Luty to jeden z tych zimowych miesięcy, w czasie których chętniej odpoczywamy w domowym zaciszu niż przebywamy w ogrodzie. Jednak nie jest to czas całkiem wolny od ogrodniczych obowiązków, dlatego jeśli chcemy cieszyć się w sezonie pięknymi roślinami, zimą także musimy poświęcić im nieco czasu.
W lutym zadbaj o drzewa i krzewy owocowe
Lutowe prace pielęgnacyjne w ogrodzie powinniśmy rozpocząć od sadu. Jeśli nie pobieliliśmy pni drzew owocowych w styczniu, to początek lutego jest ostatnim dzwonkiem na taki zabieg. Wprawdzie ciepła pogoda sprawia, że wydaje się niepotrzebny, ale nie wiadomo, czy mróz się jednak nie pojawi. Zatem lepiej być przygotowanym. Jeśli pobieliliśmy drzewa wcześniej, sprawdźmy, czy zabiegu nie należy powtórzyć.
W tym czasie warto też sprawdzić, czy drzewka nie zostały uszkodzone przez gryzonie i czy nie wymagają dodatkowej ochrony w postaci osłon.
Jeśli jesienią nie usunęliśmy z drzew wszystkich owoców, postarajmy się zrobić to teraz, zwracając szczególną uwagę na tzw. mumie owocowe, w których chętnie zimują formy przetrwalnikowe chorób i szkodników.
Luty to również odpowiedni czas na przeprowadzenie niektórych zabiegów ochronnych jak np. oprysk przeciw kędzierzawości brzoskwini czy oprysk preparatami olejowymi na szkodniki (np. mszyce). Zwykle robi się to pod koniec lutego, ale termin tego zabiegu (szczególnie oprysku brzoskwini) zależy od fazy rozwoju pąków. Przy ciepłej pogodzie będzie on przyspieszony, więc i z opryskiem nie można zwlekać. Dokładne informacje o wiosennych opryskach i ich terminach znajdują się w tym artykule: Wiosenne opryski drzew i krzewów - co, czym i kiedy
Zacznij przycinać drzewa i krzewy owocowe
W drugiej połowie miesiąca przytnijmy też krzewy owocowe (porzeczki, agrest – tniemy według zasad obowiązujących dla danego gatunku), zanim jeszcze zdążą rozwinąć się na nich pąki.
W dużym sadzie w połowie miesiąca możemy też przeprowadzić cięcie prześwietlające odpornych na mróz odmian jabłoni i grusz (rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą).
Koniec lutego i początek marca to również dobry moment na przycięcie winorośli, gdyż tylko w stanie uśpienia można skrócić jej pędy bez ryzyka wypływu dużych ilości soków. Później winorośl będziemy moli przyciąć dopiero wczesnym latem.
Przy przycinaniu drzew i krzewów również trzeba uwzględnić pogodę i fazę wegetacji roślin, która może być przyspieszona. Podane powyżej terminy są orientacyjne i dotyczą "normalnej" zimy.
W lutym pamiętaj o trawniku
Kiedy skończymy prace w sadzie, pora zająć się ozdobną częścią ogrodu. Jeśli ciepło utrzyma się - trawa może rosnąć, ale nie powinno się jej kosić. Natomiast jeśli spadnie śnieg - unikajmy deptania zasypanego trawnika, a przy większej ilości śniegu można go odgarnąć pod drzewa (zaleganie śniegu na trawniku, szczególnie ubitego, sprzyja rozwojowi choroby grzybowej - pleśni śniegowej).
Podlej rośliny zimozielone
Kolejna sprawa to nawadnianie roślin zimozielonych (kiedy nie ma mrozu i jeśli jest sucho). Ten zabieg pozwala zabezpieczyć rośliny przed skutkami tzw. suszy fizjologicznej i pomaga przetrwać im w dobrej formie do wiosny. Pamiętajmy, że do tej kategorii należą prawie wszystkie iglaki, rododendrony, mahonie, ale też barwinek, runianka czy bluszcze.
Przytnij krzewy ozdobne
Pod koniec lutego i na początku marca, kiedy tylko nie ma mrozu, możemy też wykonać cięcie pielęgnacyjne krzewów, usuwając z nich pędy chore, połamane, uschnięte i zdeformowane. W tym czasie możemy też odmłodzić niektóre krzewy lub wykonać ciecie formujące, przeprowadzając zabieg w sposób odpowiedni dla danego gatunku (np. tawuły japońskie, tamaryszki, hortensje bukietowe, derenie białe, pięciorniki krzewiaste, budleje Davida oraz żywopłoty iglaste).
Uwaga: na przedwiośniu nie przycinamy krzewów kwitnących wiosną (np. forsycja, lilak).
Wysiej kwiaty, zrób sadzonki
Następna sprawa to wysiewy roślin jednorocznych. Jeśli mamy warunki do samodzielnego rozmnażania roślin (widne, ciepłe miejsce np. ogrzewana szklarnia), wysiewamy kwiaty jednoroczne takie jak np. aksamitki, begonie stale kwitnące, heliotropy, petunie, szałwie błyszczące, lobelie przylądkowe.
Do doniczek wysadzamy też pacioreczniki i begonie bulwiaste, dzięki czemu wcześniej zakwitną.
Koniec lutego to również dobry moment na przygotowanie sadzonek roślin tarasowych (np. pelargonii, fuksji) oraz wysadzenie do doniczek balkonowych odpornych na chłód bratków i pierwiosnków.
Podpowiadamy: Jakie kwiaty i warzywa wysiać na rozsady w lutym
Pamiętaj o roślinach doniczkowych
W lutym czeka nas też trochę zajęć przy roślinach doniczkowych, gdyż one również czują zbliżającą się wiosnę i wznawiają wegetację. Pod koniec miesiąca warto więc przesadzić je do nowych doniczek, a w marcu rozpocząć nawożenie.
Przy okazji przesadzania, możemy też pozyskać z nich sadzonki (np. skrzydłokwiaty, paprocie).
W lutym należy też przenieść z chłodnego zimowiska do ciepłego pomieszczenia rośliny, którym kończy się okres spoczynku (np. lantany, oleandry, fuksje) oraz posadzić do doniczek bulwy roślin cebulowych (np. kaladium, syningia).