejsce stałe

Po ukazaniu się 3-4 listków, siewki pikujemy i ustawiamy w miejscach bardzo widnych oraz odpowiednio ciepłych. Regularnie podlewamy, a z chwilą ustąpienia niebezpieczeństwa przymrozków, czyli w drugiej połowie maja, wysadzamy na miejsce stałe. Przedtem jednak należy młode rośliny poddać hartowaniu, wystawiając je w cieplejsze dni na zewnątrz i chowając do pomieszczeń na okres nocy.

Dodatkowe uwagi

Należy też pamiętać, że nasiona niektórych roślin przed siewem wymagają dodatkowego przygotowania. Do najczęstszych zabiegów należą:

  • stratyfikacja – przetrzymywanie nasion przez kilka do kilkunastu tygodni w niskiej temperaturze (najczęściej dotyczy bylin zimujących w gruncie),
  • skaryfikacji – uszkodzenia twardej powierzchni (np. nasion kanny)
  • namaczanie, np. fasoli.

Samodzielne przygotowanie rozsady jest nie tylko tanim sposobem uzyskania dużej ilości roślin, ale też ciekawym zajęciem, które daje nam wiele satysfakcji, szczególnie w chwili, kiedy nasze własne rośliny wydają plony i zaczynaj kwitnąć.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl