Bogactwo kształtów i barw kwiatów często nas zachwyca. Ale natura czasem tworzy zupełnie zadziwiające formy. Niektóre z nich powstały po to, żeby dodatkowo kusić owady lub ułatwiać zapylenie roślin. A część z nich „podpowiada” nasza wyobraźnia. Szczególnie wiele jest ich wśród bardzo lubianych przez nas storczyków.
Rodzina storczykowatych jest bardzo liczna, dlatego nie dziwi, że właśnie wśród ich kwiatów można spotkać najwięcej fantazyjnych form. Zacznijmy spokojnie, od storczyków przypominających owady. Ale to naprawdę dopiero początek.
Storczyki jak owady i ludzie
Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera) – to stosunkowo mało egzotyczna roślina, bo rośnie dziko w południowej i zachodniej Europie, a także w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Kilka lat temu wypatrzono go nawet w Polsce (uwaga: storczyki rosnące w Polsce są pod ścisłą ochroną!). Jego zadziwiające kwiaty można podziwiać od wiosny do wczesnego lata, a wyglądają jak… pszczoła zapylająca kwiat.
Podobny do niego, ale występujący tylko w cieplejszych rejonach niż Polska, jest dwulistnik „trzmieli” (Ophrys bombyliflora), żywo przypominający właśnie trzmiela.
Z owadzimi kształtami wiąże się także motylnik (storczyk Oncidium), który można uprawiać w doniczkach. Jest wprawdzie dość wymagający, ale piękny. Jego kwiaty przypominają skrzydła motyla, choć nam raczej kojarzą się z tancerką w balowej sukni.
Z tej samej rodziny pochodzi kolejna zadziwiająca grupa storczyków, czyli Brassia. Po angielsku są one nazywane storczykiem-pająkiem, ale i w tym przypadku my obstajemy raczej przy baletnicach w pięknym układzie tanecznym. Natomiast natura bywa mniej romantyczna – kształt kwiatów tych storczyków rzeczywiście ma przypominać pająki. I to pewnemu gatunkowi os, które na pająki polują, a zmylone formą kwiatów – zapylają storczyki. A wszystko w egzotycznym otoczeniu południowoamerykańskich dżungli.
Ewidentnie ludzkie kształty ma za to storczyk Orchis italica, nazywany… nagim mężczyzną. Trudno się nie zgodzić z tą nazwą, a spotkać go można w południowej Europie.
Storczyki jak ptaki i inne zwierzęta
Opisane powyżej storczyki wcale nie wyczerpują repertuaru zadziwiających form storczyków. Jest kilka takich, które żywo przypominają ptaki. Wystarczy spojrzeć na tak zwaną orchideę „gołębią” (albo „kwiat Ducha Świętego”, Peristeria elata). Skąd nazwa? Po prostu we wnętrzu jej kwiatu siedzi… gołąbek.
Mamy też kaczuszkę – czyli kwiaty storczyka Caleana maior, pochodzącego z Australii. Niezwykle pięknie prezentuje się także „biała czapla”, czyli Habenaria radiata. Natomiast powszechnie znany i lubiany storczyk falenospsis skrywa pięknego łabędzia z uniesionymi skrzydłami (wrażenie jest najmocniejsze przy białych kwiatach, przy bardziej kolorowych można się dopatrywać rajskiego ptaka).
Na koniec wróćmy do świata ssaków, czyli storczyka, którego kwiaty wyglądają jak pyszczek małpki – to Dracula simia, zwana też wampirem. Ale spokojnie – występuje w Ameryce Środkowej i Południowej.