Prace w ogrodzie na czerwiec. Sprawdź, o czym koniecznie pamiętać w tym miesiącu. Lista prac ogrodniczych na czerwiec

Monika Kania, Katarzyna Laszczak
W czerwcu nawał wiosennych prac jest już za nami. Ale to nie znaczy, że w ogrodzie nie będzie nic do robienia.
W czerwcu nawał wiosennych prac jest już za nami. Ale to nie znaczy, że w ogrodzie nie będzie nic do robienia. MrGajowy3 (pixabay.com)
W czerwcu ogród kwitnie. Wiosenne prace przygotowawcze są już skończone, zatem w czerwcu czekają nas głównie bieżące zabiegi pielęgnacyjne – odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie. To dobry miesiąc, by w ogrodzie nie tylko pracować, lecz również odpoczywać. Sprawdź, co trzeba zrobić w ogrodzie w czerwcu. Polecamy praktyczną listę prac do wykonania.

W czerwcu mniej sadzimy i siejemy, choć nie rezygnujemy całkiem z tego. Jednak więcej pracy będziemy mieć przy bieżącej pielęgnacji roślin, to też czas pierwszych zbiorów. Oto lista prac ogrodowych na czerwiec.

Pielęgnacja krzewów ozdobnych w czerwcu

W czerwcu nadal można sadzić drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach. Pod koniec miesiąca można już także zabrać się za przycinanie żywopłotów z roślin liściastych. Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, jeśli jeszcze kwitną. Po przekwitnieniu rośliny nawozimy i uzupełniamy warstwę ściółki z kory. Gatunkom powtarzającym kwitnienie można nieco skrócić pędy, by sprowokować tworzenie nowych pędów kwiatowych. Wykonujemy cięcia pielęgnacyjne przekwitłych już krzewów, które kwitną wczesną wiosną, takich jak forsycja, tawuły, czy pigwowce. Z pięciorników, forsycji i hortensji możemy pozyskać sadzonki.

W czerwcu dbamy o byliny

Na rabatach bylinowych wycinamy przekwitnięte, żółknące pędy i zasychające części roślin, a także systematycznie pielimy. Gatunki kwitnące wiosną można również mocno przyciąć po przekwitnięciu, co pobudzi rośliny do wzrostu i sprowokuje dodatkowe kwitnienie wczesną jesienią. Byliny po przycięciu obficie nawozimy i podlewamy.

Wysiewamy rośliny dwuletnie

W czerwcu na rozsadniku wysiewamy byliny i rośliny dwuletnie m.in.: stokrotki, bratki, niezapominajki, goździki brodate, łubiny, dzwonki ogrodowe, naparstnice i malwy. Na docelowe stanowiska można wciąż wysiewać rośliny jednoroczne, takie jak nagietki, groszek pachnący, czy smagliczki. Pamiętamy o podlewaniu kwiatowych rabat.

Rozmnażamy i porządkujemy kwiaty

Początek lata to także okres rozmnażania bylin. Przez podział można rozmnażać rośliny, które zakończyły kwitnienie: zawciągi, barwinek, pierwiosnki.

Na rabatach cebulowych wykopujemy cebule tulipanów, by zapobiec ich osłabianiu. Wykopane cebulki przesuszamy przez ok. 14 dni, sortujemy i przenosimy do suchego, przewiewnego pomieszczenia, gdzie zaczekają do jesieni lub następnej wiosny. Czerwiec to również dobry moment na porządki w nadmiernie zagęszczonych cebulach i bulwach roślin wieloletnich: przebiśniegów, ranników, hiacyntów, puszkinii, szachownic, szafirków, krokusów, narcyzów. Uwaga: rośliny cebulowe wykopujemy, dopiero gdy ich liście zaschną!

Sprawdź: Których kwiatów cebulowych nie trzeba wykopywać co roku? Z czasem ładnie rozrosną się same i będą regularnie kwitły

Czerwiec w ogrodzie warzywnym

Podobnie jak rabaty kwiatowe, systematycznego pielenia, podlewania i nawożenia wymagają warzywa. Można także stosować opryski ochronne i zapobiegające chorobom. Na braki wody szczególnie wrażliwe są dyniowate (w tym ogórki), kapustne, cebula, czy sałata.

Na samym początku czerwca można też sadzić do gruntu rozsady pomidorów, bakłażanów i papryki oraz wysiewać ogórki na późny zbiór. Wysadzone wcześniej w inspektach i do gruntu warzywa wymagające podpór (pomidory, papryka, fasola) palikujemy. W połowie czerwca najwyższy czas też na przerwanie zbyt gęsto rosnących warzyw, zwłaszcza korzeniowych, sianych w maju.

Drzewa owocowe i pierwsze zbiory

W sadzie pod koniec czerwca kolejny raz przerzedzamy zawiązki owocowe jabłoni, brzoskwiń i grusz, by uzyskać dorodne owoce. Warto pamiętać, że z tym zabiegiem nie należy się zbytnio spieszyć. W okolicach nocy świętojańskiej (24 czerwca) większość drzew owocowych samoistnie zrzuca zawiązki. Jest to tzw. opad świętojański. Dopiero potem należy usunąć ich nadmiar. Zostawiamy najzdrowsze i najlepiej ukształtowane zawiązki w odstępach 15-20 cm. Drzewa i krzewy owocowe w tym okresie intensywnie podlewamy – ze względu na rosnące owoce potrzebują dużo wody.

Dowiedz się więcej: Dlaczego opadają zawiązki owoców, a kiedy trzeba je usuwać? Sprawdź, co i jak robić

W czerwcu rozpoczynamy też pierwsze zbiory — najwcześniej dojrzewają jagody kamczackie, potem wczesne odmiany truskawek, poziomek oraz borówki amerykańskie. Pod koniec czerwca cieszymy się pierwszymi malinami, porzeczkami, agrestem i wczesnymi odmianami czereśni.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl